מבקר בערפל

מסע רדיפה

במכתב תקיף חושף הממונה על תלונות הציבור בגדרה כי המועצה המקומית עושה מאמצים כדי למנוע מתושבי גדרה לברר את תלונותיהם

מסע רדיפה. כבר לפני קרוב לשנה חשפנו כאן את ההתכתשות הנרחבת שבין מבקר המועצה והממונה על תלונות הציבור בגדרה, רן שלום אורפני, לבין מנהלי המועצה המקומית. על פי תלונות הממונה, המנהלים מצרים את צעדיו באופן הסותר את לשון החוק ופוגע ישירות ביכולת של תושבי גדרה לברר את תלונותיהם על השירותים עליהם אמונה המועצה ואגפיה.

הסלמה במאבק

ממכתב של הממונה על תלונות הציבור ואשר הגיע לידי ‘גדרה היום’ ניכר כי בזמן הרב שחלף מאז המאבק הפנימי האמור לא רק שלא נרגע אלא אף החריף.

בימים האחרונים שלח הממונה על תלונות הציבור מכתב חריף, תקיף ומפורט לכל חברי מליאת המועצה המקומית. במכתבו הוא מעדכן אותם על שורת הצעדים הננקטים לבלימת היכולת שלו לברר את תלונות הציבור ולסייע למנהלי המועצה לאתר את הכשלים הפנימיים ולתקנם.

על בסיס שורת הדוגמאות המפורטת והממוסמכת שמצרף הממונה למכתבו טוען המבקר כי:

  • הפרטים בדבר התלונות על שירות פגום של המועצה המועברות לאגפים השונים אינן זוכות לטיפול והתייחסות.
  • מנהלי האגפים, לכל הפחות אחד מהם, מקבלים הנחיות מהממונים עליהם שלא לשתף פעולה עם הממונה על תלונות הציבור.
  • אין תיעוד מספק לטיפול בפניות הציבור למוקד העירוני.

רן שלום אורפני

לא מתכוון לוותר. מבקר המועצה והממונה על תלונות הציבור, רן שלום אורפני

כמה זמן לוקח לנקות כאן?

אחת הדוגמאות שמביא המבקר במכתבו לתלונת ציבור שלא טופלה כראוי על ידי מחלקות המועצה נוגעת לניקיון המרחבים הציבוריים בגדרה.

על פי התלונה של אחת מתושבות גדרה, אזור הדשא הסינטטי בגן 7, רווי בבדלי סיגריות. למרות קירבתו לגן שעשועים והשימוש הרב שנעשה בו על ידי ילדים מנוקה באיטיות רבה ממטרד זה. זאת למרות פניות חוזרות ונשנות של המתלוננת למוקד 106 ופתיחת קריאה באפליקציית השירות של המועצה.

מקלט הוא קודם כל מקלט

דוגמא נוספת נוגעת לשימוש במרחב הציבורי הסמוך למקלט המשמש כבית כנסת, שימוש אשר מתרחב ללא אישורי בניה וללא מתן אפשרות לשכנים להסתייג מהבניה הנעשית במקום. הבניה אף חוסמת לפרקים את דרך הגישה של השכנים אל המקלט עצמו, גישה הדרושה להם בתוך פחות מ-60 שניות בעת מתקפת רקטות.

מקלט מבפנים

מקלט הוא קודם כל מקלט. אחד מהמקלטים הציבוריים בגדרה במהלך מבצע ‘שומר החומות’ (שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים.)

נא להתאזר בסבלנות

כדוגמא נוספת מביא הממונה את פרטי תלונה נואשת של תושב הממתין לאישורי רישום בטאבו מהמועצה. אישורים אלו מתעכבים שבועות ארוכים בהמתנה להתפנות הגורם המוסמך לחתום על הניירת, זאת למרות יותר מ-6 פניות לאורך חודשים לגורמים הממונים על הנושא במועצה באמצעות העו”ד המטפל מטעם התושב.

מסע רדיפה

הממונה מבהיר בשורה התחתונה כי טענותיו באות על מנת לתקן את המעוות וזאת כדי לאפשר לגוף אובייקטיבי, בדיוק כפי שדורש החוק, גוף נגיש לציבור ומקצועי בבירור תלונות לברר את התלונות המתקבלות מכל תושבי גדרה לשם הבטחת שירות ציבורי יעיל והוגן מהמועצה.

הממונה מסכם כי לשיטתו המועצה המקומית מנהלת מולו מסע רדיפה, תוך ניסיון לפגוע בו ובסמכויותיו. זאת על רקע הניסיונות שלו לבצע את תפקידו כמבקר פנים וממונה על תלונות הציבור, תפקיד שעד לכניסתו לתפקידו היה לא מאויש במשך כחמש שנים רצופות.

בתוך כך אישרה המועצה לפני מספר חודשים את שינוי היקף המשרה של המבקר והממונה על תלונות הציבור מחצי משרה למשרה מלאה. לא ברור איך תתמודד המועצה המקומית עם מבקר במשרה מלאה כאשר את התקלות עליהן מספיק המבקר להצביע בחצי משרה היא מתקשה מאוד לתקן.

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

הפסקנו להתחסן

עם דעיכת התחלואה ומספר החולים והמבודדים, דעיכה דרמטית במספר המתחסנים בקרב תושבי גדרה הפסקנו להתחסן. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים