דף הבית > איכות הסביבה > יום איכות הסביבה
יום הכדור בגדרה

יום איכות הסביבה

היום הוא יום איכות הסביבה הבינלאומי. האם גדרה ותושביה תורמים לאיכות הסביבה במרחבי היישוב?

יום הסביבה. היום הוא יום איכות הסביבה בבינלאומי, 5.6.2022.

מטרת יום זה היא להעלות את המודעות לנושאים הקשורים באיכות הסביבה, לקדם שינוי עמדות בנושאים של איכות הסביבה ולהגביר את שיתוף הפעולה של כל המדינות, כדי שאנשים יהנו בעתיד מעולם משגשג ובטוח.

יום איכות הסביבה מצוין ברחבי העולם בפעילויות רבות, כמו קונצרטים בחיק הטבע, תהלוכות, נטיעות עצים, תחרויות כתיבה וציור כרזות בבתי הספר, וכן מבצעי מיחזור ונקיון.

השנה לא מוכרת כל פעילות ייעודית להגנת הסביבה בגדרה לרגל ציון יום איכות הסביבה הבינלאומי.

עם זאת המודעות להגנת הסביבה במרחב הציבורי בגדרה ראויה לדיון גם היום ובאופן יומיומי לאורך כל ימות השנה.

חינוך להגנת הסביבה

יש הטוענים שהפעילות החשובה ביותר שאפשר לעשות כדי להגן על הסביבה הוא לחנך את הדור הבא להגן על הסביבה. את השינוי האמיתי יוביל הדור הבא.

באופן תואם את הגישה הזו ישנם בתי ספר המקדמים פעילות נרחבת להגנת הסביבה.

בשנת 2019 קידמה הקרן לחינוך גדרה השקעה בבתי ספר אשר יקדמו את פעילות לשיפור המודעות להגנת הסביבה.

רק בשבועות האחרונים פרסמנו כאן על קיומו של ‘יום ירוק’ בבית הספר התיכון רמון ועל עובדת זכייתו של בית הספר רעות בסטטוס המכובד ביותר המעניק המשרד להגנת הסביבה – בית ספר ירוק עד.

ירוק עד. בית ספר רעות זוכה בתואר בתחום הגנת הסביבה

תעודת כבוד. בית ספר רעות הוכר כבית ספר ירוק עד

הרצאות להגנת הסביבה

מעת לעת מתקיימים בגדרה גם הרצאות לשיפור מודעות הגנת הסביבה בקרב הדור הבוגר יותר. הרצאה שכזו התקיימה לפני חודשים אחדים בביתה של חברת המועצה בן בוחר, כאשר גיא זילברדיק, תושב גדרה ומתנדב בעמותת ECOOCEAN הגיע לדבר על מגמות בתחום הגנת הסביבה בעולם.

גנים רב פעמיים

לפני חודשים מספר אישרו חברי המועצה את מהלך העברת גני הילדים ביישוב לתזונת הילדים על בסיס כלים רב פעמיים תוך התקנת מדיחי כלים בכל הגנים המופעלים על ידי המועצה.

האם המהלך יבוצע בפועל ומתי ייפסק השימוש בחד פעמי בגני הילדים, שימוש הצורך כמויות גדולות מאוד של פלסטיק, נעקוב ונעדכן.

לפני כחצי שנה נרכשה במימון תושבי גדרה ערכת כלים רב פעמית להשאלה למשפחות המקיימות אירוח רחב משתתפים ומבקשות לעשות זאת מבלי להשתמש בכלים חד פעמיים. כל הפרטים – כאן.

הרצאת הגנת סביבה גיא זילברדיק

כל אחד יכול לתרום לסביבה. הרצאה שהתקיימה בשנה האחרונה בגדרה

אנרגיה ירוקה – לא רק ביום הסביבה

מוטב מאוחר מאשר אף פעם.

באיחור טיפוסי, החלה המועצה המקומית בשנת 2020, שנים רבות אחרי שהשימוש בפנלים סולריים התפשט לכל רחבי המדינה, להתקין מערכות פוטואלקטריות על גגות מבני הציבור בגדרה.

מערכות מסוג זה הותקנו כבר על מספר בתי ספר, על גג בניין המועצה ועל גג מרכז אופק, במהלך הצפוי, כך על פי הכרזת המועצה לחסוך לתושבי גדרה כמיליון שח בכל שנה לאחר החזר ההשקעה הראשונית. מדוע לא בוצע מהלך מתבקש זה שנים קודם לכן כדי לחסוך מיליוני שקלים לקופת היישוב? לא ברור עד היום.

על גגות הבתים הפרטיים בגדרה ניתן לראות עוד ועוד מערכות פוטואלקטריות אשר עלות הקמתן ירדה עם השנים ומשך ההחזר על ההשקעה הנדרשת לפריסתן הוא כ-6 שנים בלבד.

גם במחלף גדרה אנו צפויים לראות בחודשים הקרובים מערכות פוטואלקטריות המיועדות להגביר את ניצול אנרגיית השמש עבור צריכת האנרגיה במערכות התאורה בדרכים הראשיות במיזם של חברת נתיבי ישראל. המחלף נבחר להיות אחד הראשונים בפיילוט המבוצע בנושא.

פינות מחזור – דורשות שיפור

פינות המחזור בגדרה הן נקודה עגומה עבור מי שהגנת הסביבה קרובה לליבו ופוקד אותן לעיתים קרובות על מנת למחזר את הפסולת הביתית.

מרבית פינות המחזור מוזנחות ומלוכלכות במה שנראה כמפגש של תרבות השלכת הפסולת ליד המתקנים והזנחה כוללת של ניקוי המתחמים על ידי המועצה.

מחזור ביגוד בגדרה, מה שהיה נגיש במספר מוקדים ברחובות היישוב, נראה שנסוג באחרונה וניתן לביצוע כיום רב במתחם הפועל בבית רחל בצפון גדרה.

בית רחל גדרה

זקן, מוזנח אבל לפחות מנוצל למחזור בגדים. בית רחל בגדרה ברחוב לילנבלום

מושבת פסולת הבניין – לא רק ביום הסביבה

בחצר האחורית של גדרה, בשולי היישוב בפינות רבות ולא מפוקחות, מצטברות ערמות של פסולת בניין בהן בוחרים קבלנים להשליך את הפסולת ללא כל מאמץ וללא כל חשש מפיקוח אשר ככל הנראה, כך על פי היקף הפסולת, לא מבוצע בתחום זה באופן מספק.

שנה אחר שנה, פסולת הבניין נערמת בפינות שונות כולל במקומות שבעבר הושקע בהן כסף ציבורי רב לשיקומן כדי לטפחן כפינות טבע.

פסולת מחזור בניין. הגנת הסביבה גדרה

החצר האחורית של כולנו. מצבורי פסולת בניין בשטח ציבורי בגדרה

קהילות ירוקות

את האופטימיות לעתיד ניתן לראות בפעילויות השונות המבצעות קהילות גדרה למען הגנת הסביבה.

בתנועת הנוער אינטראקט למשל לא מדברים אלא עושים. חברי התנועה נרתמו למבצע ניקוי החופים שנערך באחרונה ויצאו לחוף פלמחים כדי לחזור עם שקי אשפה ושיר בלב.

בקהילת יער מאכל הצמוד לבית הספר רעות הפכו את השמירה על טבע וטיפוח השמורה לפעילות המשתרעת לאורך כל ימות השנה.

כל הכבוד לכל היוזמות הקהילתיות בתחום.

פחות דשא, יותר סינטטי

בניגוד לתרומה הגדולה והידועה של צמחייה במרחב הציבורי לאיכות האויר ביישוב ולהגנת הסביבה באופן כללי, בגדרה חושבים ככל הנראה אחרת.

באחרונה הוחלט להשקיע מיליוני שקלים בעקירת הדשא הטבעי ממגרש הכדורגל המרכזי ולהחליפו בסינטטי. פחות דשא.

עם ההחלטה לתקצב את הקמת המתחם למסחר וספורט, המכונה ‘קאנטרי’, ויתרו במועצה על הדשא שבלט בכל פרסום קודם על תכניות הקאנטרי והלכו על מבנה סגור עם בריכה מקורה. ירוק לא נזכה לראות שם. פחות דשא.

את שכונת נחלים ב’ מכירים רבים מתושבי גדרה. השכונה, אחת החדשות ביותר והיקרות ביותר בגדרה, החלה באכלוס לפני כ-8 שנים, 8 שנים בהם חלק גדול מילדי השכונה כבר בגרו וסיימו את פרק השעשועים בפארקי אחר הצהריים מבלי שזכו לעשות זאת בפארקים בשכונתם. בשכונה אין עד היום ולא גינה ציבורית אחת. בימים האחרונים קיבלה המועצה לרגל כניסה לשנת הבחירות הקרובות החלטה לפתח את השכונה ולהקים את הפארקים המתוכננים בתכנית המתאר. סוף סוף דשא.

גם בשכונת גולדה מאיר החדשה מונים כבר שנתיים וחצי מאז החל האכלוס אך בכל רחובות השכונה לא תוכלו עדיין למצוא ולא עץ אחד בשטחים הציבוריים וברחובות היישוב.

את שתילת העצים, הכה חשובים לסביבה האורבנית במיוחד בשכונה רוויות בנייה כגולדה, החליטו במועצה לעכב לשלב ב’. שלב שיחל בשבועות הקרובים בתזמון מצוין לפני הבחירות הבאות בשנה הבאה.

יישאר ירוק אבל סינטטי. מגרש הכדורגל של גדרה בימים טובים יותר

לכלוך בכל פינה

למרות ההשקעה המוגדלת בסעיף התברואה, הוצאה בסך 18,258,000 ש”ח בשנת 2020, עלייה של יותר מ 10% ביחס לשנה קודמת וביחס לתכנון השנתי ל 2020, הלכלוך בגדרה במרחב הציבורי ממשיך להעיק על תושבים רבים בגדרה המתביישים לארח ביישוב אורחים מבחוץ.

בקהילת התושבים ‘שיח תושבים’ החליטו במהלך השנה החולפת שלא לחכות למועצה המקומית ויצאו למספר מבצעי ניקוי המרחב הציבורי במהלך השנה האחרונה. מבצעים שאכן ניכרו במתחמים שאותן פקדו התושבים כמתחמים שלא היו כה נקיים לפני כן.

לכלוך בגדרה. הגנת הסביבה

לכלוך בכל פינה. צולם ביום שאינו יום הגנת הסביבה הבינלאומי במרכז גוזלן גדרה

 

זכויות יוצרים

בדוק גם...

שגיב פרידמן מגיע לסיור

מופע בנרגילה

מופע הסטנדאפ של שגיב פרידמן ייערך ב CAESAR נרגילה בר בגדרה שגיב פרידמן מגיע לגדרה. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים