דף הבית > גדרה היום לפני > שושלת שכביץ
שושלת שכביץ

שושלת שכביץ

על שלוש הדורות במשפחת שכבית-בן ש”ך השזורים בהיסטוריית המושבה

שושלת שכביץ. בשבועות האחרונים הונצחו ארבעה בנים לבית שכביץ בכיכר הנמצאת על ציר הכניסה למושבה, ציר בן גוריון. הזדמנות טובה להיזכר בקורות שושלת שכביץ במושבה גדרה.

137 שנים עברו מאז ייסודה של המושבה, 128 מהם שזורים בקורות שושלת אחת המשפחות השורשיות ביותר שהיו ועדיין מתגוררות בגדרה.

ראשון השכביץ’ס בגדרה היה הרב יעקב הכהן שכביץ אשר עלה לגדרה מחראקוב, אוקראינה, יחד עם משפחתו, אמו, אשתו רחל וארבעת ילדיו. משפחת שכביץ השתקעה בגדרה בשנת 1893 כאשר גדרה הצעירה מנתה אז לא יותר מ-20 משפחות חלוציות צעירות, הביל”ויים.

שכביץ הוא נצר לשבתאי בן מאירה כהן שנולד בשנת 1621 והיה רב פוסק ומחבר שנודע בכינויו הש”ך על שם סיפרו “שפתי כהן”. מכאן שם המשפחה שאמצו חלק מצאצאי השושלת, בן-ש”ך.

שבתאי הכהן בן ש"ך קרדיט פרויקט הקשר הרב דורי

מורשת בת 400 שנה. דיוקנו של הרב שבתאי הכהן בעל ש”ך

את בית המשפחה הקים שכביץ בכניסה לרחוב הבילויים במורד הגבעה, בסמוך לבית העם, הוא בית מינץ המשמש היום כמוזיאון המושבה, מעט במנותק מבתי הביל”ויים שהקימו את בתיהם בראש הגבעה. את ביתו הקים על פיסת קרקע שרכש עוד בשנת 1883 לפני עליית הבילויים על הקרקע, כאשר עוד היה באוקראינה באמצעות סיוע של הרב יחיאל פינס, מנהיגה הרוחני של המושבה גדרה באותם הימים.

שכביץ היה לתלמיד החכם של המושבה, איש רוח שגם פרסם מאמרים רבים והיה יוזם רעיון הקונקורדנציה לתלמוד של חיים יהושע קוסובסקי.

אהרן חרמוני תיאר אותו

“גם בעל הבית הזה, שכביץ, מתבודד היה. הוא לא השתייך לבילויים ולא התערב בענייני המושבה. ולא מפני שגאותן היה חלילה. אחד מענוי ארץ היה, אדם יקר. אלא משונה במקצת, חביב ומוזר. תורני עמקן, בקי בש”ס ובספרות הרבנית. שעות מיוחדות לתורה לא קבע והיה לומד ועובד בערבוביה. כשהיה צועד לכרמו לא היה שוכח לקחת איתו איזו מסכת.”

שכביץ הובא למנוחות שנת 1933 בגדרה והוא בן 91 במותו.

ידיעה על מותו של יעקב שכביץ

“למדן מופלג”. הספד שפורסם עם מותו של יעקב שכביץ בשנת 1933

במקביל לשילוב משפחת שכביץ בביסוסה של גדרה, ענף אחר של משפחת שכביץ הגיע גם הוא לארץ והשתלב, יחד עם הוריו של שלום חנוך, בהקמת קיבוץ משמרות.

שושלת שכביץ – הדור שני

בנו הבכור של שכביץ היה מרדכי שכביץ שהיה כבן 15 כאשר עלה עם אביו לגדרה. מאחר ואביו היה שקוע במחשבותיו, כתביו ומסעותיו בארץ אל קהילות יפו, ירושלים ואפילו צפת, נפל עול המשק על כתפיו הצעירות של מרדכי.

לצד ניהול המשק התבלט הצעיר ביחסיו עם השכנים הערבים ועם פקידי הממשל הטורקי ששלט בימים ההם בארץ. ותיקי המושבה יודעים לספר שהמוכתר העיז אף לבקר בבתי הערבים השכנים אפילו בימי המאורעות בשנים 1936-1939 ולא פגעו בו לרעה.

כישוריו אלה הביאו אותו להיבחר ברבות הימים לועד המושבה ואף לכהן שנים רבות בתפקיד ה’מוכתר’ של גדרה, ראש המושבה והעומד מול הרשויות הטורקיות בשמה.

אחד הסיפורים הידועים לגביו מספר על סכסוך עם הכפר הערבי השכן מסמיה. שכביץ הגיע לכפר בלוית אחדים מצעירי המושבה ולאחר הסעודה המסורתית המזרחית, כשהוגש הקפה, קם והכריז: “אם אתם נכבדי הכפר לא תסכימו מראש להצעת תיווכי בעניין הסכסוך, לא אוכל לשתות את הקפה שלכם, ואצטרך לחזור על עקבותי למושבתי”. הנכבדים קבלו את הצעתו והסכסוך נפתר לשביעת רצון הדדית.

מרדכי שכביץ, על שמו גם קרוי רחוב שכביץ בלב המושבה עד היום, הובא למנוחות בשנת 1944 בגדרה.

מרדכי שכביץ

המוכתר לבית שכביץ. מרדכי שכביץ ז”ל

שושלת שכביץ – הדור שלישי

ארבעת בניו של מרדכי שכביץ וציפורה רמברג הם המונצחים בכיכר החדשה בגדרה, עסקו כל אחד בתחום אחר והתבלטו כולם בהישגיהם ובחותמם:

  • בכור הבנים הוא יהודה ה’גדרתי’ שכביץ שהיה סופר ועיתונאי, כתב בעיתון ‘הבוקר’ ולאחר מכן בעיתון ‘היום’. בכתביו הרבה לתאר ולהעלות על נס את ראשוני היישוב ואת ההיסטוריה של המושבה שקיבלה בזרועות פתוחות בימיה הראשונים את ראשוני משפחתו. יהודה ה’גדרתי’ מונצח בעצמו בסמטת ‘יהודה הגדרתי’ המחברת בין רחוב בן גפן לרחוב פוקס.

בנו הבכור של יהודה, גלעד, הוא גלעד בן ש”ך, ממקימי רשת ג’ ומנהלה הראשון, מי שערך תכניות מוסיקה וספרי שירה רבים וגם כתב שירים ידועים ובינהם השיר ‘לכל אדם כוכב יש בשמיים’ (לחצו לביצוע של אילן ואילנית)

  • עוזיהו, גדל והתחנך יחד עם בני המושבה באות הימים בבית הספר הראשון הצמוד לבית הכנסת ישורון. לימים הפך לקבלן שבנה בכל אזור הדרום והרבה מבתי גדרה. בין מבני הציבור שבנה עוזיהו היו מבנה מכבי צעיר ובית הספר התיכון הראשון, בית הספר דרכא בגין.

כיכר שכביץ בן ש"ך

ארבעה אחים, כיכר אחת. כיכר ההנצחה לארבעת האחים לבית שכביץ
  • חגי שכביץ היה מפורצי הדרך לתחבורה הציבורית בארץ. חגי היה חבר ב’דרום יהודה’ חברת ההובלות הראשונה של המושבה, חברה שתמזגה לימים והפכה לחלק מ’אגד’.

קואופרטיב ‘דרום יהודה’ להובלה נוסד בשנת 1931 והתמזג לאגד בשנת 1951. הקואופרטיב הוקם במטרה לספק קשר תחבורתי בין יישובי ומושבות הדרום למרכז הארץ- תל אביב. בשנת הקמתו, 1931, הוא כלל 52 חברים עם 31 מכוניות.

  • אבנר, הבן הצעיר, היה בין מייסדי סניף ‘מכבי צעיר גדרה’ אשר נוסד כאשר היה בן 19. אבנר, שהיה מלוחמי הבריגדה היהודית וקצין בכיר בצה”ל שינה את שם משפחתו לבן ש”ך, עזב את גדרה לרמת גן ונכנס לעסקי האנרגיה. בן ש”ך הקים את חברת פטרולגז בשנת 1969. בנו, אהוד בן-ש”ך, שירש ממנו את החברה אמר לפני שנים שאחת התובנות הזכורות מאביו כתעשיין מוביל היתה על הבדידות בקבלת ההחלטות: ‘כראש הפירמידה אתה בודד. וגם אם טועים, הכי חשוב לא לשקוע בטעות ולחשוב למה היא קרתה, אלא להסתכל קדימה’.

ענפים רבים מהדורות החמישי ואילך של שושלת שכביץ-בן ש”ך ממשיכים להתגורר גם היום בשכונותיה השונות של גדרה, גאים על חלקה של השושלת בעיצוב דמותה של המושבה.

שילוט הנצחה שכביץ

שלושה דורות לבית שכביץ בן ש”ך. שילוט ההנצחה לצד הכיכר

 

 

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

נפטרים

ארבעה נפטרים בספטמבר

מניין הנפטרים מסיבוכי הקורונה בגדרה עלה גם החודש ועומד על 42 תושבים. ירידה לאורך החג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים