דף הבית > גדרה השבוע > פורסם המכרז לחכירת שטחי אזור התעשייה בגדרה

פורסם המכרז לחכירת שטחי אזור התעשייה בגדרההתקדמות מעשית ראשונה לקראת הקמת אזור תעשייה לגדרה – פורסם המכרז לחכירת השטחים הראשונים באזור

הקמת אזור תעשייה היא מלאכה מורכבת ביותר. למרות שכלכלת היישוב נשענת לא מעט על הכנסות עתידיות מאזור תעשייה זה, הקמת אזור התעשייה לגדרה נמשכת בתהליכי התכנון שנים ארוכות בהעדר גוף ייעודי במועצת גדרה שדוחף את הקמת האזור.

הבטחות להקמת האזור נשמעות במערכות בחירות במושבה מזה שנים ארוכות אך למעט אבני פינה ושלטי ‘כאן יוקם’ טרם נרשמה התקדמות משמעותית. לפני כמעט שנה וחצי הניח בשנית ראש המועצה את אבן הפינה לאזור התעשייה, אזור תעשייה המתוכנן לקום מעברו הדרומי של כביש 7 ואשר תכניות להקמתו הושלמו לפני שנים רבות. אתמול נרשמה התקדמות מעשית ראשונה עת פורסם המכרז לחכירת השטחים הראשונים שיופשרו לבניה באזור המיועד.

אז מה מתכננים לנו?

מרבית השטח באזור התעשייה מתוכנן למלאכה, תעשייה, אחסנה, מנהלה ושירות. בשטח תוקם גם תחנה מרכזית לתחבורה ציבורית ותחנת דלק נוספת. האזור יחובר לגדרה באמצעות 2 נקודות חיבור נוספות. המרכזית בהם תבוצע באמצעות גשר שיקושר להמשכו של רחוב פינס.

לאורך הציר המרכזי באזור התעשייה יוקמו מבנים לתעשייה, אחסנה ומשרדים כאשר בקומת הקרקע יותר למקם עסקי מסחר. וחלקו הקרוב יותר לגדרה יוקצה להקמת מבני ציבור ומתקנים עירוניים.

ולמה כל הטוב הזה עדיין לא כאן?

האזור מתוכנן לקום ב-4 שלבים כאשר בכל שלב יופשרו למכירה ולבנייה חלקים נוספים ממנו כאשר ההתקדמות משלב לשלב תלויה בהתקדמות פתרונות התחבורה המקשרים את האזור לגדרה ולסביבתו.

  • 20% ראשונים מותנים בקיומו של רמזור בחיבור כביש 40 לכביש הגישה לחפץ חיים. (קיים)
  • 20% נוספים מותנים בחיבור גדרה לאזור התעשייה בגשר מעל כביש 7 (חיבור המשכו של רחוב פינס לציר המרכזי של אזור התעשייה).
  • 40% מותנים בפתיחתו לתנועה של כביש 7 (נפתח מזמן)
  • 20% אחרונים מותנים בהקמת מחלף בחיבור כביש 40 לכביש הגישה לחפץ חיים.

כמו כן הקמת האזור הותנתה בהרחבת מתקן טיהור השפכים שנותן שירותים לגדרה. מתקן זה, המוצב מזרחית לגדרה, אכן הורחב בשנים האחרונות.

מפקד חיל האויר לא מאשר לבנות

מורכבות נוספת היא בסיס חיל האויר ‘חפץ חיים’ הנמצא בטבורו של האזור המיועד.

בסיס זה, המספק שרותי תקשורת מגוונים ומסווגים לכל חיל האויר, אמור היה להתפנות כבר מספר פעמים ולהעביר את מערכותיו לבסיס חיל אויר מרכזי אחר. תכניות אלו עוכבו מספר פעמים ולא ידוע מתי באמת יתפנה הבסיס הצבאי מהשטח.

העתקת בסיסים מסוג זה ואף גדולים ממנו בוצעה בחיל האויר כבר בעבר. בסיס בח”א 27 ששימש את חיל האויר כמרכז התובלה הכבדה בצמוד לנתב”ג הועתק לנבטים ואילו בסיס שדה דב מועתק בימים אלו מתל אביב לחצור. ככל הנראה ההתקדמות למכרזים מצביעה על פתרון קרוב לסוגיה זו.

בסיס חפץ חיים משמש גם כמקום ההערכות של משגרי כיפת ברזל להגנה על גדרה בעת התחממות מול גזרת עזה. לא ברור לאן יועתקו המשגרים עם הקמת אזור התעשייה ופינוי הבסיס.

אז כמה זה עולה לנו?

במכרז שפורסם בשלב זה מוזמן הציבור להציע הצעות לחכירת השטחים השונים בשלב א’. שטחים בהיקף כולל של כ 53,000 מ”ר. עיקר השטח המוצע בשלב זה הוא שטח לייעוד מסחרי ולא לייעוד תעשייתי. מחירי המינימום למכרז נעים סביב 1.5 מיליון ₪ ל-3 דונם.

מפת האזור, בצהוב האזורים המוצעים למכרז בשלב ראשון

פירוט המגרשים המוצעים:
מגרש אחד לטובת מסחר.
4 מגרשים לתעשיה מיוחדת עם קומת מסחר בקומת הקרקע.
2 מגרשים לטובת תעשיה נקייה ללא מסחר.
המגרשים ממוקמים בקרבת כביש 3933 שיהפוך לכביש פנימי באזור התעשיה.

מתי?

כפי שניתן להתרשם מעיון בתכניות הגלויות לציבור, חלק ניכר מהתנאים לתחילת הקמת האזור הבשילו זה מכבר אך המכרז להחכרת השטחים פורסם רק עתה. ניתן לקוות שמעתה תשכלנה הרשויות לקדם את תהליכי התכנון והאישורים באופן יעיל יותר שיביא אזור התעשייה שגדרה ממתינה לו כבר עשורים רבים לכדי מימוש בקרוב.

 

 

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים