דף הבית > חי מהשטח > הגדרתים קוראים לתמיכה בחוק הפרגולות

הגדרתים קוראים לתמיכה בחוק הפרגולות

בשבוע שעבר החל תהליך החקיקה בכנסת של חוק הפרגולות לפיו תיאסר גביית ארנונה על פרגולות בשיעור ארנונה למגורים. סיעת הגדרתים, אשר הגישו זה מכבר הצעה לסדר למועצה ברוח זו קוראים לסיעות הבית במועצה להצטרף לתמיכה בהצעתם ולהפסיק את גביית היתר מהתושבים.

לפני כשנתיים נערכו ברחבי המושבה מדידות חדשות של כל בתי המגורים. במסגרת תהליך המדידה מחדש, המחויב על פי חוק, החליט ראש המועצה לשנות את שיעור המיסוי על שטחים מקורים שאינם שטחי מגורים. על פי השינוי אין הבדל בין מטר רבוע בפרגולה למטר רבוע בחדר השינה. החיוב בגדרה הוא חיוב אחיד לפי שיעור הגבייה המקסימלי לארנונה למגורים. כך, באופן שהפתיע רבים מהתושבים, גדלו הבתים לצרכי חישוב ארנונה במטרים רבים, לעיתים בעשרות מטרים המתבטאים במאות שקלים נוספים שכל חודש שנדרשים התושבים לשלם עבור שטחי המחסן בחצר, שטחים מקורים מתחת לקרניז דקורטיבי או שטחים המקורים בפרגולה להצללת פינת הקפה שבחצר.

עכבר המושבה באנר

חשוב לציין כי ביישובים אחרים בסביבה, הדומים לגדרה, גובות המועצות על השטחים המקורים שיעור יחסי מתוך השיעור המקסימלי לארנונה על שטחי מגורים 42.5 ₪ למטר. כך לדוגמא שיעור הגבייה הוא יותר מפי 6 ביחס לגבייה על שטחים מקורים בבני עייש השכנה שם משלמים התושבים רק 7 ₪ למטר רבוע. בישובים נוספים באזור שהם בדקנו גילינו חיוב בין 11 ל 13 שקלים למ”ר.

בספטמבר 2016 הגיש חבר המועצה תומר אהרון מסיעת הגדרתים הצעה לסדר לשנות את שיעורי הארנונה באופן שבעבור שטח מקורה ישלם התושב שיעור יחסי בלבד. ראש המועצה סירב לקיים הצבעה על הנושא. בינואר השנה, סביב דיוני התקציב לשנת העבודה 2018, הגישה סיעת הגדרתים את הצעתה בשנית ואף ביטאה את המשמעויות התקציביות של הצעה זו בהצעת התקציב אשר הגישה למועצה. כיום, כ-4 חודשים לאחר מכן, ההצעה עדיין מונחת על שולחן המועצה וטרם נידונה.

עו”ד סהר פינטו: “יש מחלוקות בהרבה נושאים בקרב התושבים בגדרה. עוד לא פגשתי תושב אחד שחושב שהחיוב המנופח של מיסי הארנונה על מחסנים ופרגולות הוא מוצדק. אסור שחוסר יכולת להביא תקציבים מן החוץ יתבטא בהישענות יתר של המועצה על תושביה. אנחנו לא נרפה מהנושא עד שייפסק עושק הפרגולות. אני קורא לציון ידעי ולשלום אזרד, נציגי ציבור שמבינים היטב את העוולה שבניפוח הארנונות על הפרגולות – הצטרפו אלינו ויחד נביא בשורה חשובה לתושבים רבים.”

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

אירוע פתיחת מרכז עסקים ביבנה

מרכז השירות לקידום עסקים

נפתח מרכז השירות האזורי לקידום רישוי העסקים, לפיתוח והעצמה בתי עסקים מרכז השירות לבעלי עסקים. …

שינוי גודל גופנים