עברי פורש

דוד עברי, בן המושבה, מפקד חיל האויר וסגן הרמטכ”ל לשעבר, פורש מתפקידו כנשיא בואינג ישראל לאחר 19 שנה בתפקיד

עברי פורש. אלוף (במיל.) עידו נחושתן, לשעבר מפקד חיל האוויר, מונה בימים האחרונים לנשיא בואינג ישראל. נחושתן, שפרש מצה”ל ב-2013, החליף את אלוף (במיל.) דוד עברי, בעברו מפקד חיל האוויר, סגן הרמטכ”ל ומנכ”ל משרד הביטחון. עברי (87) כיהן כנשיא בואינג ישראל בשני העשורים האחרונים ופורש לגמלאות.

מנשה (מימין) ודוד (עם המיקרופון) עברי. לפני חודשים אחדים בגדרה

בן למשפחת קרואיז מסלובקיה

בראיון שהעניק לפני שנים מספר לכלכליסט סיפר על ימיה הראשונים בגדרה של משפחת עברי:

“הוריי, אברהם ושושנה קרואיז, עלו לארץ מסלובקיה ב־1934 אחרי שהיטלר עלה לשלטון. לצאת עם אשה בהיריון ושני ילדים בני שנה וחמש דרש אומץ. הם יצאו ברכבת לאיטליה ומשם באונייה לחיפה. באוגוסט הם הגיעו ובספטמבר נולדתי.

אבי, שהיה רואה חשבון, גילה שאין ביקוש למקצועו. אז הוא החליט לחפש עבודה חקלאית במושבות ומצא כזאת בגדרה. את שם המשפחה שינה ל’עברי’, כי חשב על עצמו כ’אברהם העברי’. הנרטיב של מדינת ישראל היה טבוע עמוק מאוד אצלנו במשפחה.

הבית שלנו היה שקט. תמיד דיברו בו בעדינות, מעולם לא הרימו את הקול או דיברו במילים בוטות. לא נפתחים ולא מחצינים רגשות. כואב, לא כואב — עושים מה שצריך. הקשיים והמציאות הכתיבו את המצב. אם יש כדור, משחקים כדורגל. ואם אין, מכינים כדור מסמרטוטים. ילדות פשוטה ומאושרת. בלי הפערים המעמדיים שרואים בבתי ספר היום. למדתי טוב והצלחתי לקבל מלגה לתיכון רחובות ששינתה לי את כל החיים. בלעדיה לא הייתי מגיע לחיל אוויר והחיים שלי היו בעולם אחר לגמרי.”

משפחת עברי אברהם שושונה, רחל מנשה ודוד עברי

צעיר הבנים. דוד עברי בן 5 (משמאל) לצד אחיו מנשה ואחותו רחל. מחוץ לביתם בגדרה (שנת 1939, צילום: משפחת עברי)

“יום ההולדת אינו חגיגה עבורי”

“אמי חלתה בסרטן בצעירותי, שוקמה לכמה זמן, עד שחלתה שוב כשהייתי בן 14. אבא טיפל בה בהרבה מסירות והייתי עוזר לו להכין אוכל. הייתי בודד כי אחותי היתה בסמינר ואחי בפנימייה.

כשהתגייסתי היא חלתה בפעם השלישית, והפעם לא התאוששה. אני חושב שנתתי לה נחת כשסיימתי קורס טיס, כי היא הבינה שהאחריות לגידול שלי כבר לא בידיה. היא נפטרה ביום הולדתי ה־20, כשהיתה בת 53. גם בני גיל, שהיה טייס F16, נהרג בתאונת אימונים ביום הולדתי, כשמלאו לי 53. מאז יום הולדת אינו חגיגה עבורי.

אחרי שסיימתי קורס טיס נבחרתי להשתתף בקורס מדריכי תקיפה בחיל האוויר המלכותי הבריטי. בשבילי זה היה הישג גדול, אבל אבי התאכזב: ‘איך שולחים אנשים ללמוד באנגליה ולבזבז מטבע זר כשלמדינה אין כסף?’. הוא עצמו תמיד סירב לנסוע לחו”ל ואמר: ‘באתי לארץ כדי להיות פה. מה יש לי לחפש בחוץ?’.”

בכיר בני גדרה

הקריירה המפוארת של עברי כוללת שורה ארוכה במיוחד של תפקידים אחרי פרישתו בדרגת אלוף מצה”ל בו מילא את תפקיד מפקד חיל האויר בתחילת שנות השמונים ואת תפקיד סגן הרמטכ”ל.

בין השנים 2000 עד 2002, כיהן כשגריר ישראל בוושינגטון. שימש כיועץ לביטחון לאומי של מדינת ישראל וכראש המועצה לביטחון לאומי, מנכ”ל משרד הביטחון, יו”ר דירקטוריון של התעשייה האווירית, חבר מועצת המנהלים של אל-על, חבר מועצת המנהלים של הטכניון וחבר הוועד הפועל של האוניברסיטה העברית.

עברי קיבל מספר אותות ועיטורים. בשנת 1999 הוענק לו אות השירות מיוחד של ממשלת סינגפור ותואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר אילן. בשנת 1998 הוענק לעברי אות ה-Cross Award למפקדים של לגיון ההצטיינות של ממשלת גרמניה. בשנת 1996 הוענק לו תואר דוקטור לשם כבוד של הטכניון ובשנת 1998 – אות לגיון ההצטיינות של חיל האוויר האמריקני.

מחובר עד היום למושבה

עברי עבר עם משפחתו להתגורר ברמת השרון לפני שנים רבות אך קשריו עם המושבה ממשיכים להיות חזקים עד היום.

אחיו הגדול הוא מנשה עברי, יקיר גדרה, אשר משפחתו ממשיכה גם היום להיות אחת המשפחות הענפות בגדרה ובסביבה.

באחרונה חנכה משפחת עברי את מתחם הפעילויות בגינה הקהילתית בגדרה אשר נבנה הרבה בעזרת תרומת המשפחה ונקרא על שמו של גיל עברי ז”ל, 34 שנים לאחר מותו בתאונה.

ישר כוח!

שלט אזכרה לגיל עברי

“נפל בטיסת אימונים”. שילוט ההנצחה במתחם הפעילות שבגינה הקהילתית גדרה לזכר גיל עברי ז”ל

 

 

זכויות יוצרים
המספר האדום

בדוק גם...

פריצת דרך מנטלית

מרכז הצעירים בגדרה עם סדנת אימון מנטלי מעשי פריצת דרך מנטלית. מרכז הצעירים גדרה יקיים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים