דף הבית > חי מהשטח > האם השימוש במקלט ציבורי חוקי?

האם השימוש במקלט ציבורי חוקי?

כתבת תחקיר

 

רק אתמול למדנו שהישיבה החרדית אשר השתקעה בגדרה העתיקה את מיקום פעילותה למקלט ציבורי במושבה. באופן טבעי הציפה החשיפה בנושא שאלות רבות מצד התושבים. יצאנו לבדוק האם שימוש שכזה, הוא בכלל חוקי?

גדרה נוסדה לפני יותר מ 130 שנים, אחד מגלי הקליטה המשמעותיים של המושבה התקיים לאורך שנות ה-50 עם הקמתה של המדינה וקליטת עולים רבים מדינות כגון תימן, עיראק והונגריה. באופן טבעי ניתן למצוא כיום מבני מגורים רבים, רובם בתים פרטיים, אשר נבנו באותם השנים, בשכונות אשר קלטו את גלי העלייה מאז, בעיקר בחלקה הצפוני של המושבה.

המבנים הוקמו הרבה לפני כניסתו לתוקף של החוק המחייב מרחב דירתי מוגן, אשר חוקק כלקחים ממלחמת המפרץ בתחילת שנות ה90. בהתאם, בשכונות הוותיקות חלק ניכר מהבתים עדיין חסרי חדרי מיגון עצמאיים ודיירהם מתבססים על מקלטים ציבוריים שכונתיים לשעת חירום.

“לא הגיוני שלאברכים שהם בכלל לא מכאן יהיה איפה ללמוד ולי לא יהיה לאן לרוץ כשנשמעת אזעקה”

רק לפני כחודש נשמעו אזעקות בגדרה עת טיווחו ארגוני טרור מרצועת עזה את יישובי הסביבה ובינהם גם את המושבה שלנו. רוב התושבים רצו, בהישמע אותן אזעקות, לממ”ד בביתם. אבל מה עם התושבים חסרי הממ”ד, האם היה להם מקום במקלט הציבורי הקרוב? האם היה בידם המפתח למקום המשמש יום יום לשימושים אחרים?

בגדרה, על פי פרסום של המועצה המקומית, קיימים 16 מקלטים ציבוריים שכאלה, אשר חלקם משמשים בימות השנה לשימושים קהילתיים וציבוריים שונים. המקלט בו בחרה להשתמש הישיבה האמורה משמש מזה שנים כבית כנסת שכונתי בשם ‘איש מצליח’ במפגש הרחובות קק”ל ודרך-ארץ במושבה, המקלט הדרומי ביותר מבין כלל המקלטים בגדרה.

מפת המקלטים הציבוריים בגדרה, בכחול המקלט המדובר ברח’ קק”ל

בכפוף למספר תנאים

פיקוד העורף הוא הגוף המוסמך לאישור שימוש במקלטים ציבוריים. מסתבר דווקא שפקע”ר מעודד שימוש במקלטים ציבוריים לשימוש דו תכליתי, שימוש אשר מבטיח במרבית המקרים שהמקלט יימצא בשגרת אחזקה תקינה ובמוכנות טובה לעת הצורך.

עם זאת על פי פקע”ר חייבים להתמלא מספר תנאים על מנת לאפשר פעילות חוקית של המקלט הציבורי לשימוש נוסף בשגרה:

  • השימוש נדרש לאישור הרשות המוסמכת (מהנדס פקע”ר).
  • השימוש נדרש לאישור הרשות המקומית.
  • הציוד הקבוע והרהיטים אשר יוצבו במקלט לטובת השימוש הנוסף לא יתפסו יותר מ-20% משטח.
  • הציוד הקבוע והרהיטים יפונו בתוך 4 שעות מהכרזת מצב חירום.
  • אסור להחזיק כל ציוד או חומר דליק, רעיל או אחר לרבות ציפוי קירות או תקרות.
  • חובה להתקין תאורת חירום.

בניסיון לאתר ממצאי ביקורת בתחום המוכנות לחירום הצלחנו לאתר חומר מועט ביותר. זאת בשל העדר מנגנוני ביקורת מספקים לגדרה.

אין מי שיבקר

נושא המוכנות לשעת חירום הוא אחד הנושאים הכפופים לביקורת הרשויות. עוסקים בביקורת זו גם מבקר המדינה, גם פיקוד העורף ואמור לעסוק בה בעיקר מבקר הפנים של המועצה. מבקר, אשר בגדרה חסר כבר מעל 4 שנים וחצי בשל ניסיון של ראש המועצה, שנועד לכישלון משפטי מראש, למנות אדם חסר כישורי סף לתפקיד מבקר המועצה. באחרונה פסקה הערכאה המשפטית האחרונה בעניין כי האדם שמונה לתפקיד אינו עומד בתנאי הסף ולא יכול להתמנות לתפקיד זה, אך עדיין מבקר פנים חדש טרם נכנס לתפקידו.

עם זאת, כבר ב 2017 התפרסמה ביקורת על התנהלות מועצת גדרה ובה ביקורת גם על מרכיבי המוכנות לשעת חירום. על פי ממצאי הביקורת, המתייחסים גם למוכנות המקלטים הציבוריים, הטיפול של המועצה במוכנות אותם המקלטים לקה בחסר אל מול הצורך ואל מול התקנות בנושא.

תקציב מפעל הפיס לשיפוץ המקלטים לא נוצל

בשנת 2014 תקצב מפעל הפיס את המועצה בסך 238,233 ₪ לשיפוץ מקלטים במושבה. כפי שקורה גם במקרים נוספים, דוגמת הקמת מגרש הכדורגל דשא סינטטי נוסף לגביו פרסמנו באחרונה, הכסף לא נוצל והמועצה הביאה לאישור המליאה בספטמבר 2017 צמצום מקורות מפעל הפיס ב 40,000 ₪ שלא ברור עד היום האם נוצלו או שעדיין ממתינים וממשיכים להישחק.

לא רק מקלטים ציבוריים חסרים

בנוסף לשימוש הלא מוסדר במקלטים הציבוריים, גדרה גוררת פער משמעותי נוסף בתחום הביטחון לשעת חירום במובן מיגון גני הילדים.

ברחבי המושבה קיימים מספר גני ילדים, גני מועצה, אשר מתנהלים במבנים ישנים שאין בהם מרחב מוגן מובנה. בשנים האחרונות, קראו גורמים באופוזיציה פעם אחר פעם להנהלת גדרה לתקצב ולבנות את המיגון הנדרש לגנים אך נענו בסירוב מסיבות שונות ומשונות. בתחילת השנה התבשרנו שנמצא התקציב לעניין ומיגון הגנים הוכנס לתוכניות העבודה אך טרם פורסם מתי יזכו ילדי הגנים למיגון החיוני בחצר הגן.

חוקי אבל תמוה

השימוש, אם כך, במקלט ציבורי לצרכי תפילה הוא חוקי בכפוף למספר תנאים שלא ברור אם מתמלאים במקרה של המקלט ברחוב קק”ל. בין אם השימוש בו כבית כנסת מוסדר או לא, תמוהה העובדה שהישיבה קיבלה את הגישה לשימוש במבנה למרות הצהרותיו החד משמעיות של ראש המועצה.

לא ברור אם גם המקלט המדובר יינעל בפני האברכים העושים בו שימוש ללימוד תורה או אם לאו. עם זאת, נותר לקוות כי הצפת נושא השימוש במקלטים הציבוריים למודעות של הציבור ולמודעות של מקבלי ההחלטות תביא לריענון ההנחיות, להידוק הבקרה ולשיפור מוכנות של האזורים המוגנים לטובת ביטחונם של כלל התושבים.

שלא נזדקק…

בתמונת השער – מקלט ציבורי המשמש כבית מדרש וכולל בפינת הרחובות שפרינצק והג”א במושבה. (הצילום משנת 2012).

 


בדוק גם...

חשיפה לחולה חדש בסופר פארם

חולה קורונה חדש התגלה בקרב תושבי גדרה. נקודות חשיפה ברחבי המושבה. בדקו האם אתם נדרשים …

שינוי גודל גופנים