דף הבית > פוליטיקה > מועצה קרואה

מועצה קרואה

הקרב בין רון קובי מטבריה לשר הפנים מתלהט. משרד הפנים החליט על פיזור המועצות של 4 רשויות מקומיות. האם גם מועצת גדרה בדרך?

על פי החוק שר הפנים נדרש למנות ועדה קרואה לניהול רשות מקומית שלא מצליחה להעביר החלטה על תקציבה השנתי. ראש הרשות נקרא לשימוע לפני פיטוריו בפני שר הפנים.

לפני כשבוע החליט שר הפנים על פיזור מועצות ומינוי ועדה קרואה ב-4 רשויות מקומיות: רהט, ירכא, עוספיה וטבריה. הרשות המתוקשרת ביותר בהיבט זה היא כמובן עיריית טבריה בראשותו של רון קובי אשר מתיימר להתברג לכנסת ישראל בראש רשימת ‘הימין החילוני’ למרות חוסר הצלחתו בהקמת קואליציה עירונית.

היום התפרסם כי המאבק, לפחות זה בזירה הטבריאנית, הגיע לבית המשפט העליון שאסר על השר בשלב זה לזמן את ראש העיר לשימוע עד שיכריע בעתירת קובי לפסילת סמכותו של השר על רקע טענת לניגוד עניינים.

ובגדרה?

גם מועצת גדרה, למרות שמעולם לא הוקמה ועדה קרואה במקומה, אינה רחוקה מהנקודה בה יידרש שר הפנים להתערב בניהולה. לאורך הקדנציה הקודמת הגיע ראש המועצה פעמיים למצב של קואליציית מיעוט שבה אינו מסוגל להעביר את החלטותיו העקרוניות ולא הצליח להשיג רוב להצעות התקציב שלו.

מאחר והתקופה המינימלית על פי החוק לתפקוד ועדה קרואה הוא שנתיים לא ממנה משרד הפנים ועדות קרואות בשנת בחירות. ראש המועצה ניצל עובדה זו כדי לנסות ולהעביר תקציב נוח לו כבר בשנה שעברה אך הצליח לקבל אישור לתקציב רק לאחר שהואיל לשנות דרמטית את הצעתו לאור דרישות סיעת הגדרתים. תקציב 2018 כלל סעיפים שאכן הטיבו עם התושבים דוגמת ההחזרים על תשלומי הקייטנות, הכפלת תקציב תנועות הנוער ושריון תקציב לנגישות וחלקם נותרו בגדר התחייבויות שלא מומשו.

קואליציה רעועה

גם את הקדנציה הנוכחית פתחה המועצה עם לא מעט קשיים בהקמת הקואליציה. קואליציית גמליאל-רווח-ידעי הוקמה רק בחלוף חודשים ארוכים, הרבה אחרי הזמן המיועד להקמת קואליציה העומד על 21 יום מפרסום תוצאות הבחירות. גם לאחר הקמתה הקואליציה עומדת על חודו של קול כאשר מול שמונת חברי הקואליציה ניצבים שבעה חברי אופוזיציה.

קואליציית השמונה אינה יציבה כפי שרוצה לראותה ראש המועצה. חבר המועצה ציון ידעי עומד בפני כתב אישום חמור על סחיטה באיומים ועתידו במועצה מעורפל. מנגד קיימים מתחים בולטים לעין גם בין סיעות הקואליציה האחרות, מה שהביא את ראש המועצה לבחון, כפי שפרסם בעצמו, הקמת קואליציה חליפית.

כוח רב לסיעות הקטנות

מטבע הדברים, במצב הקואליציוני הרעוע, כוחן של הסיעות הקטנות בקואליציה הוא גדול. די בפרישתה של אחת מהסיעות או אחד מהחברים בקואליציה לשורות האופוזיציה כדי לשנות את המאזן ולהחזיר את ראש המועצה לימי קואליציית המיעוט.

עם זאת, מבחינת ההחלטות שקיבלה עד כה הקואליציה ניכר כי הסיעות הקטנות בקואליציה ניצלו את כוחן הרב להעברת החלטות המטיבות אולי עם נבחרי הציבור עצמם אבל לא עם ציבור בוחריהם. ההחלטות המהותיות שעברו בתחילת הקדנציה הרחיבו את משרות סגן ראש המועצה, הגדילו את עול המיסוי והידקו את האכיפה על התושבים ובעלי העסקים, צמצמו את התמיכה של המועצה בהורים עובדים, בשאטלים ובתנועות הנוער ומיקדו את משאבי המועצה לשיפוץ משרדי המועצה עצמה.

בנתיים, לאחר שצלח את ההצבעה על תקציב 2019 וההצבעה המתוחה על העלאת הארנונה החריגה, הנקודה הבאה בה תעמוד מועצת גדרה למבחן פוליטי משמעותי עוד רחוקה. שר הפנים שמנוע בשלב זה מלקבוע שימוע לרון קובי, פנוי לשקול בכובד ראש את דרישת ראש מועצת גדרה להעלאת הארנונה החריגה הנמצאת על שולחנו.


בדוק גם...

תחלואה סמויה בגדרה

מכון ויצמן מתריע – תחלואה סמויה בשיעור גבוה בגדרה על פי מודל שפיתח מכון ויצמן …

שינוי גודל גופנים