דף הבית > תשתיות > כישלון מטפטף

כישלון מטפטף

הכנסת חוקקה אבל המדינה לא מתארגנת ליישם, הרשויות המקומיות מתנגדות ובג”צ נאלץ להתערב. מי משלם על כל זה?

תאגידי המים כולל תאגיד ת.מ.ר הנותן שירותי מים למרבית תושבי גדרה זוהו זה מכבר כארגונים לא יעילים. בגלל ריבוי התאגידים הקיימים השירות נפגע והמחיר עולה.

המחוקק החליט בשל כך לצמצם את כמות התאגידים מ-56 תאגידים ל-30 בלבד ולהעביר את שירותי המים לתאגידים גדולים יותר ויעילים יותר.

עם זאת, הרשות המבצעת, המדינה דרך רשות המים ותאגידי המים לא התארגנו בהתאם להוראות החוק החדש בנושא ובפועל המדינה עוברת על החוק.

“לקח שנים להתרגל” מכתבה של מועצת גדרה המתגד למעבר השירות מתאגיד ת.מ.ר לתאגיד חליפי

גדרה מתנגדת להתייעלות בתאגידי המים

במקביל רשויות מקומיות רבות הביעו התנגדות למהלך השינוי בתאגידי המים כולל הרשות המקומית גדרה אשר מעדיפה להישאר תחת השירות של תאגיד ת.מ.ר הנמצא בבעלות חלקית של המועצה עצמה.

בניגוד לעמדת מרבית תושבי גדרה פרסמה המועצה מכתב התנגדות למהלך והצטרפה לגורמים המרכזים מאמציהם בהכשלת מהלך ההתייעלות שבחוק החדש.

פסק דין בג”צ

היום הגיעה גם הפרשייה הזו לפתחו של בית המשפט הנאלץ שוב להכריע, זאת בשל הכישלון של הרשות המבצעת לבצע את הוראות החוק עליו החליטה הרשות המחוקקת.

בית המשפט קבע כי קבע כי כל עוד לא בוטל רישיון התאגיד, הוא יכול להמשיך לפעול בניגוד לחוק וביקש מהמדינה הבהרות.

“בית-המשפט התרשם כי קיימות בעיות יישומיות לא פשוטות בכל הנוגע לחובת התאגוד האזורי, וכי בהיבט היישומי יידרש זמן נוסף לשם כך”

למרות התנגדות התושבים והחקיקה בכנסת ישראל – גדרה דורכת במקום. שירותי המים ימשיכו להינתן על ידי תאגיד ת.מ.ר

במועצה המקומית גדרה דווקא חוסכים בהוצאות המים

במקביל בדקנו איך השפיעו העליות החדות במחירי המים שחוו תושבי גדרה בחשבונם הפרטי על החשבון של מועצת גדרה.

הופתענו לגלות כי בניגוד גמור למגמת ההתייקרות שניכרת בכל חשבון מים ביתי, בחשבון של המועצה המקומית, שלא נראה שמחקה גנים ציבוריים הזקוקים להשקיה במהלך השנה האחרונה, נרשמה דווקא ירידה.

בשנת 2019 ההוצאה על צריכת המים לגינון ברחבי המושבה עמדה על 824,000 ₪ ואילו במהלך 2020 וכך גם בתכנון 2021 ההוצאה על צריכת המים לגינון עומדת על 650,000 ₪. חיסכון מרשים בהוצאות המועצה המקומית שלא ברור כלל מה מקורו ומי מממן אותו.

רוצים לעבור לתאגיד אחר

כבר לפני 3 שנים חבר מועצת גדרה מטעם סיעת הגדרתים, תומר אהרון,  העלה את נושא תאגיד המים לדיון ציבורי, כאשר הגיש בקשה לזימון ישיבת מועצה שתבחן את ההתקשרות מול התאגיד ואפשרות מעבר לתאגיד אחר. לצפייה בהצעה לחץ כאן. מאז ועד היום כל ההצעות בנושא נפסלו על הסף והמועצה המקומית עושה כל שביכולתה לשמר את המצב הקיים.

 

זכויות יוצרים
גדרה היום עיתונות חופשית

בדוק גם...

עלה אל האופק

הראל מויאל משמח את דיירי ההוסטל בגדרה הראל מויאל עושה את זה שוב. בנר שמיני …

שינוי גודל גופנים