דף הבית > קהילה > למקסיקו באהבה

למקסיקו באהבה

נועם עברי מגדרה עם חוויות משלושה חודשי התנדבות בפרויקט התנדבותי במקסיקו

גדרתית במקסיקו. אחרי כשנתיים כמרכזת סניף של מכבי צעיר הצטרפה נועם עברי (23) לפרויקט ‘TEN מקסיקו’, פרויקט התנדבותי חינוכי הפועל בכל רחבי העולם.

את חלקה בפרויקט לוקחת עברי בקולוניית טקמצ׳לקו שבמקסיקו סיטי (סיאודד דה מקסיקו). עברי מתגוררת במקום עם עוד קבוצה של ישראלים שבחרו לעבור למקסיקו לשלושה חודשי התנדבות חינוכית, כולם מוכשרים ומנוסים בתחום החינוך הבלתי פורמלי.

נועם עברי במקסיקו

לקחה את ההתנדבות צעד גדול מערבה. נועם עברי במהלך הפעילות (החודש בסיאודד דה מקסיקו)

לקחה את ההתנדבות צעד (גדול) מערבה

את ההחלטה להתנדב עבור הקהילה במקסיקו קיבלה עברי אחרי שבשנתיים האחרונות עבדה כמרכזת סניף של מכבי צעיר בכפר שמואל. “בכל שלב ומסגרת בחיי הייתי מעורבת בעשייה של חינוך בלתי פורמלי, אני מאמינה בחשיבות שלו והכוח שלו בכל ליבי וההגעה לכאן לעשות חינוך כזה במדינה אחרת עם שפה ותרבות אחרות הייתה טבעית.” אומרת עברי ל,גדרה היום,.

בשונה מתנועות הנוער הנפוצות מאוד בארץ בכלל ובגדרה בפרט, במקסיקו המצב שונה לחלוטין. “ישראל היא מעצמת חינוך קהילתי ובלתי פורמלי אבל כאן אין שום דבר כזה, בטח שלא במעמד הבינוני-נמוך שבו רוב הילדים עובדים בעבודה משל עצמם למען הבית או עם ההורים.”

נועם עברי במקסיקו

אין צופים, אין מכבי, אין נוער עובד ולומד ואין אפילו בני עקיבא אבל יש את המתנדבים מישראל. ילדי מקסיקו סיטי במסגרת הפעילות של פרויקט TEN מקסיקו

למרות הקשיים “הצלחנו ליצור מרחב בטוח עבור הילדים”

“אנחנו מפעילים כאן מרכז בעיירה הקטנה סנטיאגו ינקוויטללפאן שנמצאת סמוך לעיר הגדולה והמפלצתית.

כמעט כל יום אנחנו מקבלים את הילדים והילדות של העיירה לכמה שעות של משחקים בכל מיני תחומים- אומנות, משחקי תנועה, משחקי חשיבה וODT (בעצם כל המתודות לגיבוש וחיזוק קבוצה).

ילדים וילדות מרקעים נורמטיביים אבל גם כאלה מבתים וחיים קשים, כאלה שלא היו באף מסגרת בחיים ולא יודעים קרוא וכתוב, כאלה שמקבלים חינוך נוקשה ואף אלים, כאלה שהקורונה שיבשה את היכולות החברתיות שלהם וכאלה שסתם לא זוכים להרבה זמן של להיות ילדים ולחוות ילדות.

אנחנו לומדים מהם כל הזמן, החל מהשפה ועד המחשבות המדהימות שלהם על העולם והתרבות שלהם והם מקבלים מאיתנו הרבה צחוק, הקשבה, חיבה, התעניינות והרבה חום ואהבה.

הצלחנו באופן קסום ליצור מרחב בטוח לילדים האלה שמאפשר להם לעבור בשער ולהיות רק ילדים וילדות בעולם לכמה שעות.”

פורים, מקסיקו סטייל. נועם עברי מימין באחת מהפעילויות ההתנדבותיות במסגרת הפרויקט

עוד לא התחלנו וכבר מסיימים

השבועות רצים מהר מפעילות לפעילות עם הילדים וסיום הפרויקט כבר נראה באופק. “נכון, להגיע לשלושה חודשים ולעזוב ובכללי להגיע ככה ממקום אחר ו’להתערב’ לא עובר חלק בגרון. ולכן כל פעולה כאן נעשית במחשבה עמוקה, עם ראיה רחבה ואחריות גדולה על המשכיות ועתיד.”

נועם עברי היא נכדתו על מנשה עברי, יקיר גדרה, מי שהיה כבן גילה כאשר התנדב בעצמו לסיוע במבצע קליטת המעפילים בחוף ניצנים. ההתנדבות, כך נראה, עוברת בירושה.

 

זכויות יוצרים
גדרה היום עיתונות חופשית

בדוק גם...

שוק האיכרים

שוק האיכרים

ביום שישי הקרוב – שוק איכרים ביער המאכל שוק האיכרים. ביום שישי הקרוב, יפתח שוק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים