דף הבית > חי מהשטח > שיח ברברי

שיח ברברי

השיח הציבורי מתלהט בתקופה האחרונה, אלימות מילולית הכוללת גידופים, השפלות, גזענות והסתות הן רעות חולות שעל כולם לגנות ולהוציאן אל מחוץ לשיח.

תופעת האצבע הקלה על המקלדת ידועה אך נראה כי היא אינה מנת חלקם של קיצונים בודדים אלא מתרחבת ונמצאת בשימוש אנשים נורמטיביים לרבות נבחרי ציבור ומשמשת ככלי ניגוח אישי או ציבורי.

השיח ברשתות החברתיות כבר הפך לנפוץ יותר מהתקשורת המסורתית אליה היינו רגילים עד לפני זמן לא רב. לתקשורת החדשה צדדים חיוביים ויעילים אך מספקת גם תחושת ריחוק המאפשרת לפגוע ולהסתתר מפני הצד השני והתוצאה.

הציניות החריפה לא פוסחת גם כאשר מדובר לעיתים בפרסומים שנועדו לפרגן ליוזמות חיוביות ולאירועים יוצאי דופן ואף לטובת אינטרס ציבורי משותף.

הזכות להשמיע דעה אחרת היא זכות לגיטימית ודמוקרטית. יתרה מכך, סובלנות לדעות מגוונות מעשירה אותנו כפרט וכחברה. לעומתה, הסתה ודה לגיטימציה של דעות מסוכנת והרסנית. הפתגם הנודע “חיים ומוות ביד בלשון”, המיוחס לשלמה המלך בספר משלי: “מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ” ממחיש את ההשלכות הדרסטיות ולמשקלן הכבד של מילים לטוב ולרע.

היום הבינלאומי למאבק בגזענות ואנטישמיות שיחול מחר הוא תזכורת מצוינת להשלכות ההרסניות של תופעה זו.

בשבועות האחרונים נשמעו קריאות להשיב את השיח חזרה אל גבולות מכבדים וסובלניים. התגובות לקריאות אלו היו רחבות וחוצות מחנות ומגזרים. הדוגמה האישית שאנו שואפים לתת לילדנו ולדור העתיד מתחילה בנבחרנו אך האחריות על כך עדיין נמצאת אצל כל אחד ואחת מאיתנו.

בדוק גם...

אז מה עושים בסוכות

‘גדרה היום’ מרכזת עבורכם את עיקר הפעילויות המתוכננות בגדרה ובסביבה במהלך חול המועד החל חול …

שינוי גודל גופנים