דף הבית > פוליטיקה > אין תקציב לגדרה – האם המועצה תפוזר ותמונה ועדה קרואה?

אין תקציב לגדרה – האם המועצה תפוזר ותמונה ועדה קרואה?

קרוב לחצי שנה חלפה מתחילת השנה, ועד היום לא הצליח ראש המועצה יואל גמליאל לאשר את תקציב המועצה. במועצה שלוש ‘מחנות’; מחנה גמליאל המונה 6 חברי מועצה התומכים בתקציב גמליאל, מחנה פינטו התומך בתקציב הגדרתים ומונה 6 חברים, ועוד חבר מועצה אחד – אליאב מזגני – המתנגד לשני התקציבים. ביום חמישי האחרון זימן משרד הפנים את כל חברי המועצה לדיון משותף והתריע כי אם התקציב לא יאושר עד סוף חודש יוני, המועצה תפוזר וייתכן שתמונה ועדה קרואה.   

חודש מאי מתקרב לקיצו ולגדרה עדיין אין תקציב שנתי לשנת 2018. גדרה היא הרשות היחידה מתוך 52 רשויות במחוז מרכז שבה לא אושר התקציב. עד לאישור התקציב, מתנהלת המועצה לפי תקציב של שנה שעברה, כאשר בכל חודש מותר למועצה להוציא סכום דומה לסכום החודשי שהוציאה בשנת 2017. מצב חריג וחמור זה, הביא השבוע את הממונה על מחוז מרכז במשרד הפנים, לזמן את כל חברי מועצת גדרה לדיון במשרד הפנים ברמלה.

בחודש פברואר הגיש ראש המועצה את הצעת התקציב באיחור של שלושה חודשים. עו”ד סהר פינטו וסיעת הגדרתים הגישו תקציב אלטרנטיבי תחת הכותרת “יותר לתושבים ופחות למקורבים”. עד כה מנע ראש המועצה הצבעה על תקציב הגדרתים, וניסה שוב ושוב להעביר את התקציב שלו – אולם נכשל בכל הניסיונות הללו.

מצב הדברים כיום הינו: 6 חברי מועצה תומכים בתקציב שהגיש גמליאל (יואל גמליאל, דני דורון, לילך לבבי, ניר בזק, שלום אזרד וציון ידעי), 6 חברי מועצה תומכים בתקציב שהגישו סהר פינטו והגדרתים (סהר פינטו, אלון גייר, דורית בן בוחר, תומר אהרון, זוהר גווילי ועמי בסון) וחבר המועצה אליאב מזגני, אשר פרש מתפקידו כסגן של גמליאל ומריץ את המועמד סהר רווח, מתנגד לשני התקציבים אך לא הגיש תקציב משלו.

בדיון במשרד הפנים הציגו הצדדים השונים את עמדותיהם;

ראש המועצה יואל גמליאל טען כי הוא בנה תקציב כמו כל שנה באמצעות הצוות המקצועי, וכי ההתנגדות של הגדרתים היא פוליטית. גמליאל אמר שלצערו פינטו נבחר לעמוד בראש הגדרתים, וכי פינטו הוא “חדש” ו “לא מבין בתקציבים”.

עו”ד סהר פינטו, יו”ר סיעת הגדרתים, הציג את הצעת התקציב החליפי של הגדרתים, כאשר לטענתו כספים רבים מבוזבזים כיום לטובת מקורבים, לטובת כלכלת בחירות ופרסומים עצמיים. פינטו טען כי במקום להפנות את הכספים לעמותות פרטיות, לכלכלת בחירות, להעסקת מקורבים ויועצים שונים, יש להשקיע את הכספים הללו בתושבים; בהפחתת הארנונה על הפרגולות, בתנועות הנוער, בהוזלת מחירי הקייטנות, בתוכניות חינוכיות, בנגישות, בשיפור השירות לתושב, בספורט, ועוד. פינטו טען כי חברי המועצה אינם חותמת גומי, וכי יש לפעול לאישור תקציב טוב לטובת גדרה.

חבר המועצה אליאב מזגני תקף את אנשי משרד הפנים וטען כי הם מזלזלים בחברי המועצה. עוד הוסיף מזגני כי אין לו בעיה עם התקציב עצמו שהגיש גמליאל, אך יש לו בעיה עם הביצוע שלו. מזגני ציין כי הוא שימש כסגנו של גמליאל והוא לא היה מרוצה מהביצוע של התקציב בשנה שעברה.

יש לציין כי הגזבר המתפטר של המועצה, דוד יהלומי, השתתף בפגישה מקדימה במשרד הפנים, אולם לא נשאר לפגישה של חברי המועצה. רבים מהמשתתפים בפגישה הרימו גבה כיצד קורה שדווקא גורם המקצוע מספר אחד בנוגע לתקציב, לא משתתף בישיבה חשובה שכזו.

נציגי משרד הפנים הקשיבו לצדדים, וקראו להם לנסות לבוא בדברים להגיע להסכמה על התקציב. הממונה על המחוז הסביר כי אם לא יאושר התקציב עד סוף חודש יוני, המועצה תפוזר אוטומטית, ותוקם ועדה לבחון את הפסקת כהונת ראש המועצה. כל מי שיבקש להופיע בפני הועדה ולטעון בנוגע להתנהלות ראש המועצה, יוכל לעשות כן. בסופו של התהליך יצטרך שר הפנים להחליט האם למנות ועדה קרואה לגדרה, דבר שעלול להביא לדחיית הבחירות.


בדוק גם...

אלופת הסביבה

גילי אוטניק מבית הספר פינס בגדרה זכתה במקום הראשון בתחרות הקיימות האזורית שמונה ילדים, המייצגים …

שינוי גודל גופנים