דף הבית > תרבות > ביום שהאקדמיה רעדה

ביום שהאקדמיה רעדה

מוש דנון, יו”ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלויזיה ותושב גדרה, הודיע היום על פרישה מידית מתפקידו

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה היא עמותה, החברים בה כ-900 יוצרים ישראליים, העוסקת בענייני הקולנוע והטלוויזיה בישראל ומעניקה את פרס אופיר ופרס האקדמיה לטלוויזיה מזה כ-20 שנה, במקביל לפרס האמי האמריקאי.

ב-4 השנים האחרונות עמד בראש האקדמיה תושב גדרה, מוש דנון, אשר ניצב בראש ועד ניהולי המייצג את איגודי היוצרים, גופי הקולנוע, ערוצי השידור, נציגי הרשויות ואנשי ציבור שונים.

פוליטיזציה של האקדמיה

בשנים האחרונות התבלטה מעת לעת המחלוקת על המעורבות של הפוליטיקה בתוך היצירה הקולנועית והאומנותית בכלל בארץ. שיאי המחלוקת נראו גם במעמדי חלוקת הפרסים השונים שבהם נישאו לא פעם דברי ביקורת חריפים של נציגי היוצרים על הממשלה ושל נציגי השלטון על האקדמיה והיוצרים. לאורך הקדנציה של דנון נשא דברים לא פעם כנגד שרת התרבות מירי רגב והוא זה שהחליט שלא להזמין פוליטיקאים לטקס אחרי הסערה בשנת 2016.

היום הגיע שיא נוסף. באופן מפתיע הודיע דנון, על פרישה מתפקידו לאלתר ועל אי התמודדות לתפקיד בקדנציה הבאה. הודעת הפרישה שלו מגיעה בסמוך לתביעה שהגיש ארגון שח”ם, ארגון השחקנים בישראל, ביחד עם אקט איגוד עובדים בקולנוע ובטלוויזיה בישראל, ובה דרישה למנוע את החלטת האקדמיה להאריך את כהונתו של דנון עד מרץ 2020 לשם השלמת תפקידו בטקס פרסי הטלוויזיה הקרוב. את תביעתם הגישו לאחר שבישיבה שהתקיימה ב-15 בספטמבר קיים דנון הצבעה להארכת כהונתו בלי בחירות כפי שמתחייב התקנון. ברקע יוזמה של חלק מחברי האקדמיה שפנו לבמאי אבי נשר וביקשו ממנו להתמודד על תפקיד היו”ר.

“אנו כיוצרים, כמפיקים, וכאנשי רוח מדברים רבות על השלום, האחדות והעשייה נטולת האינטרסים למען התרבות בישראל” כתב דנון בהודעת הפרישה שלו “לצערי יש כאלה ששכחו זאת והם מובילים שיח המייצר פוליטיזציה וקיטוב בתוכנו פנימה”.

בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו התייחס לעבודתו המתמשכת בהתנדבות עבור האקדמיה “עבודתי נעשתה בהתנדבות ללא אינטרס אישי כספי או מעמדי, נהפוך הוא, משרד ההפקות שלי נפגע קשות מהעדרי.”

מחזיר את המנדט כדי לשחרר את הפלונטר

באופן שמאוד מתכתב עם המצב הפוליטי הכלל ארצי סיכם דנון את הודעת הפרישה שלו: “בכדי לשחרר את הפלונטר הפוליטי רווי האינטרסים הזרים לנו שנוצר בתוך ההנהלה ומתוך בחירה מושכלת לצמצם את טווח הזמן בו האקדמיה נמצאת במבוי סתום שנוצר כתוצאה מחילוקי דעות פנימיים והתערבות עוינת של גורמים פוליטיים חיצוניים הפוגעת אנושות בחזון ומייצרת התנהלות שמכלה את זמנם וכספם של העושים במלאכה ומפלגת את האקדמיה. אני בוחר לפרוש מתפקידי לאלתר ומחזיר את המנדט להנהלת האקדמיה.”

בתוך כך דווקא יצירתו האחרונה של דנון כמפיק, סדרת הטלויזיה ‘ביום שהאדמה רעדה’, אשר עלתה לשידור לפני כשבועיים ברשת 12, מעוררת סקרנות רבה וביקורות חיוביות. היום, לאחר שהודיע על הפרישה המפתיעה, נראה שגם באקדמיה נפער בור החושף מתחים שהיו שם עוד לפני שהאקדמיה רעדה.

 

בדוק גם...

נכנסו לתוקף תקנות החירום העדכניות לחג

הודעה משותפת של משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד הבריאות הממשלה אישרה תקנות שעת חירום …

שינוי גודל גופנים