דף הבית > ישיבות מועצה > מהגבוהות ביותר באשכול

מהגבוהות ביותר באשכול

העלאת הארנונה החריגה בגדרה תובא לאישור מליאת המועצה ביום ראשון הקרוב. בעוד תחקיר השוואתי שפרסמה סיעת הגדרתים מראה שמחירי הארנונה בגדרה גבוהים ביותר ביישובי הסביבה דווקא ממתנים את העליות בארנונה

אם יתגברו במועצת גדרה על הכוונה להשבית את שירותי המושבה ביום ראשון לשביתת הזדהות עם המאבק לסגירת שדה דב, תתכנס מליאת המועצה להצביע על מחירי הארנונה בגדרה לשנת 2020 בערב יום א’.

אל המליאה יביא ראש המועצה את הצעתו להעלות באופן חריג, הדורש אישור חריג גם של שר הפנים, את שיעורי הארנונה למגורים ביותר מ 6.5% ואת שיעור הארנונה לבתי עסק ב 9.8%.

בדיקה השוואתית

סיעת הגדרתים, המובילה את סיעות האופוזיציה, הכריזה על התנגדות חריפה לתכנית זו. אתמול אף פרסמו הגדרתים עבודת השוואה שערכו שם עם מחירי הארנונה ביישובים הדומים לגדרה.

על פי הבדיקה שפרסמו, הזמינה בדף הפייסבוק של הגדרתים, מחירי הארנונה בגדרה גבוהים ביותר:

  • מחירי הארנונה מהגבוהים ביותר באשכול היישובים המדורגים באשכול 7
  • גבוהים יותר מאשר בחלק ניכר ממזכרת בתיה השכנה הנמצאת באשכול 8
  • גבוהים יותר, לבתים קטנים יחסית, מאשר המחיר בכפר שמריהו

בגן יבנה צמצמו את גזירת הארנונה בלחץ הציבור

גן יבנה השכנה הוא יישוב הדומה לגדרה במספר פרמטרים והועלה גם הוא באחרונה מאשכול 6 לאשכול 7. גם בגן יבנה תכנן ראש המועצה אהרון דרור להעלות את הארנונה באופן חריג כדי לפצות על הצמצום במענקי האיזון מהמדינה אך נאלץ למתן את התוכניות בלחץ ציבורי ובלחץ סיעות האופוזיציה והארנונה אמנם תעלה אך בשיעור נמוך משמעותית מהתוכנית המקורית.

הקפיצה הגדולה ביותר לבעלי העסקים

העלאת הארנונה הגבוהה ביותר היא לבעלי העסקים. חנויות ובתי עסק בכל רחבי המושבה צפויים לעלייה חדה בתלוש הארנונה בגובה של כמעט 10%. כדי לשרוד, צפויים בעלי העסקים במושבה לגלגל את אותה עליית מחיר אל הלקוחות, כך שהשפעת עליית הארנונה צפויה להיות מורגשת על ידי התושבים לא רק בתלוש הארנונה.

ואפשר אחרת:

בתוך כך התפרסם השבוע כי באשדוד יודעים אפילו להוריד את הארנונה לבתי עסק כדי לעודד צמיחה כלכלית בעיר. ראש העיר אישר שיעור ארנונה נמוך במיוחד לבתי העסק בפארק ההייטק באשדוד.

בעלי המחסנים משלמים יותר

לפני שנים אחדות שינה ראש המועצה את שיטת המדידה של גודל הדירות והבתים והגדיל את השטח לצרכי ארנונה. אפילו מחסנים, מרתפים שאינם למגורים ושטחי שירות חויבו לפי השיטה החדשה בתעריף זהה לתעריף הארנונה למגורים. באופן הזה קפצו עלויות הארנונה לבתי רבים במושבה באופן משמעותי. רק כאשר חוקק חוק מדינה בעניין הפרגולות החלו להחזיר במועצת גדרה את מיסי הארנונה שנגבו בשיעורים גבוהים גם עבור השטחים המקורים בפרגולות.

העלאת שיעור הארנונה למטר רבוע תחול כמובן גם על שטחי השירות הללו כך שבפועל, בעלי המחסנים, המרתפים ושטחי השירות צפויים לקפיצה עוד יותר משמעותית בתלוש הארנונה.

1000 ₪ לשנה ב-5 שנים

כאשר סוכמים את השינוי בשקלים לתעריף הארנונה השנתי על פני ה-5 השנים האחרונות לבית מגורים בגדרה מגיעים לכ 700-1000 שקלים לשנה, לפני שקלול הקפיצה של השינוי בשיטת המדידה שהוסיפה מאות רבות של שקלים לבתים רבים בגדרה. עלייה שהיא משמעותית גבוהה ביחס לעליית המדדים בלבד שאושרה על ידי משרד הפנים.

האם הציבור יאמר לא להעלאת הארנונה

הדיון המכריע בנושא מתוכנן ביום ראשון הקרוב, 30/6 בשעה 19:00 במנהל הנדסה. הגדרתים קראו לכל הציבור להגיע ולסייע בבלימת גזירת הארנונה. נראה שאם הציבור יגיע להבהיר עמדתו בנושא, ייתכן והמועצה תשתכנע לבטל את התכנית בעניין כפי שהשתכנעו לשמור על הסטטוס קוו במרחב הציבורי בגדרה בהתאם לקריאת הציבור בנושא בימים האחרונים.

 


בדוק גם...

2 חולים נוספים בגדרה

לקראת שבת – משרד הבריאות מפרסם את דבר הדבקותם של שני חולים נוספים במושבה הנגיף …

שינוי גודל גופנים