דף הבית > חי מהשטח > סערת יברקן 2

סערת יברקן 2

סערה בקרב יוצאי אתיופיה סביב תוכניתו של סגן השר להקמת יישוב חדש לאוכלוסיית יוצאי אתיופיה בלבד

רעיון כזה כבר מזמן לא נשמע במקומותינו. סגן השר גדי יברקן מסיעת הליכוד, מקדם מול שר השיכון רעיון להקמת יישוב שייועד לשיכונם של יוצאי אתיופיה בלבד.

מאז היוודע דבר התכנית, הרוחות בקרב יוצאי הקהילה, אשר התלהטו גם סביב החלטתו של סגן השר לעבור ממפלגת כחול לבן למפלגת הליכוד כדי לשריין מקום בטוח ברשימה לכנסת, סוערות.

לא פליטת פה

מי שחשב שאולי זו היתה פליטת פה או משפט שהוצא מהקשרו התבדה כאשר בפוסט שפרסם הבוקר סגן השר הצדיק את תכניתו ואף טען שיש התעניינות רבה בקרב צעירים העדה ברעיון:

“היסטוריה!

הקמת ישוב שיהיה מיועד ברובו ליוצאי אתיופיה זהו מהלך היסטורי מתבקש, שנובע מתוך עוצמה ולא מתוך בידול.

זוגות צעירים במעמד הביניים בקרב יוצאי אתיופיה יוכלו להקים בית תוך שימור מורשת “בית ישראל” והערבות הדדית המאפיינת את הקהילה, ולחיות חיי קהילה עשירים ומגוונים.

ישוב ליוצאי אתיופיה הוא הרבה מעבר לפתרון דיור, זהו מהלך ציוני ושרשי של קהילה שהלכה ברגל לארץ ישראל, כשאלפים מבניה ובנותיה מקריבים את חייהם במהלך המסע. אין מעשה הולם וציוני יותר מלהקים ישוב בארץ ישראל על שם “בית ישראל”.

דור ההורים הוסלל לשכונות העוני בפריפריה. הדור השני יסלול את דרכו בארץ האבות עם נחלה משלו, מתוך עצמה וכוח ולא מתוך חולשה ובידול.

מאז פורסמה הכתבה, עשרות צעירים פונים אלי ומתעניינים בנוגע ליוזמה.”

“אני נרגש”. יוזמת יברקן כפי שהתפרסמה בישראל היום

“במשמרת שלי זה לא יקרה”

מנגד רבים יצאו היום כנגד הרעיון שכונה גטו. בין הפוסלים מכל וכל את הרעיון גם שרת הקליטה תמנו-שאטה, שותפתו לקואליציה של ברקן, אשר פרסמה פוסט משלה ובו העבירה ביקורת בוטה על התכנית:

“מי שמבקש יישובים נפרדים לא יכול להילחם נגד גני ילדים נפרדים או בתי ספר נפרדים.

הופתעתי מהרעיון והיוזמה של סגן השר יברקן. לצערי ידידי טועה ומטעה. חזון אבותינו מעולם לא היה בניית נחלה נפרדת ליהודי אתיופיה בישראל ובטח לא רצון לגור ביישובים נפרדים. חזון אבותינו היה והינו שיבת ציון והתאחדות עם יתר שבטי ישראל. אגב ולצערנו כבר יש כמה שכונות שהפכו לסוג של “יישוב” אתיופי, והרעיון הזה של סגן השר מעודד בידול וסגרגציה ולוקח את הקהילה אחורה.

כמי שפעלה והובילה את התוכניות לשילוב ואינטגרציה גם בשיכון (בינוי פינוי ומשכנתאות לצעירים), הדרך הנכונה היא לתת סיוע בדיור הולם ולסייע לצעירים במשכנתאות כפי שקורה בשנים האחרונות. כך נשפר בע”ה את איכות חיי התושבים גם מבחינת תשתיות.

אין מקום בישראל 2020 לישובים שלמים לפי צבע עור או עדה מזכיר קצת את שנות ה-50-60, ונודה על האמת מי שרוצה להתבדל בדרך כלל זה ממש לא בני ובנות הקהילה שלנו.

בכל אופן במשמרת שלי – בממשלה זה לא יקרה!”

לא ישים ופוגע במאבקים למניעת הפרדה. חבר המועצה דנקו

“לא ישים ופוגע במאבקים נגד ההפרדה בבתי הספר”

“המהלך הזה אינו מהלך ישים. בשנת 84 היה ניסיון כזה שלא צלח מכל מיני סיבות, לא רואה סיבה שזה יצליח עכשיו.” אומר לנו חבר המועצה החדש עו”ד אבי דנקו “יש דברים הרבה, הרבה יותר דחופים שסגן השר יכול וצריך לטפל בהם במשרד לבטחון הפנים. אני רק יכול לדמיין את התגובה אם היה ברעיון של ח”כ לא מהעדה. לדעתי הרעיון פוגע ציבורית בכל המאבקים הצודקים והחשובים נגד ההפרדה בבתי הספר ובגנים בשם רעיון שפשוט לא יקרה בעתיד הנראה לעין.”

נראה שבעת הזו שבה יש כל כך הרבה סיבות למחלוקת ראוי שנבחרי הציבור יעסקו באיחוד חלקי החברה סביב מטרות משותפות ולא יעלו עוד ועוד סיבות למחלוקת. בנתיים לא נראה שעקרונות מסוג זה מובילים את נבחרינו, אפילו לא בתוך כתלי אותה קואליציה.

 

 


בדוק גם...

אלופת הסביבה

גילי אוטניק מבית הספר פינס בגדרה זכתה במקום הראשון בתחרות הקיימות האזורית שמונה ילדים, המייצגים …

שינוי גודל גופנים