דף הבית > חי מהשטח > הליכוד בעד קירשנר

הליכוד בעד קירשנר

בניגוד למהלכי המועצה המקומית גדרה. הצעת חוק של חבר הכנסת זוהר מנסה להתיר את המכירה הישירה. הקלטות מדיוני ועדת התכנון והבניה נחשפות “מבקש להוציא צו סגירה למקום”

חוק קירשנר יוצא לדרך. פרשת קירשנר ממשיכה להסעיר את המדינה. הכנסת תדון בצעדים שננקטו כנגד משק קירשנר.

הצעדים האחרונים שננקטו על ידי המועצה המקומית גדרה מצרים את צעדיו של בעליו של ‘משק קירשנר’ ומזיקים לציבור הקונים בכך שפוגעים בתחרות המשמעותית שהכניס קירשנר לשוק האזורי.

מהצעד האמור נפגעים הקונים הצפויים לשלם מחירים גבוהים יותר עבור תוצרת חליפית ונהנים רק בעלי הסופרמרקטים באזור שצפויים לקבל היקף קונים גדול יותר באם לא יימצא פתרון לסגירת המשק.

למרות שבמועצה המקומית גדרה טוענים ש”אין מה לעשות” והוציאו למקום צו סגירה המלווה בחוליית רתכים לסגירה פיזית של המקום, בכנסת דווקא חושבים שיש מה לעשות והגישו הצעת חוק לתיקון העיוות בנושא כדי לאפשר את שימור התחרות בתחום.

אחרי שהמועצה מקומית גדרה ניצלה את העיוות הקיים בחוק שעל פיו מכירה של תוצרת חקלאית במבנה חקלאי הופכת את המבנה ל’מרכול’, הוגשה הצעת החוק כדי לתקן את המצב.

חבר הכנסת זוהר:

“המטרה היא לסייע לחקלאי להתקיים ולהוריד את יוקר המחיה על ידי הגברת התחרות”.

בעד מכירה ישירה

ההצעה נוסחה בשיתוף התאחדות האיכרים בישראל ונועדה להקל על מכירת תוצרת חקלאית ישירות מהחקלאים לצרכן. על פי החוק הקיים כיום מכירה של תוצרת כזאת נדרשת ברישיון עסק למרכול כאשר היא כוללת מכירת תוצרת שלא הוא גידל. מאחר וציבור הקונים מגיע רק למקומות המציעים מגוון רחב של תוצרת חקלאית, חקלאי שמוכר כך נמצא בבעיה חוקית, שכן מכירה כזאת מצריכה היתר לשימוש חורג.


ההקלטה אומרת אחרת

בפוסט שפרסם מוקדם יותר השבוע ראש המועצה גמליאל תיאר שניסה לסייע לקירשנר ותמך בבקשתו מול הועדה לתכנון ובניה האזורית ונאלץ להוציא צו סגירה למקום בשל החלטות בית המשפט.

בפועל, כך על פי הקלטות מתוך הקלטות פתוחות של דיון הועדה לתכנון ובניה מ8/2019, מצב העניינים נשמע שונה.

האזינו:

הקלטה

“מבקש להוציא צו סגירה למבנה”. קיטוע מתוך הקלטת דיוני הועדה המקומית לתכנון ובניה 

מהדיון אפשר ללמוד שצו הסגירה אינו הסנקציה הראשונה שננקטה כנגד המשק וכי כבר נקנס בעבר בסכומים גבוהים בשל השימוש במבנה למכירת התוצרת.

בדיון נשמע גמליאל פורט את הצעדים הצפויים בעניין ודורש מהצוות המקצועי לקדם הוצאת צו הריסה למבנה במשק קירשנר:

“כידוע לועדה, נכון שבעבר הועדה גם פה וגם בזמורה ניסתה לקדם את התכנית אבל התכנית לא יצאה לפועל.

במשך שנים הוא (קירשנר) מגיש כל מיני הליכים כדי למשוך זמן. אני מתנגד לתהליך עצמו ואני מבקש מהועדה לבחון צו הריסה למקום ולפתור את הבעיה, את הסאגה הזאתי של פעילות מפעלים, חנויות וכל מיני תהליכים של סחר ללא רישיון.

הנושא הזה הרי מטופל, אנחנו קיבלנו צו לא לעסוק בזה, בנושא עצמו כי זה מטופל על ידי של הועדה הארצית.

תראו הוא מגיש בקשה. אני אסביר לכם את התרגיל. הוא מגיש בקשה, ואחר כך אנחנו מגישים לו שאנחנו מסרבים, מגיש בקשה לבית משפט ואז בבית משפט השופט לא מבין שהוא מסתלבט עלינו ואז הוא עושה את זה עוד פעם. ואז השופט דוחה את הדיון בעוד כמה חודשים והתהליך הוא חוזר על עצמו. ולכן אני אומר, אנחנו, אני מבקש כדי לגמור את הסאגה הזאתי אני מבקש לפעול יחד עם היועץ המשפטי ולהוציא צו הריסה למקום וככה אנחנו נפתור את הבעיה פעם אחת ולתמיד.”

הקלטת הדיון המלא והחלטותיו זמינות באתר הועדה.

אין הצדקה להריסה, הולכים על ריתוך הדלתות

לאחר שהציגו במשק קירשנר את כל האישורים הדרושים מבחינת היתר הבניה למבנה ואף אישור בטיחות לפעילות במבנה של רשות הכיבוי וההצלה, לא אושר להנפיק למבנה צו ההריסה, בניגוד להחלטת ראש המועצה, יו”ר הועדה.

לאחר שהובהר כי המבנה חוקי ולא ניתן להורסו, הוחלט להוציא למבנה צו סגירה בשל השימוש בו כ’מרכול’ ובהתאם נשלחו הרתכים לסגור את דלתות העסק.

אישור כבאות

אין חשש לבטיחות הקונים. אישור הכבאות העדכני שניתן למשק קירשנר

רק בגדרה

הצעת החוק הוגשה לאחר שהמקרה של משק קירשנר, משק המספק שירותים לאורך שנים לציבור רחב של קונים באזור השפלה והממוקם בשטח השיפוט של גדרה, נסגר.

למרות שעסקים רבים מסוגו פועלים ברחבי המדינה, במעט מאוד מקרים התדרדר המצב לכדי צו סגירה וחוליית רתכים שנשלחה בראשות פקידי המועצה המקומית לסגור את המקום.

מעז יצא מתוק?

מהשתלשלות העניינים עד כה ייתכן ורק בשל ניסיון הסגירה של משק קירשנר בגדרה, ניסיון שמביא בטווח הקצר לעלייה במחירי הירקות והפירות לצרכנים, תיפתר הבעיה החוקית עבור עשרות בתי עסק למכירה ישירה של תוצרת חקלאית במדינה באופן שיסייע למאבק ביוקר המחייה.

(קרדיט צילום תמונת הכנסת בשער: לע”מ,משה מילנר)

מעז יצא מתוק? משה קירשנר עשוי להיות מי ש’חתום’ על החוק שיאפשר לחקלאים נגישות משופרת למכירה ישירה

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

הפסקנו להתחסן

עם דעיכת התחלואה ומספר החולים והמבודדים, דעיכה דרמטית במספר המתחסנים בקרב תושבי גדרה הפסקנו להתחסן. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים