דף הבית > חי מהשטח > תעודת הזהות של גדרה

תעודת הזהות של גדרה

דו”ח הלמ”ס השנתי לרשויות המקומיות התפרסם. במה מובילה גדרה ובמה נשרכת מאחור

בכל שנה מפרסת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את הדו”ח השנתי לרשויות המקומיות. הדו”ח הוא אוסף של נתונים השוואתיים רבים בהם ניתן לראות את מיקומה של הרשות המקומית ביחס לרשויות אחרות במדינה וביחס לשאר יישובי האשכול ואת המגמות של הרשות ביחס לשנים קודמות. למדנו עבורכם את הדו”ח האחרון אשר מסכם את שנת 2017. המושבה גדרה – קוים לדמותה.

חברה ותיקה באשכול 7

כלל יישובי המדינה מדורגים ב-10 אשכולות סוציואקונומיים, כאשר אשכול 10 הוא המבוסס ביותר מבחינה כלכלית.

גדרה דורגה עד לפני מספר שנים באשכול 6 אך כבר בשנת 2016, דורגה באשכול 7 מה שהביא לצמצום מענקי האיזון של המדינה ליישוב בהתאמה.

כמה? כמה?

נכון לשנת 2017 בגדרה 27,500 תושבים, מהם 8238 ילדים (בגילאים 0-18) שהם כ 30%, מעט נמוך מהממוצע הארצי.

הריבוי הטבעי בגדרה עומד על כ 10.1 ילדים ל-1000 תושבים, שיעור נמוך מהממוצע הארצי העומס על מעט יותר מ 15 ונמוך אף מהממוצע של יישובי האשכול העומד על כ-13.

8238 ילדים ב-2017. צילום אילוסטרציה

בגדרה 8.6% תושבים שעלו ארצה לאחר 1990, ברובם יוצאי אתיופיה, מספר משמעותי ביותר ביחס להיקף העולים ביישובים דומים, מספר המחייב התייחסות ראויה יותר לצרכיה, קשייה וזעמה של הקהילה אשר התפרץ באחרונה.

החינוך בראש

הדו”ח לשנת 2017 משקף את הנתונים היבשים המוכרים לרבים מהורי התלמידים ביישוב. אחוז הזכאות לבגרות בגדרה מאז כניסת רשת דרכא לניהול התיכונים הוא גבוה ויציב. בשנת 2017 88% מתלמידי התיכונים היו זכאים לבגרות. הדו”ח כמובן לא מתייחס לאיכות הבגרות ולרמת ההישגים עצמה.

גם בשלב הלימודים האקדמאיים צעירי גדרה לא נותרים מאחור. כ 40% מתושבי גדרה בני ה 35-55 הם בעלי תארים אקדמאיים ו 67.5% מבוגרי התיכונים מתחילים את לימודי התואר הראשון שלהם בתוך 8 שנים מסיום לימודי התיכון.

האבטלה בשפל

12,203 תושבי גדרה נחשבים בגילאי שוק העבודה. מרביתם שכירים, 7.1% מהם עצמאיים ואילו רק מיעוט מצומצם חסר תעסוקה.

למרות שניתן אולי להתבלבל מהדירוג היחסי בקרב המועצות המקומיות, אחוז האבטלה בקרב תושבי גדרה בשוק העבודה הוא נמוך מאוד ביחס לממוצע הארצי. בעוד בממוצע הארצי עומד על למעלה מ 4% אבטלה, בגדרה מספר הלא מועסקים לאורך 2017 עמד בממוצע על 182 תושבים בלבד שהם כ1.5% בלבד משוק העבודה המקומי.

הכבישים מצטופפים

כפי שרבים מתושבי גדרה חשים יותר ויותר כבישי המושבה הולכים ומצטופפים. למרות שמספר התושבים עלה במהלך 2017 רק בכ-500 אנשים, מרביתם בשל הגידול הטבעי (27,500 לעומת כ 27,000 בלבד בתום 2016), מספר כלי הרכב עלה ב 581 רכבים, פי 3.5 משיעור הגדילה במדינה כולה.

את העלייה הזו ניתן לייחס למספר הגדל והולך של צעירים המגיעים לגיל רישיון נהיגה ולקושי הרב בתחבורה הציבורית במושבה המחייב משפחות רבות להצטייד ברכבים פרטיים נוספים כדי להתנייד.

מגמת הציפוף הזו בכבישים בעייתית במיוחד לאור הפגיעה הנוספת בתחבורה הציבורית שמתרחשת השנה עם סגירתו של שירות השאטל, ההחלטה שלא להקים בשנים הקרובות תחנת רכבת בצמוד לגדרה וההחלטה שלא להקים מחלף נוסף על כביש 7 שיאפשר שחרור הלחצים הצפויים של התנועה המתרבה. המצב בתחום צפוי להחמרה משמעותית עם אכלוסה של שכונת ‘גולדה מאיר’ החדשה במזרח המושבה.

המושבה במינוס

על פי הדו”ח המפרט את המאזן השוטף, המצטבר ואת עומס המלוות של היישוב, גדרה היתה במינוס גדול מאוד כבר בתום 2017. 71,743,00 ₪ שקלים היו חסרים בקופתה של גדרה כדי להתאזן. סכום זה הוא כמחצית מתקציבה השוטף של גדרה והיקף ההשלכה שלו על התושבים מתגלה לנו רק השנה, לאחר תום הבחירות, עם גל הקיצוצים בשירותי הקייטנות, תנועות הנוער, שירותי השאטל ועם העלאה החריגה של מיסי הארנונה שנועדו לסייע בידי היישוב לצמצם את המינוס העצום.

כאשר בוחנים את שיעור הארנונה למגורים בגדרה ביחס לשיעור הארנונה למגורים במדינה מתגלה אחת הסיבות לפער הגדול. בעוד שיעור הארנונה למגורים הממוצע בארץ עומד על 55.7% בלבד מסך ההכנסה מארנונה ליישובים השונים, אחוז הארנונה למגורים בגדרה עומד על 76.2%. נתון זה משקף את העדר הבולט של אזור תעסוקה שלא קם בגדרה למרות השלמת תכנונו לפני שנים רבות ועלול להתדרדר עוד יותר לאור ההכבדה המוספת על בתי העסק בגדרה הצפויה בינואר הקרוב בדמות עלייה של 10% נוספים בשיעור הארנונה לעסקים.

מחזור? אנחנו עוד לא שם

מסתבר שגם את הפסולת סופרים ומודדים. על פי דו”ח הלמ”ס תושבי גדרה מייצרים 1.6 ק”ג פסולת ליום אך ממחזרים אחוז קטן של פסולת זו. בעוד הממוצע הארצי עומד על מחזור של 22.4% מהפסולת, תושבי גדרה ממחזרים, נכון ל 2017, 17.6% בלבד. יש לאן להשתפר.

הדו”ח של הלמ”ס נגיש לציבור באופן מלא וניתן לגלוש אליו דרך אתר הלמ”ס.

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

מרוץ גדרה החסימות

מפנים דרך לרצים

חסימות הכבישים והרחובות ביום שישי בבוקר לטובת מרוץ גדרה הרביעי מרוץ גדרה מתקרב. המועצה המקומית …

שינוי גודל גופנים