דף הבית > איכות הסביבה > שמורת רעות- יער מאכל קהילתי בגדרה

שמורת רעות- יער מאכל קהילתי בגדרה

הזרע המחשבתי הראשון לשמורה נטמן בשנת 2001, כאשר מנהלת בית הספר רעות שהוקם, הגב’ ענת קוך, כיום מנהלת אגף החינוך, ביקשה מהרשות המקומית להקצות את החלקה הסמוכה לטובת לימודי טבע חווייתיים ולא רק דרך ספרים. כיום מתחילים שוב לראות ניצנים.

מוזמנים להצטרף בקליק לקבוצה ולהיות תמיד הראשונים לדעת!

בית הספר והרשות החלו בפעילויות לטיפוח המקום כשמורת טבע של חורש טבעי. התלמידים, יחד עם הוריהם, גויסו למשימה ונרתמו בשמחה, ובזמן שהחלה הבניה סביב בית הספר, הובילו פרויקט של העברת פקעות ובצלים של כלניות וחצבים אל תוך השמורה. כמו כן, נשתלו בה עצים ארצישראלים.

בעזרת תכנית טבע וסביבה של קרן קר”ב שהופעלה בבית הספר, זכו כל התלמידים ללמוד על הטבע באופן ישיר, נבנתה כיפה גאודזית ששימשה ככיתת לימוד חוץ בית-ספרית והוקמה בריכה לאיסוף מי גשמים.

בשלב מסוים, הופסקה תכנית קר”ב בגדרה וגם בבית הספר, וטיפוח השמורה עבר לידי של בית הספר והמורות למדעים. עם השנים, השמורה הוזנחה וכמעט ולא יצאו אליה תלמידים ללמידה.

לפני ארבע שנים, כמעט ואמרו נואש, ואף עלתה הצעה להחזיר את השטח לידי המועצה. אך בבית הספר החליטו לא להרים ידיים ולנסות להחזיר “עטרה ליושנה”. סגנית מנהלת בית הספר, דנית אדלמן, החלה בפרויקט לשיקום והוקם צוות היגוי במטרה לחשוב כיצד לשמור על המקום ולטפח אותו.

הרעיון שנבחר הוא הפיכת השמורה ליער מאכל קהילתי בהשראת יער המאכל בקדרון. נמרוד הוכברג, שהיה שותף להקמת הפרויקט בקדרון, גויס למשימה ובמשך שנה פעל בהתנדבות ביחד עם שכבת ד’ בניקוי והכשרת המקום. זו השנה השלישית בה פועלות כיתות ד’ ביחד עם נמרוד בשמורה, לומדות על אקולוגיה ומקימות את היער.

משרד החקלאות וקק״ל תומכים אף הם ביערות מאכל בשנים האחרונות, זאת לצד המשרד להגנת הסביבה. לפני כשנה פרסם משרד החקלאות קול קורא לתמיכה תקציבית באתרי חקלאות יישובית קהילתית, ובו זכו עשרות יישובים ברחבי הארץ. יער המאכל הקהילתי בגדרה זכה בתמיכה של 200 אלף ש”ח לארבע שנים.

בעקבות כך, מונתה שירה רשף לרכזת קהילתית והחלה לבנות קהילה ולהקים את הגינה הקהילתית בתוך השמורה, הוקמו גדר ושער לשמורה ומערכת השקיה מסודרת.

יער מאכל הוא שלושה במחיר אחד: שדה חקלאי, שמורת טבע ופארק עירוני. אם תביטו למטה תפגשו על הקרקע צמחים נמוכים ומשתרעים וצמחי בצל ופקעת. אם תרימו מעט את המבט תראו שיחים, ואם תישאו את העיניים אל-על תמצאו עצים גבוהים שסביבם משתרגים צמחים מטפסים. כמעט כל צמח שתפגשו ביער יוכל להביא לכם תועלת: למאכל, למרפא, למלאכה ולעוד מגוון שימושים.

יער מאכל מתנהל כמו יער טבעי, אך כזה שמניב תוצרת מועילה לאדם. יערות מאכל ניתן להקים על חלקות חקלאיות פרטיות, שם הדגש הוא על הפקת תוצרת מרבית, או על שטחים ציבוריים – כאשר הקהילה שותפה להקמה ולתחזוקת המקום, ויכולה לבחור לגדל את מגוון הפירות האהובים על התושבים, או לייסד בו מרחב לכינוס קהילתי. ביער מאכל מגדלים מגוון של פירות, אגוזים, קטניות וירקות רב-שנתיים (כאלה שאינם דורשים זריעה מחודשת מדי עונה), צמחי תבלין ומרפא.

אז איך פועל הקסם הזה? יער המאכל מחקה את היער הטבעי, שמשגשג בזכות קשרי הגומלין הענפים בין המרכיבים שלו: צמחים, בעלי חיים, פטריות ומיקרואורגניזמים. כך, למשל, צמחים יוצרים גילדות או ״חברותות״ ותומכים האחד בשני, פטריות מקיימות יחסי גומלין עם שורשי הצמחים ובעלי חיים מאווררים את הקרקע ומדשנים אותה, מבצעים עישוב וגיזום טבעיים ומסייעים בבקרת מזיקים.

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי בעולם המערבי כשליש מהמזון מושלך לפח, וההערכות בישראל דומות. יערות מאכל שמוקמים ביישובים מקרבים את המזון לאוכלוסייה, וכך תורמים להעלאת ערך המזון בעיניה.

ליערות המאכל יש גם פן קהילתי מובהק: הם יוצרים מרחבים קהילתיים איכותיים, המשמשים את הקהילה בהתאם לאופי ולצרכים שלה. ״יערות מאכל עירוניים נותנים מענה לכמה אתגרים שניצבים בפני תושבי הערים המודרניות״, אומר הוכברג, ״נגישות לטבע קרוב לבית, מזון בריא ומזין ופעילות קהילתית״.
הקהילה המתהווה גדלה מיום ליום, נהנית מקורסים וסדנאות בנושאי שתלנות, ייחורים וגננות. בשגרה מתקיימת פעילות שוטפת ואירועים מיוחדים מצוינים מעת לעת. לאחרונה הצטרפו מדריכי “מכבי צעיר” למיזם והחלו בפעילות לטיפוח המקום.

התקווה היא הפעם תמשיך השמורה והקהילה לגדול ולהתפתח באופן עצמאי וסמביוזי.

בחודשים הקרובים מתוכננים בשמורה ימי יער, פעילויות ליקוט ופיקניק, אירועי שתילות ומפגשים קהילתיים שונים. מוזמנים להצטרף ולהתעדכן בדף הפייסבוק: שמורת בית ספר “רעות” – יער מאכל קהילתי בגדרה.

סייעו לכתבה אלינה ארביטמן מסוכנות ידיעות למדע וסביבה זווית ודנית אדלמן.

 

בדוק גם...

תפילה כחול לבן

תנועת אורי גדרה תקיים תפילת ערבית חגיגית בבית הכנסת שבתיכון רות בשכונת גולדה לכבוד יום …

שינוי גודל גופנים