דף הבית > תשתיות > 10 מיליון ש”ח מאוחר מידי
התץה מאוחרת פאנלים סולרים על מרכז אופק

10 מיליון ש”ח מאוחר מידי

מערכות פוטו וולטאיות הותקנו על גגות מבני הציבור במושבה. הערכת התועלת לציבור – מיליון ש”ח בשנה

על עוד ועוד גגות פרטיים וציבוריים מותקנות מערכות פוטווולתאיות אשר מסייעות להגנה על הסביבה על ידי הפחתת צריכת החשמל ממקורות מזהמים. מה שעוד מופחת הוא חשבון החשמל לבעלי המערכות אשר מחזירים את ההשקעה הראשונית בתוך 6-7 שנים וחוסכים את עלויות הפקת החשמל.

תתחדשו. גם המועצה המקומית גדרה החלה לחסוך לאחר שבשנת 2020 אושר מהלך התקנת המערכות על גגות מבני הציבור ביישוב ומערכות מסוג זה החלו להראות על גגות בתי הספר ומבני ציבור נוספים.

יוזמות מוקדמות

באחרונה פרסם ראש המועצה, כשהוא מצולם על רקע פאנלים סולריים, את הבשורה על התקדמות המועצה להפקת אנרגיה מתחדשת מהשמש. מה שלא טרח לספר בסרטון לתושבים הוא את העובדה שהמהלך להתקנת הפאנלים הושק שנים ארוכות אחרי שהטכנולוגיה כבר היתה זמינה ושנים לאחר שעל שולחן המועצה עלו הצעות שונות בנושא.

כבר בינואר 2018 פרסם חבר המועצה דאז עמי בסון חלופת תכתובות בין גזבר המועצה דאז דוד יהלומי שניסה לקדם התקנת מערכות מסוג זה לבין מנכ”ל המועצה שאם היו מותקנות היו חוסכות לתקציב תושבי גדרה מיליוני שקלים נוספים.

כבר בהצעת תקציב לשנת 2018 מטעם סיעת הגדרתים אשר הוגשה במועצה שולב סעיף המבטא חיסכון של מאות אלפי ₪ בשנה אם יותקנו מערכות סולריות במבני המועצה. סעיף זה לא אושר והמועצה המשיכה להוציא סכומים משמעותיים מכספי התושבים על חשמל יקר.

איחור יקר

כיום, ניתן לראות על גג בניין המועצה עצמו ועל גג מרכז אופק ומבני ציבור נוספים מאות פאנלים סולארים שהחלו לחסוך לציבור ממון רב ולרווח את תקציב היישוב.

על פי הערכת המועצה המוצהרת החיסכון לציבור צפוי להיות כמיליון ש”ח לשנה בתום החזר ההשקעה הראשונית.

על פי הערכה זו, אם היתה המועצה מתניעה את מיזם הפוטווולתאי לפני כ-10 שנים במקביל למהלכים שקידמו ביישובים רבים סביבה, היתה קופת המועצה מתעשרת עד היום ב-10 מיליון ש”ח נוספים.

מרכז אופק

תתחדשו – אנרגיה ירוקה בין עצים ירוקים. מרכז אופק 2022

 

זכויות יוצרים

בדוק גם...

שגיב פרידמן מגיע לסיור

מופע בנרגילה

מופע הסטנדאפ של שגיב פרידמן ייערך ב CAESAR נרגילה בר בגדרה שגיב פרידמן מגיע לגדרה. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים