דף הבית > חי מהשטח > שתיקה רועמת

שתיקה רועמת

בזמן שנמשכת שתיקת המועצה המקומית בעניין השימוש במקלט, ממשיכים בישיבה להתרחב ולחפש פתרונות דיור ל’בחורים’

שבועיים עברו מאז פרסמנו כאן לראשונה על עובדת המשך פעילותה של הישיבה החרדית ליטאית בגדרה אשר פעלה מתוך מקלט ציבורי. מאז לא נשמעה פומבית כל הבהרה בנושא מצד מועצת גדרה או העומד בראשה.

לפני כחודש התפוצצה הפרשה עת פרסם האתר החרדי ‘כיכר השבת’ את עובדת פעילותה של הישיבה, תכניות הגידול שלה ובישר על שמה החדש ‘אהל יעקב’.

ראש המועצה, אשר הופתע לדבריו מעצם פעילותה של הישיבה במבנה ציבורי ברחוב גמליאל, הבהיר מידית שפעילות הישיבה אינה על דעתו והאישור שניתן לשימוש במבנה הציבורי ניתן ללא סמכות. הוא אף הרחיק לכת והורה על החלפת המנעולים במבנה כדי לוודא שהאברכים לא ישובו ללמוד בו. בתקשורת המקומית הוא צוטט כמבהיר לכל שומעיו ‘ליטא לא תהיה’.

אין התייחסות, יש פעילות בשטח

על רקע תגובה נחרצת לכאורה זו בולטת מאוד שתיקתו של ראש המועצה לאחר שהתברר שהישיבה לא עזבה את גדרה אלא ממשיכה לפעול במושבה וממשיכה לעשות זאת מתוך מבנה ציבורי אשר באחריות המועצה, מקלט ברחוב קק”ל אשר אמור לשמש בחירום כאזור מוגן של דיירי השכונה.

בהעדר התייחסות ברורה של המועצה חרושת השמועות החלה להתפשט בגדרה, קבוצות הוואטסאפ והפייסבוק של תושבים המוטרדים מכניסתה של הישיבה לגדרה והשפעתה על הסטטוס קוו הפכו לכר פורה להתפשטות השמועות בנושא.

היום נודע ל’גדרה היום’ כי הישיבה ממשיכה להתרחב. אם לפני שבועיים מדובר היה בכעשרה אברכים בלבד, היום התקבלו פניות אצל מתווכים במושבה מגורמים המחפשים עבור האברכים דירה להשכרה עבור 15 ‘בחורים’.

200 מטר עושים את ההבדל בין מנעול למפתח

כ-200 מטר בלבד מפרידים בין מקומה המקורי של הישיבה ברחוב גמליאל, צפונית לבנייני שכונת סטרומה לבין מיקומה הנוכחי ברחוב קק”ל, דרומית להם. המרחק עצמו ככל הנראה אינו משמעותי ואינו הגורם לפעולה הנחרצת מחד ולשתיקה הרועמת מאידך.

לחצים מבחוץ ומבפנים

למרות שבין הפרסום על מיקומה הראשוני של הישיבה לבין המשך פעילותה במקלט עברו פחות משבועיים, ככל הנראה במהלך אותם שבועיים התרחשו מאחורי הקלעים מספר מהלכים שגורמים לגמליאל לפעול כלפי הישיבה באופן הרבה יותר מאופק.

על ראש המועצה פועלים לכל הפחות 3 גורמי לחץ כנגד פעולה לסגירת הישיבה:

מצד קהל בוחריו עולה מחאה כנגד הכרזתו בנושא. גם ברשתות החברתיות וביתר שאת בשיח בתי הכנסת ובחוגי תמיכה אחרים, טוענים תושבים רבים, אשר מזוהים כתומכים פוליטית בגמליאל, שאין כל חדש בפעילות של כוללים בגדרה, אין כל פסול בפעילות הישיבה וכי “בסך הכל מדובר על קבוצת צעירים שבאים ללמוד תורה במקלט והולכים בערב הביתה”. ייתכן וגמליאל חושש מאבדן התמיכה של הגרעין הקשה שלו לטובת המפלגות הדתיות במושבה ומכאן שמהסס לצאת כנגד הישיבה.

קואליציה על חודו של קול

גם חלק משותפיו הקואליציונים לא רואים את היציאה כנגד הישיבה בעין יפה. הקואליציה של גמליאל מתקיימת על חודו של קול בודד, שמונה חברים אל מול שבעה חברי אופוזיציה. בקואליציה מכהנים שני חברים משתי סיעות שונות אשר קהל בוחריהם, מצע מפלגתם ואמונתם היסודית היא דתית בעיקרה. סביר להניח שהן יקותיאל תנעמי, סגנו של גמליאל ויו”ר הבית היהודי בגדרה והן ציון ידעי, מי שמתגורר בסמיכות למקלט המדובר ישמחו לשמוע על אישור של גמליאל להמשך פעילותה של הישיבה בגדרה. גמליאל המבקש לשמור על יציבות הקואליציה שלו, בוחר באיפוק.

גם הקואליציה ברמה הלאומית אינה יציבה. מאז פרסום הפרשה המקומית, מהלכי עומק פוליטיים ברמה הלאומית מטלטלים את המדינה. הליכוד, בראשות נתניהו, החליט על פיזור הכנסת והליכה לבחירות מחודשות. כל זאת על רקע מחלוקות אידיאולוגיות לכאורה בין המפלגות החרדיות לבין גורמים אשר דורשים השתתפותם הממוסדת בחוק בשירות הצבאי ודוגלים ב’חייה ותן לחיות’. ייתכן שגם מכיוון זה הובהר לגמליאל שיציאתו, יציאה של נציג ליכוד בכיר, כנגד רצון גורמים חרדיים, פוגעת בליכוד בעת הזו והוא נדרש להפסיק.

לאן פנינו?

תהא הסיבה אשר תהא, העובדה היא כי המועצה והעומד בראשה שותקים ציבורית בכל הקשור לנושא המעסיק מאוד קהל רחב בקרב התושבים ובזמן שבו לא ברור מה היא עמדת המועצה בעניין ממשיכים הגורמים בשטח להוציא את התכניות המקוריות לפועל.

ביישובים רבים השתנה ציביון המרחב הציבורי מקצה אל הקצה לאחר כניסתם של גורמים חרדיים להתגורר ביישוב. ניתן לראות זאת הן ביישובים גדולים כאשדוד או קריית גת והן ביישובים קטנים כיבניאל. הציביון של המושבה גדרה ממשיך לעמוד על הפרק. ככל הנראה, עד אשר תבהיר המועצה את עמדתה בנושא, לא תדע גדרה לאן פניה.

 


בדוק גם...

אלי אבידר מגיע לגדרה

חבר הכנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו צפוי לדבר בפני המפגינים בכניסה לגדרה במהלך השבת מערכת …

שינוי גודל גופנים