דף הבית > אפשר גם בגדרה > תחיית המצודה החרבה
הדמיית המצודה המחודשת בנס ציונה

תחיית המצודה החרבה

מצודת טיגארט ההיסטורית ששימשה כתחנת משטרה בתקופת המנדט הבריטי תהפוך למתחם שוקק חיים ובו מסעדות, בתי קפה ומסחר, תוך שימור ערכיו ההיסטוריים. כך ייראה הקומפלקס העתידי בנס ציונה

חידוש המצודה. מצודות טגארט, הן הכינוי ל-62 מצודות שהוקמו על ידי שלטונות המנדט הבריטי בשנים 1940-1943 ביוזמתו של סר צ’ארלס טגארט. טגארט היה קצין משטרה בריטי, מומחה לדיכוי מרידות ולמלחמה בטרור, שעל פי תכנונו ובפיקוחו הוקמה הן גדר הצפון בין ישראל ללבנון והן שורות המצודות כתחנות משטרה בריטיות.

חלק גדול מהמצודות שרד את תלאות הזמן ונעשה בהן שימוש מגוון למוזיאונים וייעודים שונים ברחבי המדינה.

הדמיית המצודה המחודשת בנס ציונה

שומרים על ערכי ההיסטוריה, מתקדמים לצרכי העתיד. הדמיית א. סטודיו הדמיות לפרויקט בנס ציונה

נס ציונה על המפה

בין המצודות ששרדו את פגעי הזמן נמצאת המצודה בפאתי נס ציונה ששימשה שנים רבות כתחנת משטרה.

היום חושף מוסף נדל”ן של וואלה את תכניות החידוש והשדרוג של המקום העתיד להפוך למרכז מסחרי חדיש תוך שימור ערכיו ההיסטוריים.

האדריכלית טלי דראל הסבירה את החיבות ההיסטורית של המצודות: “לאתר חשיבות היסטורית, בהיותו עדות לקורות ארץ ישראל בחלק הראשון של המאה ה-20, אז ניסו הבריטים לבסס את שלטונם, לנוכח המתח בין היהודים לערבים, באמצעות מפעל הבניה הגדול של מבצרי הטיגארט. לאחר הקמת מדינת ישראל שימשו תחנות המשטרה את צה”ל וכוחות הבטחון כמבני צבא ומשטרה של המדינה הצעירה והיוו חלק מהתשתית הביטחונית שלה”.

ובגדרה?

גם בכניסה הצפונית לגדרה עומדת מצודה, זהה במבנה שלה לזו שבנס ציונה, נטושה ועזובה. כל תושבי גדרה חולפים על פניה כמעט בכל יום אך ‘משטרת קטרה’ ממשיכה להיות אוצר ארכיטקטוני מבוזבז בידי הרשויות שלא מוצאות את הצורך ו/או את האמצעים לחדש את המקום.

משטרת קטרה הנטושה

מצא את ההבדלים. משטרת קטרה הנטושה בכניסה הצפונית לגדרה (מהצד הטוב שלה)

פוטנציאל מבוזבז

לאורך השנים הוצעו אינספור הצעות על ידי תושבי גדרה ואחרים לשיפוץ המבנה לטובת מיזמי תרבות, מסחר ואמנות שונים. אף אחת מהיוזמות לא אומצה על ידי המועצה המקומית או מי מהרשויות אשר ממשיכות להגדיר את המקום כאתר מורשת לשימור אך בפועל להתעלם מקיומו ולהתייחס אליו כאתר הזנחה מקומי.

רק לפני כחודש פרסמנו כאן עדויות מתוך המבנה הנטוש מתוך הבנה שבימים אלו יישובים אחרים משכילים להפוך מצודות דומות לאוצרות תרבות ונכסים מקומיים מכניסים. והנה, בחלוף חודש בלבד מתפרסמת התכנית והדמיית המבנה המחודש שייפתח בקרוב בנס ציונה לרווחת הנס ציונים. האם יימצא מי שיצליח להפוך את העזובה במצודה המקומית לאתר ראוי למושבה? ימים יגידו

מצודת טגארט נטושה מצודת טגארט נטושה

הצצה פנימה. פוטנציאל מבוזבז זועק מכל עבר. מצודת טיגארט בגדרה
זכויות יוצרים
גדרה היום עיתונות חופשית

בדוק גם...

שוק האיכרים

שוק האיכרים

ביום שישי הקרוב – שוק איכרים ביער המאכל שוק האיכרים. ביום שישי הקרוב, יפתח שוק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים