דף הבית > קהילה > נוער > צעיר בן 82

צעיר בן 82

סניף ‘מכבי צעיר’ גדרה חוגג יום הולדת

אולי חלק מחניכי תנועת הנוער המפוארת בגדרה לא זוכרים אבל היום, ה 25 ביוני, הסניף שנוסד 4 שנים בלבד אחרי שהחלה תנועת מכבי צעיר את פעולתה בארץ ישראל, מציין את יום הולדתו ה 82.

תנועה בת 90, סניף בין 82

המכבי הצעיר היא תנועת נוער חינוכית, לאומית, ספורטיבית, בלתי מפלגתית אשר בעת יסודה הושתה על ערכי היהדות והציונות. בשנת 1929 התקבלה החלטה בוועידת מכבי העולמית לייסד את תנועת הנוער ה”מכבי הצעיר” לצד אגודות הספורט. תנועת הנוער שילבה נושאים של מחנאות, שדאות, תרבות, אקטואליה יחד עם פעילות ספורטיבית. בתחילת דרכה הכשירה התנועה נוער פעיל בספורט ברמה הערכית והחינוכית. בשנת 1933 הוחלט על הקמת תנועת ה”מכבי צעיר” בארץ ישראל. הסניף בגדרה היה אחד הסניפים הראשונים שהוקמו בארץ ועד היום הוא אחד הסניפים הגדולים ביותר בישראל.

פרסום הסניף לרגל שנתיים להיווסדו, מתוך ‘ואלה תולדות גדרה’

במהלך השנים, חברי ה”מכבי הצעיר”, לקחו חלק משמעותי במאבק על הקמת המדינה, יסדו גרעינים אשר התגייסו במסגרת הפלמ”ח והקימו יישובים כגון כפר מכבי וקיבוץ סוללים. תנועת ה”מכבי הצעיר” ישראל הפכה לזרוע חינוכית המרכזית של תנועת ´מכבי´ על כל מוסדותיה והכשירה את דור מנהיגי העתיד של התנועה. כיום התנועה פעילה ב-22 סניפים בכל רחבי ארץ ישראל.

הסניף בגדרה, אשר חגג לא מזמן את שנת ה-80 שלו בשנת פעילות שהדגישה את מורשת הסניף לחניכיו, הצמיח בוגרים רבים אשר רבים מהם משולבים גם היום במעגלי החיים של המושבה, בפעילות ציבורית וקהילתית אחרת.

מגרש מכבי או מגרש הגורן?

לא הרבה יודעים, אבל המגרש הסמוך למבנה הסניף והמכונה בפי רוב ‘מגרש מכבי’ הוא מגרש בבעלות פרטית. המגרש, שבמקור שימש כגורן המרכזית של המושבה גדרה ושעל שמו נקרא רחוב ה’גורן’ הסמוך, משמש כיום גם את התנועה וגם מגוון פעילויות יישוביות לאורך השנה ובראשן את חגיגות יום העצמאות הנערכות בגדרה במגרש זה שנים רבות. השימוש במגרש נמצא במחלוקת בין הבעלים המבקשים לבנות בו לבין הרשות המקומית שנים ארוכות. על מנת לאפשר את המשך השימוש הציבורי במגרש מתבצע כיום הליך של ‘הצלבת שטחים’ העולה לאישור הרשויות המתאימות לפיו יקבלו בעלי הקרקע שטחים חליפיים במקומות אחרים בגדרה על מנת לאפשר שימוש חוקי ב’מגרש מכבי’ לפעילות הציבורית.

יום הולדת שמח!

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים