תקציב 2023 נחשף

תקציב המועצה המקומית גדרה עומד בסימן תקציב לשנת בחירות. גדרה היום בתקציר ממוקד שמעדכן אתכם לאן הולך הכסף שלכם

תקציב 2023. מליאת המועצה המקומית גדרה אשרה לפני ימים אחדים את תקציב שנת 2023, שנת הבחירות המקומיות שייערכו לקראת סוף השנה.

באופן התואם את הגדילה המשמעותית בהיקף התושבים ביישוב שחצה עם תחילת אכלוס שכונת גולדה מאיר את רף 30,000 התושבים, תקציב 2023 הוא תקציב שיא בהיקפו ומבטא את ההכנסות הגדלות למועצה ממיסי התושבים השונים ותקציבים המבוססים על תקבולי משרדי הממשלה השונים לפי מספר התושבים, התלמידים ומטופלי הרווחה.

היקף התקציב לפיכך עומד השנה על כ 178 מיליוני שקלים, עלייה של כ 13 מיליוני ש”ח ביחס לתקציב מתוכנן לשנ 2022 ו18 מיליוני שח יור מתקציב בפועל בשנת 2021.

שנת הארנונה

עיקר התקציב מבוסס על מקורות עצמיים של היישוב. בתקציב ניתן לראות ירידה של ההכנסות הצפויות ממשרדי הממשלה השונים לצד עלייה חדה בהיקף התקבולים שצופה המועצה המקומית מגבייה ממיסי התושבים.

בניגוד לשנת 2021 בה שיעור התקבולים ממיסי התושבים ביחס לסך התקציב עמד על 54%, בשנת 2023 מתכננת המועצה כבר להתבסס על מיסי התושבים בהיקף 59% (104.6 מיליוני ש”ח מתוך כ 178 מש”ח).

נתון עובדתי חד זה עומד בסתירה עקבית להצהרות ראש המועצה המכהן אשר מנסה בכל הזדמנות בהצהרותיו לבסס מעמדו כמי שמביא לגדרה תקציבים מבחוץ ומשקיע אותם בבניית היישוב.

כ-13.5% מהכנסות הארנונה של היישוב הן הכנסות מבתי האב של שכונת גולדה מאיר. האם גם 13.5% מההוצאות מושקעות חזרה בשכונת גולדה?

384 עובדים לשירותכם

אם שאלתם את עצמכם כמה עובדים עובדים במועצה המקומית גדרה, המספר, נכון לשנת 2023 הוא קרוב ל 384 תקנים שמבטאים יותר מ-400 איש ואישה (חלקם במשרות חלקיות) אשר עובדים בשירותכם.

שכר מרבית העובדים ברשות המקומית הוא מהנמוכים ברשויות המקומיות המקבילות לנו.

השנה צפויה עליית שכר לסייעות העובדות ברשות המקומית כפועל יוצא של הסכם האמור להביא עלייה של 300,000 ש”ח בשכר הסייעות, על פי נתוני התקציב נראה שהנ”ל יתבטא כ-215 ש”ח ברוטו תוספת חודשית לכל אחת מ 117 הסייעות העובדות ברשות המקומית.

שנת הישגים?

בדבר המנכ”ל המצורף לתקציב המועצה מפרט המנכ”ל את שורת ההישגים, לשיטתו, בשנה החולפת.

בין הפעולות הנחשבות בעיני המועצה כהישגים כלולות גם:

יש לקוות ששורת ההישגים של המועצה המקומית בשנת הבחירות, בה על פי הנוהג במקומותינו ההישגים מבריקים יותר, יהיו אכן הישגים להתגאות בהם.

כמה זה עולה לנו בניין המועצה

ברשימת ההישגים של המועצה לשנת 2022. שיפוץ בניין המועצה המקומית גדרה. חזית מרשימה, קיר אחורי מביך.

שנת החגיגות

אחד השינויים הדרמטיים ביותר בתקציב השנה ביחס לשנים האחרונות מתברר בסעיפי החגיגות.

בכל שנה מפרישה המועצה תקציבים עבור חגיגות יום העצמאות, סוכות וחגים שונים.

בשנה הקרובה מתכננת המועצה להשקיע סכומי שיא בחגיגות השונות. על פי התקציב מתכננת המועצה להשקיע 2,270,000 ש”ח בחגיגות, 375% ביחס לתקציב החגיגות בשנת 2022, שגם הוא לא נוצל במלואו כאשר הסוכה הפתוחה שתוכננה להתבצע השנה בהשקעה של 30,000 ש”ח לא בוצעה ללא כל פרסום המסביר את פשר הביטול.

אחת החגיגות שלא היתה נהוגה בגדרה עד באחרונה והחלה במסורת חגיגות בפסח האחרון היא חגיגת המימונה היישובית.

במקביל לחגיגות המימונה המסורתיות הנערכות במושבה מזה שנים, החלה המועצה המקומית לחגוג את המימונה בספורטק, זאת למרות שבשנת התקציב 2022 כלל לא תקצבה סעיף זה.

שישו ושמחו.

יום העצמאות

היכונו לשנת החגיגות

שנת האכיפה

אחד ממקורות ההכנסה של המועצה המקומית הוא הקנסות השונות ופעולות האכיפה המבוצעות כנגד תושבים העוברים על תקנות שונות.

בתקציב 2023 צופים במועצה המקומית שתושבי גדרה יעברו עברות רבות יותר מבעבר ובהתאמה שורת ההכנסות מפיקוח והכנסות אכיפה שונות עולה לשיא של 1,100,000 ש”ח.

כדי שלא תהיו אתם אלו שמממנים שורה זו – שמרו על החוק.

שחיקה בתקציב תנועות הנוער

גם בשנת תקציב 2023, למרות שיא בהיקף בני הנוער הפעילים בתנועות הנוער ביישוב ולמרות העליה הגדולה בהיקף התקציב הכולל, היקף התמיכות בתנועות הנוער השונות בגדרה נותר ללא שינוי על סכום זעום, 250,000 ש”ח.

כבר באישור החלוקה השנה הציעה תנועת הגדרתים להרחיב את התקציב ולהכפילו לכדי תקציב ראוי לתמיכה במפעל תנועות הנוער ביישוב אך נתקלה בסירוב גורף.

האם בשנת 2023, בה מעלים את תקציבי החגיגות ב 375% ימצא תקציב על מנת להגדיל לבסוף את תקציב תנועות הנוער? נעקוב ונעדכן

המועצה הדתית בצמיחה

אל מול הקפאת תקציבי תנועות הנוער בולט סעיף ההשתתפות של המועצה המקומית בתקציב השל המועצה הדתית גדרה, תקציב שעמד בשנים האחרונות על 1,250,000 ש”ח ועולה בתקציב שנת 2023 ל 1,550,000 ש”ח.

האם שירותי הדת הניתנים במושבה גדרה, ואשר ינתנו בעוד מספר שנים ממקום מושבה החדש של המועצה הדתית גדרה ברחוב בגין, זקוקים הרחבה כה ניכרת בתקציב המועצה המקומית?

לא ידוע האם במסגרת התקציב הגדל כלולה גם תכנית לאייש, לאחר שנים ארוכות של ניסיונות התחמקות מהסוגיה הנפיצה, רב ראשי למושבה, רב אשר המועצה הדתית מתנהלת בלעדיו כבר שנים ארוכות.

בור ללא תחתית

אחד הסעיפים בהם לאורך שנים יש תכנון חסר הוא סעיף ההוצאות המשפטיות.

בשנת 2021 למשל, תכננה המועצה המקומית הוצאות משפטיות, הכוללות את שכר המחלקה המשפטית במועצה, הייעוץ החיצוני ואת ההוצאות על תשלום פסקי דין, לסך 971,000 ש”ח.

בפועל הסתכמה שנת 2021 בהוצאות משפטיות בסך 1,498,000 ש”ח, יותר מ54% יותר מהתחזית.

בתקציב המועצה אין פירוט אילו קרבות משפטיים הביאו את התקציב להתנפחות שכזו אך יש להניח שבין השאר מדובר על הוצאות משפטיות עתירות אנרגיה שהושקעו בקרב של המועצה המקומית כנגד משק קירשנר, אשר נסגר בשלהי 2021 לאחר שורה של דיונים משפטיים.

קרב משפטי נוסף בו השקיעה המועצה סכומים במשרדי חוקרים פרטיים ומשרדי עורכי דין היה כנגד מערכת עיתוננו, ‘גדרה היום’, מאבק שכלל תביעה שאין אלא לפרש אותה כתביעת השתקה כושלת, מאבק שממנו למדנו כי ‘גדרה היום’ הוא העיתון המדייק ביותר בפרסומיו.

גם בשנת 2023 מתכננת המועצה המקומית להוציא בתקציב ההוצאות המשפטיות סכום דומה לתכנון המקורי של 2021, 1,155,000 ש”ח. יש לקוות שבשנה זו ההוצאות המשפטיות בפועל של המועצה, הוצאות שברובן לא מביאות כל תועלת לתושב ישארו מצומצמות יחסית כבתכנית ולא יתנפחו על חשבון סעיפים חשובים לשירות לתושב.

לסעיף ההוצאות המשפטיות אף פעם לא חסר כסף. מהקרבות המשפטיים המוכרים יותר. קירשנר את גמליאל

שנת החזר חובות

תקציב החזר החובות של המועצה המקומית גדרה הוא אחד הסעיפים הכבדים בתקציב הכולל. כ 5.5% מהתקציב הכולל מושקע בשנה בהחזר החובות על המלוות העצומות שלקחה על עצמה המועצה בשנים קודמות.

המלוות נלקחות מעת לעת על ידי המועצה כאשר מבקשת לבצע פרויקטים גדולים ולא מצליחה להביא מקורות מימון מספקים מבחוץ או בסוף שנת תקציב שבו לא מצליחה לאזן את התקציב השנתי ולוקחת הלוואות כדי לאזן את השנה.

בימים האחרונים אף הגדילה המועצה את עומס המלוות בעוד כ 12 מיליוני ש”ח אשר מגדילים את היקף ההחזר השנתי של המועצה לכ 10 מיליוני ש”ח.

שנת פינוי אשפה

הסעיף הגדול ביותר בהוצאות המועצה המקומית הוא סעיף הזבל.

גם בסעיף הגדול ביותר נרשמת בתקציב 2023 קפיצה אדירה.

הוצאות המועצה המקומית על פינוי אשפה צפויים לעלות מ כ 18.5 מש”ח בשנה ל 20.3 מש”ח בשנה, כ-11.5% מתקציב המועצה כולו.

האם בשנת הבחירות נראה פחות אשפה ברחובות וירחיקו מעמנו את התמונות התדירות במושבה של ערמות האשפה הנערמות בכל פינה וממתינות ימים ארוכים לצוותי הפינוי? נעקוב ונראה.

שנת ייצור חשמל

לראשונה אי פעם צופה המועצה המקומית הכנסות משמעותיות, בסך 1,200,000 ש”ח ממכירת חשמל לחברת החשמל מתוך הפקת החשמל המבוצעת במערכות הפוטוולטאיות שהותקנו על גגות המועצה.

פרויקט הפקת החשמל בגדרה עדיין נמצא בעיצומו כאשר במושבה כבר פועלים 15 אתרי הפקת חשמל ועוד 13 נוספים מתוכננים עוד להתקנה והפעלה בהמשך.

לא ברור מדוע רק בשנת 2023 מתחילים תושבי גדרה להנות מהפקת אנרגיה ירוקה זו, הפקה אשר במרבית היישובים המתוקנים סביבנו ובכל לול ורפת כבר מתקיים מזה שנים ארוכות ואף יותר מעשור מאז טכנולוגיה זו הפכה נפוצה.

לעיונכם

רוצים להכיר טוב יותר את סדרי העדיפויות המשתקפים מהתקציב המפורט? – התקציב המלא זמין לעיונכם כאן.

 

 

 

 

זכויות יוצרים

בדוק גם...

ישיבת מליאה פה אחד

פה אחד

מליאת מועצת גדרה התכנסה לדיון בנושאים ותקציבים שונים שעל סדר יומה של המושבה. מרבית ההחלטות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים