דף הבית > חי מהשטח > סכסוך שכנים

סכסוך שכנים

מועצת גדרה דורשת ממשרד הפנים להעביר לתחום שיפוטה שטחים ממועצה אזורית באר טוביה.

כל הפרטים בגדרה היום:

במשרד הפנים פועלות 7 וועדות גאוגרפיות אשר תפקידן להחליט על הגבולות בין הרשויות השונות, גבולות אשר במקרים רבים קובעים גם את ההכנסות השונות של הרשויות. לרוב המחלוקות אינן נוגעות לשטחי מגורים בהם לרוב השייכות ליישוב היא מובהקת אלא על שטחי המסחר, תעשייה וחקלאות הממוקמים לרוב בשולי שטחה הגאוגרפית של רשות.

המועצה האזורית באר טוביה והמועצה המקומית גדרה מסונפות שתיהן לוועדה הגאוגרפית המטפלת בגבולות הרשויות במחוז ירושלים, יו”ש והשפלה.

פי 12 מגדרה

באר טוביה היא מועצה אזורית רחבת ידיים ובה 23 יישובים, מרביתם מושבים אשר הוקמו בשנות ה-50. שטח השיפוט שלה הוא 140,000 דונם, פי 12 ויותר משטחה המוניצפיאלי של גדרה. בתחום שיפוטה של באר טוביה נמצאים גם גופים גדולים המשלמים סכומי ארנונה בהתאם כגון בסיס חיל האויר חצור, המכללה ‘אחווה’, אזורי תעשייה רבים ובינהם אזור תעשייה כנות הצמוד לצומת גדרה.

לאורך שנים קיימות דרישות של הרשויות השכנות לבאר טוביה לעדכן את גבולות אזורי השיפוט על מנת להעביר חלק מההכנסות הרבות של המועצה לשכנותיה ובכך לצמצם את התלות של המועצות השונות במענקי האיזון מהמדינה על ידי הגדלת ההכנסות העצמיות.

לא מוכר פרסום רשמי מצד מועצת גדרה, אך סביר להניח שתביעותיה של המועצה המקומית מתמקדות בשטחים מתוך אזור התעשייה כנות אשר באופן טבעי ניתן לספחו לגדרה תוך כדי שמירת רצף גאוגרפי עם שאר השטחים של המושבה.

פי 12 ויותר. מפת שטחי השיפוט המדוברים. מקור – אתר משרד הפנים

“אלחם בכל האמצעים שלרשותי”

לאחר שהוועדה קיימה דיון מקדים עם מועצת באר טוביה וסיור מקדים באזור קריית מלאכי התכנסה הוועדה בשבוע שעבר לדיון בגבולות המועצה האזורית. הדיון עסק בדרישותיהן של 11 רשויות שונות לשטחים מתוך שטחה הגדול של באר טוביה על מנת להגדיל את מקורות ההכנסה שלהן. בין הרשויות: גדרה, אשדוד וקריית מלאכי.

ראש המועצה האזורית באר טוביה קובי אביבי, אשר הופתע לגלות את היקף דרישת הרשויות, לא מתנדב לוותר על שטחים מניבים: “באר טוביה עובדת קשה במשך שנים בשביל להרוויח, ולא יכול להיות שרשויות אחרות יקצרו את הפירות שלנו. אלחם עם כל האמצעים והכלים שלרשותי”.

ממתינים לממשלת קבע

לפני מספר שנים דנה אותה הועדה בחלוקת ההכנסות מארנונה שמשלם צה”ל בגין בסיס תל נוף הגובל בגדרה. הועדה החליטה לחלק את ההכנסות, ששולמו עד לדיון בנושא כולן למועצה אזורית ברנר, בין הרשויות הגובלות בבסיס והוחלט שגדרה תקבל 5.7 מיליון ₪ בכל שנה מסך תשלומי הארנונה של הבסיס.

על פי הנאמר בוועדה לא צפויה הכרעה בנושא בקרוב “הוועדה לא מקבלת החלטות סופיות בימים אלה מכיוון שטרם הוקמה ממשלת קבע, אך היא מקיימת סיורים ודיונים הקשורים לנושא הגבולות והשטחים השייכים לרשויות.”

בתוך כך ממתינה מועצת גדרה להחלטה נוספת של משרד הפנים הנדרש לדון ולאשר את בקשת העלאת הארנונה החריגה שמתכננת המועצה לבתי האב ובתי העסק בגדרה. השבוע פרסמה הכתבת עמליה דואק בחדשות 12 שגדרה נמצאת בחמשת המקומות הראשונים מבחינת שיעור העלאת הארנונה החריגה המתוכנן במדינה כולה. נראה שלא בונים במועצה על הגדלת ההכנסות מהעברת שטחים מבאר טוביה אלא על הגדלת הכנסות על חשבון התושבים ובעלי העסקים הקיימים.

 

בדוק גם...

כבשו את הבמה

תחרות הנואם הצעיר היישובית של רוטרי הבילויים התקיימה אמש במרכז אופק. הזוכים בתחרות ייצגו את …

שינוי גודל גופנים