דף הבית > פניות לראש המועצה > עוצמים עיניים מול העצומות

עוצמים עיניים מול העצומות

תרבות הרשת החברתית עודדה את השימוש בכלי העצומה הציבורית בגדרה. אבל האם העצומה היא כלי אפקטיבי בידי הציבור? יצאנו לבדוק

השימוש בעצומה ציבורית לקידום מודעות וגיוס תמיכה רחבה ברעיון או דרישה מול הרשויות הפך מזמן לכלי מקובל בארץ ובעולם. בימים אלו הצטרפו יותר מ-20,000 תושבים לעצומה הקוראת לשחרורה של נעמה יששכר הכלואה ברוסיה באשמת החזקת מריחואנה.

באתר עצומה מתגאים ב-22 מיליון חתימות שנאספו דרכם בעצומות השונות ובמאות הצלחות של המאבקים השונים שקודמו בעזרת הכלי.

עצומה היא הכלי היעיל והמשפיע ביותר על מקבלי החלטות. עצומות רבות באתר עוררו הדים בתקשורת הארצית והמקומית וזכו למימוש מטרתן.

גם תושבי גדרה אמצו את השימוש בכלי הציבורי הפתוח לכולם וגבשו תמיכה ציבורית במספר מאבקים מול הרשויות.

בשנת 2017 היו אלו תושבי שכונת שפירא אשר אספו יותר מ-300 חתימות תושבים בקריאה למועצה המקומית להקים גם שעשועים לילדי השכונה.

בשנת 2018 השתמשה תנועת הגדרתים בכלי כאשר גייסה יותר מ-700 תושבים לחתימה על קריאתה למועצה והרשויות לתקן את תכנית המתאר לגדרה.

השנה היו אלה תנועת הנוער העובד והלומד אשר דורשים הקמת מבנה לפעילות חניכי התנועה במושבה, ותושבים אשר נזעקו לשמע התכנית של ועדת השמות של גדרה לשנות את שמו של רחוב נוטמן הנס ולמחוק את הנצחתו של האיש.

אין מי שיקשיב

אך האם גיוס התמיכה הציבורית הרחבה משפיע על מקבלי ההחלטות בגדרה? אם לבחון את האפקטיביות של העצומות על פי הנעשה עד כה, לא ממש.

בעניין גן השעשועים בשפירא, אמנם קיבלה המועצה החלטה על הקמת גן שכזה, אך למרות שחלפו כשנתיים מאז קבלת ההחלטה, לא הוקצה לעניין תקציב וטרם הונחה אפילו אבן פינה לגן. בנתיים נחנך גן שעשועים מושקע במיוחד במסגרת הספורטק שתוקצב לגדרה במסגרת הקמת שכונת גולה מאיר.

תכנית המתאר לגדרה ממשיכה להתקדם ללא כל תיקון. אם לבחון את עתיד המושבה על פי טענות האופוזיציה אזי המושבה צפויה להצטופף משמעותית, להגביר את הבנייה לגובה במגדלים הפזורים בכל רחבי היישוב וכל זאת ללא פתרונות תחבורה ראויים, מה שצפוי להביא לעומסי תחבורה על הצירים הקיימים.

קריאתה של תנועת הנוער העובד והלומד נשמעה ואף קיבלה מענה ראשוני בדמות הקצאת קרקע ציבורית אשר צפויה לאישור לתנועת הנוער, אך תקציב ציבורי להקמת מבנה, כמו לשאר תנועות הנוער – אין. במקביל אישרה המועצה 2.9 מיליון ₪ לשיפוץ מבנה המועצה המקומית וקיצצה את התמיכה השנתית בתנועות הנוער השונות במאות אלפי ₪ למרות הגדילה העקבית בכמות הילדים במושבה הפועלים במסגרת ששת תנועות הנוער ביישוב.

האם קריאת התושבים לשימור הנצחתו של הנס נוטמן תשמע? וועדת השמות אשר נדרשת לתת לשאלה זו צפויה להתכנס בקרוב ולהחליט האם במקרה זה קריאתם של כ-400 תושבים מקרב הציבור הרחב, אשר כבר חתמו על העצומה, תגבר על השיקולים האחרים בנושא.

 

 

 

 


בדוק גם...

תחלואה סמויה בגדרה

מכון ויצמן מתריע – תחלואה סמויה בשיעור גבוה בגדרה על פי מודל שפיתח מכון ויצמן …

שינוי גודל גופנים