דף הבית > חינוך > “תתעוררו”

“תתעוררו”

אורלי לוי, תושבת גדרה ויו”ר ועד עובדי תכנית קרב, מובילה את מאבק העובדים להצלת הקרן ובלימת תכניות הפיטורים של 4000 עובדי התכנית

“אני קוראת לשר האוצר ופקידי האוצר – תתעוררו!” כך קראה בשבוע שעבר אורלי לוי, תושבת שכונת אחוזת גדרה ויו”ר ועד עובדי תכנית קרב, תכנית המפעילה בבתי ספר רבים במדינה תוכניות העשרה חינוכיות, בעיקר ביישובי הפריפריה ובמהלך הפגנה שקיימו עובדי התכנית.

“האוצר מפקיר את החינוך”

עשרות רבות של עובדי התכנית הפגינו בשבוע שעבר מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על פיטוריהם של כ-4,000 מדריכים ועובדי מנהל המתוכננים לסוף יולי. על פי המפגינים שקראו לפקידים “להתעורר”, הסיבה לפיטוריהם היא ‘סחבת’ בהעברת התקציבים הנדרשים על-ידי משרדי האוצר והחינוך, שעלולה להביא ללא פחות מסגירתה המוחלטת של התכנית החינוכית שפועלת במאות בתי ספר ובגני ילדים כבר למעלה מ-25 שנה.

דרושה תכנית הצלה ל-2 מיליון שעות העשרה

העובדים דורשים ‘תכנית הצלה לתכנית קרב’, תכנית אשר מופעלת עבור משרד החינוך באמצעות החברה למתנ”סים והעמותה לתפנית בחינוך של קרן רש”י. במסגרת התכנית נערכו עד לשנת הקורונה שיעורי העשרה באלפי בתי ספר ובגני ילדים, כחלק מובנה מיום הלימודים.

במסגרת התכנית מועברות כ-2 מיליון שעות העשרה בשנה, ליותר מ-300 אלף תלמידים ותלמידות ב-125 רשויות בכל הארץ, רובן רשויות מקומיות הנחשבות לפריפריה גאוגרפית וחברתית.

יו”ר ועד עובדי תכנית קרב, אורלי לוי, אמרה בהפגנה: “לא ייתכן שבשיא משבר הקורונה והנזק שכבר נעשה לאלפי ילדים בפריפריה, 4,000 אנשי ונשות חינוך מסורים יצטרפו למעגל האבטלה, בגלל בירוקרטיה וסחבת. כל מה שצריך זה להתעורר ולחתום על אישור התקציב, או למצוא פתרון ביניים שיאפשר את המשך קיומה של התכנית. מתי יתעוררו? כשיגלו שאלפי ילדים חסרי מעש משוטטים ברחוב ואין מי שיעשיר את זמנם? כשיורחבו הפערים?”.​

שריקת התעוררות. עובדי הקרן מפגינים מול משרדי הממשלה בת”א

הצלחת המאבק של תנועות הנוער – סיבה לאופטימיות

חלק מהעובדים הנאבקים בגזרות התקציב וסכנת הפיטורים הנרחבת מתעודדים בימים האחרונים לאחר שהתבשרו שמאבק דומה ומקביל שניהלו תנועות הנוער צלח עם הגעה להסכם אשר מסדיר את תקצובן של תנועות הנוער אשר היה בסכנה ממשית עם המעבר האחריות ממשרד החינוך למשרד להשכלה גבוהה בראשות השר אלקין.

לא צפויה השפעה על התכנית בגדרה

מאחר ובגדרה בוטל שילובה של תכנית קרב בתכנית הלימודים של מוסדות הלימוד ביישוב, לא צפויה השפעה של משבר חריף זה על תכנית הלימודים בבתי הספר במושבה.

‘זה לא אני’

משרד החינוך: “המשרד מייחס חשיבות רבה להמשך הפעילות, ועושה כל שלאל ידו כדי לקבל אישור מהאוצר לעשות שימוש בתקציב שיועד לכך ולהשלים את תהליך ההתקשרות – בהקדם האפשרי”.

משרד האוצר: “מאחר וטרם עבר תקציב מדינה לשנת 2020, הממשלה מתנהלת תחת תקציב המשכי. במסגרת התקציב ההמשכי, הועמדה מסגרת תקציבית למשרד החינוך בהתאם לחוק”.


בדוק גם...

עצומה כנגד המצלמה

המחאות של ציבור הנקנסים על ידי מצלמת המהירות שהוצבה ביציאה הצפונית של גדרה ממשיכות מארגני …

שינוי גודל גופנים