בית פוקס

בית פוקס

בית משפחת פוקס, מראשוני המתיישבים בגדרה, משלים שיפוץ יסודי לאחר שנים של נטישה

בית פוקס משלים שיפוץ ושימור. 17 שנים עמד נטוש ומוזנח אחד מבתי הביל”ויים, בית פוקס בלב רחוב הביל”ויים, חזית התיירות של המושבה.

המבנה הוא ביתם של מינה ובנימין פוקס, מהבתים הראשונים במושבה. מבנה בן קומה אחת שנבנה ב-1888, כאשר המושבה היתה בת 6 שנים בלבד, מאבני כורכר. ב-1970 עבר המבנה לידי “בני ברית” ושימש כמועדון לנוער וקשישים. מאז שנת 2004 עמד נטוש והמתין ממושכות לעבודות שימור.

המבנה זהה אדריכלית לשורה ארוכה של מבני הביל”ויים שחלקם הגדול שומר ושופץ ומשמש למשרדים וחנויות לאורך רחוב הביל”ויים, הרחוב המתיימר להיות המרכז המסחרי ותיירותי של המושבה וסובל בשנים האחרונות, למרות השיפוץ הניכר שעבר, בדעיכת תעבורת קונים משמעותית והחלפת תדירה של בעלי העסקים הפועלים לאורכו.

בית פוקס

מחדש ימיו כקדם. בית פוקס (צילום: צוות גדרה היום)

המועצה המקומית לא הצליחה למצוא תקציב

המבנה ניתן לפני שנים ארוכות על ידי משפחת פוקס כמתנה למועצה המקומית גדרה ובתנאי שהמועצה תשפץ את המבנה ותשתמש בו כשלוחה של מוזיאון גדרה והביל”ויים הניצב בסמוך לו. המועצה אף אישרה במליאתה את לקיחת האחריות על המבנה עוד בשנת 2005.

אחרי שנים ארוכות ומתמשכות של הזנחה ולאחר שהמועצה לא הצליחה למצוא את התקציבים ואת היזמים לשיפוץ המבנה, החליטה המשפחה, לאחר שורה של פגישות עם ראש המועצה שלא הצליחו להביא לשינוי מהותי של המצב, לסגת מהרעיון ולהעביר את המבנה ליזמים עסקיים אשר מהרו לרכוש ולשפץ את המבנה בעל הערך ההיסטורי הרב.

כך או כך, מבנה היסטורי חשוב למורשת המושבה סוף סוף משלים שיפוץ ורחוב הביל”ויים מקבל נקודת עצירה נוספת בה יכולים המתיירים במקום לראות ולשמוע את סיפורי המושבה בימיה הראשונים.

בנימין פוקס

היה שמח לראות סוף סוף את ביתו משופץ. בנימין פוקס מראשוני מתיישבי גדרה

 

זכויות יוצרים
גדרה היום עיתונות חופשית

בדוק גם...

שוק האיכרים

שוק האיכרים

ביום שישי הקרוב – שוק איכרים ביער המאכל שוק האיכרים. ביום שישי הקרוב, יפתח שוק …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים