דף הבית > פוליטיקה > המאבק על חוק הפרגולות

המאבק על חוק הפרגולות

במסגרת מערכת הבחירות הסוערת בגדרה עולה שוב ושוב נושא הארנונה על הפרגולות, מחסנים ושטחי השירות כנושא מרכזי שנמצא במחלוקת בין ראש המועצה הנוכחי יואל גמליאל לבין המועמד לראשות, עו”ד סהר פינטו. פינטו פרסם באחרונה עלון לבתי התושבים ובו הבטחה להקטין את הארנונה על הפרגולות, המחסנים ושטחי השירות. בתגובה פרסם גמליאל סרטון שבו חבר הכנסת אמסלם מברך אותו על שסייע לו לקדם את חוק הפרגולות.

ננסה לעשות קצת סדר בעניין ולהבין את העובדות בנושא:

מועצת גדרה המתגאה בתקציבי עתק המובאים בזכות קשריו של ראש המועצה הנוכחי עם מפלגת השלטון, החליטה בשנת 2016 לגבות מחיר מלא למגורים על כל שטחי השירות, מחסנים ופרגולות בבתים ביישוב. החלטה זו קבעה תעריף מ”ר למחסן, מתחת לפרגולה, מתחת לקרניז דקורטיבי וכך הלאה, זהה לתעריף מ”ר שטחי מגורים. כך, עלה גובה תשלומי הארנונה לבתי אב רבים ביישוב והכביד משמעותית על משקי הבית בגדרה.

סיעת הגדרתים הגיבה מיד וכבר בספטמבר 2016 הגישה הצעה לסדר שבה היא מציעה להחיל גביה בתעריף מופחת לשטחי השירות והמחסנים. הגדרתים טענו שראוי לחייב על שטחים או כפי שעושות רשויות רבות אחרות באזור בתעריפים מופחתים משמעותית.

הצעתם של הגדרתים נדחתה בתואנות שונות המגלגלות את האחריות לשינוי, הגם שמתקיים רק בגדרה ולא במרבית היישובים האחרים, על משרד הפנים תוך אמירה “זו החוק, לא ניתן לבטל את הגדלת הארנונה”.

הגדרתים לא ויתרו והגישו בשנית את ההצעה לסדר בינואר 2018 ונאבקו במסגרת מאבקי התקציב השנתי לדרוש ביטול הגדלת הארנונה. בתוך כך, הגדילו לעשות והגישו במסגרת התקציב האלטרנטיבי, הצעת תקציב שלוקחת בחשבון את ביטול הגדלת הארנונה ועדיין מציגה תקציב מאוזן למועצה. בתום קרבות התקציב אישר ראש המועצה הקמת ועדה מיוחדת שתגיש המלצותיה בתוך שבועות אחדים. ועדה שכזו לא התכנסה עד כה.

במקביל קידמה מפלגת הליכוד את חוק הפרגולות. חוק שבסופו של יום פוטר פרגולות חדשות עם כיסוי דק (סנטף לדוג’, הקיים במרבית הפרגולות) מחיובי הארנונה החל מ 1.1.19. החוק לא פוטר את הפרגולות הקיימות כך שכל תעריפי הארנונה שכבר יושמו במועצת גדרה צפויים להישאר על כנם עד להחלטה אחרת של ראש המועצה.ן

בדברי ההסבר לחוק נכתב: “ארנונה היא מס מוניציפלי המוטל על תושבי רשות מקומית או מועצה אזורית לצורך מימון פעילותן. בישראל הקריטריונים העיקריים המשפיעים על גובה הארנונה הם: שטח הנכס שלגביו היא מוטלת, סוג השימוש בנכס (מגורים, מסחר, משרד, תעשייה), מיקומו של הנכס (שכונת יוקרה, אזור מסחרי), ומצבו הכלכלי של התושב. פרגולה (מצללה), נועדה ליצור צל במרפסת הבית או להגן מפני הגשם, ואינה חדר מגורים כשאר החדרים בבית, לכן לא מוצדק לגבות בגינה ארנונה. בהצעת חוק זו, מוצע לפטור מארנונה שטח שתקרתו משטח הצללה, וכך להפחית מנטל המסים הכבד המוטל על כתפיהם של אזרחים במדינת ישראל אשר במקום מגוריהם הרשות או המועצה גובות ארנונה בגין פרגולה.”

תומר אהרון, חבר המועצה מטעם הגדרתים: “נושא הפרגולות והמחסנים הוא אחד הנושאים המקוממים ביותר. ראש המועצה, שולח את היד לכיס של כולנו כל חודש וחודש וממשיך לספר לנו שהוא מביא כסף מהממשלה. אותו ראש מועצה מפרסם עכשיו שהוא היה זה שסייע בקידום חוק הפרגולות מבלי לספר לנו שבחוק יש סעיף שפוטר אותו מכל חובה להחזיר את הגלגל אחורה. אם, חלילה, ראש המועצה היוצא יקבל קדנציה נוספת, כולנו צפויים להמשיך לשמוע סיפורים ולהמשיך לשלם חשבונות ארנונה מנופחים.”

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

קירשנר מדבר

הרשות להעלאת מחירי הירקות והפירות

כתבת חדשות 13 חושפת את הכוחות שמאחורי המאבק המשפטי לסגירת משק קירשנר אמש שודרה כתבת …

שינוי גודל גופנים