דף הבית > חינוך > שומרים על החיים בדרך לבית הספר

שומרים על החיים בדרך לבית הספר

כמה תלמידים נפגעו בתאונות דרכים בגדרה ומהן ההמלצות החשובות של עמותת ‘אור ירוק’ לבטיחות התלמידים בדרך אל בית הספר

ביום ראשון הקרוב, אם ייפתר בזמן משבר דרישות המורים, יחזרו התלמידים אל בתי הספר. גם בגדרה ישובו התלמידים להגיע ולחזור מבתי הספר, מי ברגל, מי ברכב ומי בהסעה המרוכזת.

אלפי נפגעים בשנה

בשנת הלימודים האחרונה נפגעו 3 תלמידים, ברמת חומרה קל בלבד לשמחתנו, בתאונות דרכים בדרך אל ומבית הספר בגדרה.

בשנה הקודמת זכורה במיוחד התאונה הטראגית בה נהרג מורה בית הספר רמון בכניסה לבית הספר.

רוב התלמידים שנפגעו בתאונות בשנת תשע”ט נפגעו בתחום העירוני: 1,827 תלמידים נפגעו בתחומי הערים והיישובים. 14 ילדים ונערים (5-19) מצאו את מותם בשנה זו בתאונת דרכים בחודשי שנת הלימודים בתחום העירוני, ו-192 נפגעו באורח קשה.

חובת ההשקעה בתשתיות ובחינוך לבטיחות

ארז קיטה, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “שנת לימודים חדשה בפתח ובמקומות רבים הדרך לבתי הספר וסביבתם אינם בטוחים עבור התלמידים. הרשויות חייבות להתקין פסי האטה בקרבת כל מוסד חינוך שיסייעו בריסון מהירות נסיעת כלי הרכב ועל ידי כך יצטמצם הסיכון לתאונות ולהיפגעות ילדים. זהו גם הזמן להגביר את ההשקעה בחינוך ובהסברה לבטיחות בדרכים מגיל הגן ועד לבני הנוער בתיכונים. מדובר ביקרים לנו מכל, רק בהשקעה מקיפה, מאורגנת וממוקדת נוכל להבטיח שכולם ישובו לביתם בשלום”.

נשק וסע

גם השנה ינהיגו בבתי הספר את משמרות הזה”ב, תלמידי השכבות הבוגרות המסייעים בשילוט והכוונה לצעירים בחציית הכבישים. השמעו להם.

בחלק מבתי הספר ינהיגו גם השנה את ‘נשק וסע’, תורנות הורים בבקרים המסייעת לתלמידים לרדת מההסעות בנקודה נוחה ללא עיכוב התנועה באיזור בית הספר.

חוצים רק במעבר חצייה. תצלום: ‘אור ירוק’ 

כללי הברזל בדרך לבית הספר

בדרך אל בית הספר וחזרה ממנו, קיימות סכנות בהן נתקלים ילדים ובני נוער. ישנן מספר דרכים בהן נוכל לסייע להם לצעוד לבית הספר וממנו באופן בטוח יותר:

  • ילד שהולך לבד לבית הספר: חשוב לתרגל אתו הליכה במסלול הבטוח ביותר, ולנסות לצמצם חציית כבישים ככל האפשר.
  • בחירת המסלול הבטוח:  כאשר בוחרים את המסלול חשוב לשים לב כי לאורכו ישנן מדרכות או שבילי הליכה ולתעדף אותו גם אם זהו מסלול ארוך יותר.
  • מינימום חציות כביש: יש לבחור במסלול בו מספר הכבישים שעל התלמיד לחצות הוא מינימלי וכן להימנע ככל האפשר מחציה של כבישים סואנים וכבישים ראשיים.
  • ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד: חשוב לזכור כי לילדים אין את היכולת לקלוט את המתרחש בכביש ולאמוד נכון את המרחק מכלי הרכב שנעים בכביש. לילדים קשה לקשר את רעש המכונית עם הימצאותה בקרבתם.
  • ללמד חציה נכונה: חשוב להדריך את הילד לחצות רק כשהאור ברמזור ירוק וכן לא לחצות בין כלי רכב חונים, שכן שדה הראייה במקרה זה קטן גם לילד וגם לנהג, שמתקשה להבחין בילד.
  • כללי רכיבה בטוחה: במידה והתלמיד מגיע לבית הספר באופניים יש להזכיר לו לרכב אך ורק עם קסדה הרכוסה היטב בכדי להגן עליו מפני פגיעות ראש במקרה של נפילה או תאונת דרכים. בסקר שנערך באחרונה ביישוב ניכר כי תרבות הרכיבה אינה נמצאת במצב טוב.
  • בטיחות ברכב הפרטי: גם כאשר לוקחים את הילד ברכב הפרטי לבית הספר יש לוודא כי הוא יורד מהרכב רק מהצד של המדרכה וכמובן שהוא חגור בחגורת בטיחות במשך כל הנסיעה, אפילו אם זוהי נסיעה קצרה ביותר.

כללים ועצות נוספות ניתן למצוא במרכז ההדרכה של עמותת אור ירוק.

 


בדוק גם...

נקודות חשיפה נוספות

אירועי חשיפה לחולה מאומת במרכז בליליוס בשתי חנויות שונות מפת הקורונה של גדרה ממשיכה להתעדכן. …

שינוי גודל גופנים