דף הבית > חי מהשטח > הקבלן זכה בפטור, תושבי השכונה התעכבו שנים ותושבי גדרה ישלמו

הקבלן זכה בפטור, תושבי השכונה התעכבו שנים ותושבי גדרה ישלמו

כמה זה יעלה לנו הפעם? פסק דין נוסף כנגד מועצת גדרה, הפעם בקרב המשפטי סביב פיתוח שכונת נחלים ב’ שבוצע על ידי הקבלן המקורב לשרה גמליאל

בימים האחרונים ניתן פסק דין בפרשה משפטית המתמשכת שנים ארוכות סביב הפיתוח של שכונת נחלים ב’ במושבה. בית המשפט קיבל חלק מטענות הקבלן המבצע ופסל את טענות המועצה. המועצה תשלם הוצאות משפט בסך 88,000 ₪ ובסך הכל כמעט 2 מיליון שקלים לקבלן עודד תורג’מן.

פסק הדין מלמד מעט על הסיבות שבגינן התמשכו העבודות כל כך הרבה זמן:

שכונת נחלים ב’ היא השכונה החדשה ביותר בגדרה הנמצאת בתהליכי אכלוס. רבים מתושבי השכונה עדיין זוכרים את השנים הארוכות בהן המתינו לאישורי הבנייה בשכונה אשר הפיתוח שלה על ידי המועצה נמשך הרבה מעבר לתכנון.

בעבודת פיתוח השכונה זכתה, כבר בשנת 2010, חברת אמירי זיכרון יעקב בע”מ, חברה בבעלותו של הקבלן עודד תורג’מן, שעל פי חשיפת גלובס, בכתבת חשיפה שפורסמה כבר ב 2016, נטען ש”קיבל את החוזה הגדול בפטור ממכרז – ממועצת גדרה כאשר עובדי אותו קבלן תרמו כספים למסע הבחירות של גילה גמליאל.”

פסק הדין מלמד כי העבודות בוצעו על ידי החברה בהיקף של יותר מ-11,800,000 ₪ אולם רק חלק מהכסף שולם לקבלן. בשל התשלום החלקי וחליטת הערבות על ידי המועצה הגיש הקבלן תביעה בסך כולל של יותר מ 6,700,000 ₪. המועצה מיהרה להגיש תביעת נגד בסך 6,500,000 ₪, בה טענה לביצוע רשלני, אי עמידה בסעיפי חוזה רבים מצד הקבלן ולהוצאות בהיקפים גדולים עבור עבודות התיקון וההשלמה שבוצעו על ידי קבלנים אחרים במקום חברת אמירי זיכרון יעקב.

המומחה המוסכם קבע – על המועצה לשלם לקבלן

בית המשפט מינה מומחה לבחינת תביעות ההדדיות, בהסכמת הצדדים. המומחה קבע כי המועצה הציגה הוצאות מנופחות לתיקון הכשלים בפיתוח השכונה והגיע למסקנה, בדו”ח מפורט ביותר, שהמועצה חייבת בתשלום לקבלן בסך קרוב ל 2,000,000 ₪.

בנוסף לאימוץ קביעות המומחה בתיקונים קלים בהתאם להחלטות השופטת, למרות טענות רבות מצד המועצה לפסול את קביעותיו, פסק בית המשפט כי המועצה תשיב לקבלן את החלק היחסי של אגרת בית המשפט וכן תשלם לקבלן את שכר טרחת עורך הדין בסכום של 75,000 ₪ פלוס מע”מ וכן תישא במחצית מעלות עבודת המומחה.

שנים של המתנה לאישורי בנייה. אחד הרחובות היחידים שפיתוחם הושלם בשכונת ‘נחלים ב’

הציבור עוכב (בקבלת אישורי הבניה) ולכן הציבור ישלם (עבור ההוצאות המשפטיות המיותרות)

וכך, מועצה אשר העניקה לקבלן עבודה ללא מכרז למרות שלימים הוכיח יכולת ביצוע נמוכה מאוד וגרם למועצה לעכב את אישורי הבניה לתושבי השכונה, מעלה את תשלומי הארנונה לציבור גם כדי לשלם את חשבוניות ההוצאות המשפטיות ההולכות ומתנפחות בהליכים משפטיים אשר סופם ידוע מראש.

התבוסה המשפטית האמורה מצטרפת לשורה הולכת ומתארכת של הליכים משפטיים בהם נוקטת מועצת גדרה למרות שבמרביתן התוצאה המשפטית הכושלת ברורה מראש.

רשימה חלקית ביותר אך מייצגת:

נראה כי הרשימה המתארכת מגדילה את ההוצאות המשפטיות של הציבור באופן הדורש לכל הפחות בירור יסודי.

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים