דף הבית > תשתיות > הנבואה מתגשמת
הפגנה נגד תכנית המתאר

הנבואה מתגשמת

3 שנים למאבק כנגד תכנית המתאר של גדרה – הבעיות בתכנית הופכות למציאות חיינו

מצופפים את גדרה. בשבוע שעבר אישרה מליאת הוועדה לתכנון ובניה היישובית במושבה בהרכב של כל חברי המועצה את התכנית להגדיל באופן דרמטי את מספר יחידות הדיור בשכונה הנבנית בכניסה למושבה בצומת הצירים הרצל ובן גוריון.

התושבים שזוכרים את המאבק שניטש לפני מספר שנים סביב אישורה של תכנית המתאר של גדרה בוודאי לא מתפלאים על המשך השינוי בפניה של המושבה מיישוב המתאפיין בבנייה נמוכה ומרווחת לעיר צפופה המקבלת את פני הבאים בשעריה עם פרויקטי בנייה צפופים.

ההפגנה זועקת והשיירה עוברת

בדיוק השבוע, לפני 3 שנים, הובילה תנועת הגדרתים הפגנה ציבורית כנגד התכנית שכבר אז זיהו כתכניות שייגרמו לצפיפות, פקקים ואובדן הצביון של גדרה כמושבה. מנגד, ראש המועצה גמליאל סרב אז לדון בעמדה הרשמית של היישוב שתוצג לוועדת תכנון והבנייה המחוזית.

ההפגנה התקיימה לאחר שיותר מ- 700 תושבי גדרה חתמו על עצומה נגד תכנית המתאר. עשרות תושבים יצאו להפגין מול בניין הספרייה נגד תכנית המתאר במתכונתה הנוכחית שכוללת בניית מגדלים, הגדלת הצפיפות עד 30% ומעבר חד של גדרה ממושבה לעיר בת 43,000 תושבים.

הפגנה תכנית מתאר גדרה

‘דקה אחרונה לפני סגירת המושבה’. האם כבר מאוחר מידי לתקן את המצב? המפגינים מחוץ לספריית המושבה, יולי 2018

“ללא מחשבה הלכה המושבה”

הטענה המרכזית של המפגינים אז הולכת ומתבררת כנכונה כבר היום. אז טענו המפגינים שהתכנית תגרום לאובדן מוחלט של הצביון של גדרה כמושבה, לצפיפות גדולה ולפקקים. בין השלטים שנראו בהפגנה היו לדוגמה: “ללא מחשבה הלכה המושבה”, “לא למגדלים”, “הצפיפות תהרוג אותנו” ועוד.

פינטו צוטט כבר אז ב-2018:

”אני אלחם בכל דרך חוקית כדי לשמור על צביונה של גדרה כמושבה. היום הוכיח גמליאל שאין לו גבולות. מסיבותיו שלו הוא מוכן למכור את הערכים של היישוב. הוא מוכן לבנות כאן מגדלים ולספר לנו שהוא מתנגד להפיכת גדרה לעיר, הוא מוכן לתכנית שאין בה שום פתרון תחבורתי, להצטלם יחד עם ראשי מועצה שכנים ולהצהיר הצהרות ריקות. האיום על צביון המושבה של גדרה ממשי. תוצאות הבחירות הקרובות יקבעו לאן פניה של המושבה. גדרה בראשותי, תשמור על צביון של מושבה עם בנייה נמוכה ואופי קהילתי”

מאבק מתמשך

גם היום ממשיך פינטו, שלא זכה בתמיכה מספקת עד כה במאבק על ראשות המועצה כדי להחליף את ראש המועצה המכהן, להיאבק בתכניות הבניה הנשענות על אותה תכנית מתאר והביא לכינוסה של מליאת הועדה לתכנון ובניה.

בועדה נשמעו קולות מכיוון חברי הקואליציה המסכימים עם הבעייתיות הרבה שבתכנית הציפוף. אך לאחר הפסקה בדיון והוועצות מחוץ לפרוטוקול שערך ראש המועצה עם חברי הקואליציה שלו התחדש הדיון וכלל חברי הקואליציה הצביעו בעד עמדת ראש העיר.

הפגנה תכנית מתאר גדרה

‘אין מוצא’ המפגינים בהפגנה כנגד תכנית המתאר

מצופפים את גדרה כבר היום

הפגיעה הישירה באיכות החיים של התושבים בשל התכניות לצופף יתר על המידה את הבניה ביישוב כבר פוגעות בתושבים החדשים של שכונת גולדה מאיר אשר יצאו בעצומה ציבורית למען פתרון מצוקת החניה שכבר כעת קיימת בשכונה, עוד קודם להשלמת האכלוס המלא.

מנגד נשמעים קולות מצד המנסים להצדיק את ראש המועצה שהתכנית לצופף את השכונות היא הכרחית “על מנת לאפשר לילדים שלנו אפשרות לקנות דירה בגדרה”.

צפוף בגולדה

מצופפים. שכונת גולדה מאיר במזרח המושבה

האם ניתן עוד לעצור?

האם תימצא הדרך לעצור את שינוי פני המושבה ופגיעה באיכות החיים של תושביה? ימים יגידו

(בתמונת השער: מפגינים נגד תכנית המתאר בחזית הספרייה היישובית, 16/7/2018)
איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

נפטרים

ארבעה נפטרים בספטמבר

מניין הנפטרים מסיבוכי הקורונה בגדרה עלה גם החודש ועומד על 42 תושבים. ירידה לאורך החג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים