דף הבית > קהילה > נוער > ותיקים בתנועה

ותיקים בתנועה

שרת השיוויון החברתי ברשומה ברשת החברתית חושפת את פעילות תנועת הנוער בגדרה במסגרת מיזם להפגת בדידות בקרב קשישים

ותיקים בתנועה. לא סוד שהבדידות מגבירה את החולי בקרב קשישים ולא סוד שקשר רציף ובינאישי עם צעירים עוזר מאוד להפיג את הבדידות ולהעלות חיוכים על פניהם של הותיקים בחברה.

על מנת לקדם את הפגת הבדידות של הקשישים מקדם המשרד לשיוויון חברתי את מיזם ‘ותיקים בתנועה’, מיזם שבו רותמים את רוח ההתנדבות של הצעירים בתנועות הנוער לפעילות שוטפת לאורך השנה עם הקשישים בחברה.

ותיקים בתנועה נשיקה

חיבוק + נשיקה = חיוך. מתוך פרסום של המשרד לשיוויון חברתי על התכנית

פרזנטורית מקומית

השבוע בחרה שרת השיוויון החברתי מירב כהן לפרסם רשומה ברשת החברתית בנושא. במקום לספר על המיזם בחרה לשלב את תמונתה של תמר קלנג, תושבת השכונה הצבאית בגדרה ופעילה בתנועת מכבי צעיר גדרה ולהרחיב בציטוט של תמר כדי לעודד עוד ועוד צעירים להצטרף למיזם.

קלנג:

“אני חושבת שהפעילויות והביקורים עם קבוצת האזרחים הוותיקים בבית האבות אליו אנו מגיעים היא חשובה מאוד, ומשמעותית מאוד עבורי. ככל שעולים בגיל, פעמים רבות גם עולה תחושת הבדידות, הביקורים המשפחתיים מתמעטים, הבדידות מתעצמת ואפילו המשמעות לחיים יורדת. אלו תחושות שקיבלתי משיחות עם אזרחים ותיקים על אותו קושי ואותה תחושה של לבד, שמציפה אותם ביום יום. אני חושבת שהביקורים שלנו, בני הנוער, והפעילות המשותפת שאנו מקיימים, נותנת להם אור ורצון להמשיך ולחכות למשהו, נותנת להם תחושה של משמעות ובעיקר גם לנו בני הנוער. התכנית גרמה לנו לשנות את האופן בו חשבנו על אוכלוסיית האזרחים הוותיקים, ואנו מגיעים כדי ללמוד מהם, להקשיב להם, להתחבר, ופחות כדי לעזור להם.

השיחה שלי עם אזרחים ותיקים גרמה לי לחשוב על החיים שלהם וכמה שאפשר ללמוד מהשיחות והסיפורים שלהם, ובעיקר כמה חשוב גם לי וגם להם המפגש הזה.

אני מרגישה שהמפגשים שלנו ‘משחררים’ אותם ומאפשרים להם לשתף את מה שהם מרגישים, והכי חשוב, גורמים להם להעלות חיוך על הפנים כשהם יודעים שהם חשובים לנו ובעלי משמעות”.

מטרות ותיקים בתנועה תמיד יפתיע את הנוער למה מסוגלים הותיקים. חיזוק מעמד הותיק בתודעת בני הנוער הוא חלק ממטרות התכנית

“נדבך בבניית חברה ערכית ומוסרית יותר”

רציונל התכנית המלא, כפי שמופיע באתר המשרד הוא לתרום לבניית חברה ערכית ומוסרית יותר:

“תנועות הנוער רואות עצמן, בשנים האחרונות, כחלק חינוכי ערכי ומרכזי בקהילה בה הן פועלות.
הסניפים לומדים להכיר את צרכי הקהילה, ומנסים לתת מענה רחב לכלל רובדי האוכלוסיה, תוך שיתוף פעולה מקצועי עם הגורם הרלוונטי בקהילה.
תנועות הנוער על רקע זה מפתחות את תחום בעלי תפקידים בסניף שאינם מדריכים, אלא פעילים בעשייה שונה (פעילי התנדבות, פעילי תרומה לקהילה, פעילי איכות סביבה ועוד). עשייה זו משמשת פלטפורמה משמעותית להעברת מסר חינוכי ערכי לבני הנוער, בדרך הסתכלותם, בהבנתם ובקרבתם לאוכלוסיות שונות בכלל וגמלאים ומבוגרים בפרט. במקביל, אוכלוסיית האזרחים הוותיקים הפכה גם היא בשנים האחרונות לשכבה מוגדרת, תוך התייחסות לחוזקות ולצרכים שלה.
קבוצת אוכלוסיה זו נחלקת בתוכה לרבדים שונים על רקע טווח גילאים, מצב תעסוקתי, מצב סוציו-אקונומי, עולים ותיקים וכו’. חלקם הגדול מצוי בקשר עם גורם רלוונטי בקהילה המכיר ומלווה אותו. בסיס הרעיון לתוכנית שיתוף פעולה זו הינו לאתר בקהילות השונות בהן פועלות התנועות את קבוצות האזרחים הוותיקים השונות ולפתח תשתית חינוכית למערך משותף המתבסס על הדדיות בתרומה של שתי קבוצות אוכלוסיה אלו, זו לזו .
אנו מאמינים כי פעילות שכזו תפתח את תחושת הכבוד וכיבוד המבוגר ותשמש נדבך חשוב בבניית חברה ערכית ומוסרית יותר. “

הסבר מקיף על התכנית ואיך משתתפים בה במסגרת תנועת הנוער שלכם – תמצאו ממש כאן.

ותיקים בתנועה

פעילות קבועה עם ותיקים. מתוך מסמכי המשרד על התכנית
זכויות יוצרים

בדוק גם...

שגיב פרידמן מגיע לסיור

מופע בנרגילה

מופע הסטנדאפ של שגיב פרידמן ייערך ב CAESAR נרגילה בר בגדרה שגיב פרידמן מגיע לגדרה. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים