דף הבית > פוליטיקה > סוף קדנציה

סוף קדנציה

הוגשה הצעת חוק להגבלת קדנצית ראשי ערים לשתי קדנציות. החרגה לראשי ערים הזוכים ברוב גדול לקדנציה אחת נוספת

הצעת חוק עם השלכות מקומיות משמעותיות הונחה על שולחן הכנסת:

“ראשי ערים המכהנים שנים ארוכות הינה תופעה מוכרת במחוזותינו. כוחו של ראש עיר, בשל ניסיונו ועשייתו לציבור, הולך וגדל עם השנים. שלטון ממושך ברשות המקומית מוליד חשש עמוק למשוא פנים ושחיתות הנובע מהלחצים הישירים להם נתון ראש הרשות. ידוע כי לא מעט ראשי עיריות עתירי ניסיון וותק הואשמו לא פעם בקבלת שוחד או הפרת אמונים. בנוסף, במצב כיום ראש הראשות משקיע משאבים רבים כדי להיבחר שוב ושוב ולשמר את שלטונו, הגבלת כהונה תאפשר לו להפסיק את העיסוק בבחירות הבאות, ותזניק אותו למירוץ נגד השעון בו יעסוק ככול היותר במימוש הערכים והרפורמות בגינן הוא נבחר.

כך נפתחת הצעת החוק שהוגשה השבוע על ידי חברת הכנסת מיכל שיר ממפלגת תקווה חדשה.

על מנת לבלום את הכוח המצטבר של ראשי ערים המכהנים לתקופות ממושכות מציעה שיר להגביל את כהונת ראשי הרשויות המקומיות לשתי קדנציות בסך הכול (10 שנים) ולאפשר בחירתו של ראש עיר לקדנציה שלישית רק במקרה שזוכה לרוב סוחף כבר בסיבוב הראשון. (יותר מ 50% מקולות הבוחרים).

קדנציה שלישית?

ההחרגה לקדנציה שלישית נועדה ככל הנראה לאפשר מצבים כפי שמתקיימים בבאר שבע בה ראש העיר, רוביק דנילוביץ’, זוכה לתמיכה עצומה של כ-90% מהתושבים המזהים את המהפכה העצומה שהביא דנילוביץ’ לבירת הנגב.

חוק הגבלת כהונה
מי שכיהן במשך שתי תקופות כהונה לא יוכל להיבחר. נוסח הצעת החוק.

בגדרה?

בגדרה ראש הרשות מכהן כבר בימים אלו בקדנציה השלישית שלו לאחר שנבחר לראשונה בשנת 2008 וניצח בבחירות בשנת 2013 ובשנת 2018. בבחירות האחרונות לא הצליח להשיג רוב של 50%. רוב של כ-52% מהבוחרים הצביעו בעד החלפת ראש המועצה אך הקולות המצביעים להחליפו התפצלו דאז בין סהר פינטו שזכה למרבית מהקולות המציעים לשינוי לבין סהר רווח.

נראה שאם תתקבל הצעת החוק כלשונה לא יוכל ראש המועצה המכהן להגיש מועמדתו לקדנציה נוספת.

עם זאת, צפויה התנגדות משמעותית מקרב חוגים המקורבים לראשי הערים המכהנים להוסיף לנוסח החוק הסופי החרגה שתאפשר קדנציה נוספת לראשי הרשויות שכבר קרבים לסוף הקדנציה השלישית שלהם מתוקף טיעון ה’לא משנים את כללי המשחק לאחר שכבר החל…’.

יואל כמליאל

האם יוכל להגיש מועמדות לבחירות הבאות? יואל גמליאל

האם יקרה?

הגבלת הכהונה נמצאת בתאימות מלאה להצהרותיהם של ראש מפלגת ‘תקווה חדשה’ ומנהיגי גוש השינוי שהבטיחו לקדם הגבלת כהונה במסגרת קוי היסוד של ממשלת השינוי אשר קמה לפני מספר חודשים.

הצעות דומות כבר הוגשו בעבר מספר פעמים בתקופת כהונתו של נתניהו כראש הממשלה. כל ההצעות נבלמו על ידי קואליציית נתניהו אשר חשש מהשלכות הגבלת קדנציה ברשויות המקומיות על הגבלת כהונה של ראש הממשלה עצמו. כעת, במהלך כהונתה של ממשלה הדוגלת בהגבלת כהונה גם למכהן בראשה, נראה שהסיכוי לאישור החוק המוגש על ידי חברת כנסת מהקואליציה, גבוה הרבה יותר.

האם אכן תאושר הצעת החוק ובאיזה נוסח סופי? נמשיך לעקוב ולעדכן

מיכל שיר קרדיט אלעד גוטמן

האם תצליח להעביר את ההצעה? יוזמת החוק, חברת הכנסת (ליכוד לשעבר, תקווה חדשה) מיכל שיר. (קרדיט: אלעד גוטמן)

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

נפטרים

ארבעה נפטרים בספטמבר

מניין הנפטרים מסיבוכי הקורונה בגדרה עלה גם החודש ועומד על 42 תושבים. ירידה לאורך החג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים