דף הבית > חי מהשטח > שכר המועצה המקומית

שכר המועצה המקומית

דו”ח הממונה על השכר השנתי התפרסם השבוע והוא כולל כמה נתונים מפתיעים. עובדות בלבד

למעט חברי המועצה הנבחרים העושים את תפקידים בהתנדבות, ניהול היישוב נתון בידיים של בכירים ועובדים אשר שכרם משולם על ידי הרשות המקומית מתקציב המבוסס בעיקרו על תשלומי הארנונה של כולנו.

בהתאם לכך, ראוי שהשכר המשולם לעובדים יהא תחת עינו הפקוחה של הציבור.

באין מבקר פנימי ומנגנונים אחרים לא נותר לציבור אלא להמתין לדו”ח השנתי של הממונה על השכר במשרד האוצר ולנסות להבין על בסיסו את היקף ההוצאה של כולנו על שכר העובדים במועצה. למדנו עבורכם את הדוח השנתי, לשנת 2017, אשר חלקו המשלים פורסם השבוע לעיון הציבור. על מנת ללמוד את היקף ההוצאה על שכר, אשר גדלה מאז, לשנת 2019 וההוצאה המתוכננת לשנים הבאות נאלץ להמתין עוד זמן רב.

40% יותר

על פי הדוח שהתפרסם באתר משרד האוצר היקף המועסקים על ידי הרשות המקומית גדרה עמד בשנת 2017 על כ 266 בעלי תפקידים ועובדים, מרביתם מוגדרים לעניין הדו”ח כ’עובדי דירוג’, נותני השירותים, הסייעות בגנים וכך הלאה. חלקם הקטן, 8 במספר בלבד, מוגדר כבעלי תפקידים ובעלי שכר גבוה.

ערכנו השוואה של מקבלי השכר בקטגוריות השונות לממוצע הארצי המשקלל את עובדי כלל הרשויות המקומיות בכלל המגזרים. בעוד בקטגוריית עובדי הדירוג השכר בגדרה דומה לשכר בכלל הרשויות, שכרם של בעלי התפקידים גבוה משמעותית (בכמעט 40%) מהממוצע הארצי.

כאשר משווים את השכר של בעלי התפקידים בגדרה לשכרם של עובדי הדירוג בגדרה ניכר פער משמעותי ביותר. השכר הממוצע של בעלי התפקידים גבוה פי 3.2 מהשכר הממוצע של עובדי הדירוג. פער זה היה בין הסיבות בגינן הסייעות בגני הילדים הכריזו על שביתה לאחרונה, שביתה אשר נמנעה רק לאחר התערבות ב’דקה ה90′ לצד הבטחה לשפר את דירוגי השכר לעובדים השונים.

מועצה דתית נרחבת

הממונה בוחן בנפרד את שכרם של עובדי המועצות הדתיות המסונפות לרשויות המקומיות.

על פי הדו”ח לשנת 2017, קיבלו את שכרם מהמועצה הדתית בגדרה 9 עובדים (9.1 משרות בממוצע לאורך השנה) אשר שכרם עלה ב 2017 באופן חד בקרוב ל 13% ביחס לשנה קודמת, עלייה חריגה ביחס לעלייה של 5% בלבד בשכרם של עובדי הדרוג.

מעיון בהיקף המשרות ביישובים הסמוכים עולה נתון מעניין נוסף. בעוד שביישובי הסביבה מסתפקים בארבעה עד חמישה מקבלי שכר במועצה הדתית (מזכרת בתיה – 3.9, בני עייש – 4.3, גן יבנה – 4.5), שירותי הדת לתושבי גדרה מצריכים היקף של למעלה מתשעה.

הציבור ישלם

המספרים המפורטים כאן חשופים לעין כל ומשקפים את היקף ההוצאה על השכר לשנת 2017. מאז, ההוצאה על השכר עלתה משמעותית גם בהיקף בעלי התפקידים וגם בהיקף עובדי הדירוג. בדוח שיתפרסם בשנת 2022 נוכל לראות עבור איזה היקף שכר נשלם בתלושי הארנונה של שנת 2020, התלושים עליהם ניטש מאבק קולני מאוד בימים אלו בין ראש המועצה לחברי האופוזיציה המנסים לבלום את העלאת הארנונה.

 

(האיור – מתוך מצגת הדו”ח של משרד האוצר)

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים