דף הבית > קהילה > נפטר יחיאל אברהמי, מורה ומחנך בגדרה, המדריך המיתולוגי של מוזיאון המושבה

נפטר יחיאל אברהמי, מורה ומחנך בגדרה, המדריך המיתולוגי של מוזיאון המושבה

יחיאל אברהמי, איש חינוך מותיקי תושבי גדרה ומי שהקים את חטיבת הביניים ‘נתיבי נועם’ הלך לעולמו

יחיאל אברהמי, איש תורה ומצוות, אחת הדמויות המסמלות יותר מכל את 70 שנות עליית תימן בגדרה, הקדיש את חייו לחינוך. בשנות השישים הוא שימש כמורה בבית הספר “אוהל שלום” עוד לפני שנקרא ‘אוהל שלום’ והעמיד דורות רבים של תלמידים. הקים וניהל את חטיה”ב הממ”ד “נתיבי נועם”, ומשפרש לגמלאות עבד כאוצר במוזיאון גדרה, משם יצא לשליחות חינוכית בארה”ב. כששב ארצה שב לעבודתו כאוצר וכמדריך. כל מי שהודרך על ידו יודע להעיד כי אברהמי תמיד ידע לטבל כל הסבר בסיפור מהווי המקום, בשילוב דברי מקורות והיסטוריה.

אברהמי היה מוכר על ידי כל ציבור המתפללים בבית הכנסת ‘בית יצחק’ כנשיא בית הכנסת, תיווך, חיבר, והשכין שלום והכל בכוח אישיותו ובנועם הליכותיו. במשך כל אותן שנים, נהג המורה יחיאל שרכש את התואר השני (M.A) באוניברסיטת בר אילן, להעביר שיעור בשבת בין מנחה למעריב.

גאה באביו עד אחרון ימיו

אברהמי היה בנו של חתן פרס ישראל לעבודה לשנת 1977 – יעקב אברהמי אשר קיבל את הפרס מידי ראש הממשלה יצחק רבין. עד אחרית ימיו התגאה באביו שהיה דמות לחיקוי. במוזיאון שבו עבד שנים רבות הוקמה פינת הנצחה לזכרו של אביו שבה נהג לספר את סיפור חייו.

‘מורי’ יעקב אברהמי מקבל את הפרס מידי ראש הממשלה

כאשר נשאל יחיאל על אביו סיפר: “אצלנו נהוג לומר, כי צריך האדם שיהיה בו אהבת האדם ואהבת שמים. אבי מגשים באורחות חייו את שניהם. אבי אינו קונה בחנות אחת אלא בכל החנויות בגדרה, כל פעם במקום אחר. הוא טוען שצריך לפרנס את כולם. בגיל צעיר נעשה מלמד תינוקות, ‘מורי’ ועד היום מרבה אבי ללמוד בבית וללמד גם את הנכדים. בשכונה מכנים אותו ‘מורי יעקב’. בתימן עבד כחייט וכשעלה ארצה עבד שנים ארוכות בחקלאות. היה קם ב- 3:00-4:00 בבוקר לובש בגדי חג לתפילה. אח”כ החליפם בבגדי עבודה ויצא לעבודת יומו. היה צועד ברגל מרחק לשטחים החקלאיים. כאשר הציעו את שמו כמועמד להיות ‘פועל מצטיין’ הגיעה ועדה לבדוק את מעשיו. כשהגיעו לשטח מצאו את הפועלים נחים ורק אבי עובד – והוא הזקן מכולם. שאלו אותו אם הוא עובד בקבלנות והוא השיב: ‘אין קבלנות בעבודה. צריך לעשות את העבודה באמונה בעבודת אמת'”.

“אהבת הבריות היתה נר לרגליו”

ד”ר רפי בן חיים, מי שהיה בין תלמידיו בבית הספר ‘אוהל שלום’ לפני עשרות בשנים כתב עליו הבוקר “שיעוריו היו מרתקים לגדולים וקטנים. זאת נוכח השכלתו הרחבה, אחיזתו בדרך המסורה לצד פירושיו השכלתניים. נהג לשלב בשיעורו פירושים פילוסופיים והתרחק כל ימיו מכל ממד קיצוני. אהבת הבריות הייתה נר לרגליו, ואישיותו המתונה הייתה מושא להערצה.”

אברהמי הותיר אחריו אישה, 3 ילדים ונכדים רבים והוא יובא למנוחות בבית העלמין בגדרה הערב בשעה 18:00.

ישיבת המועצה שתוכננה להערך הערב באותה השעה נדחיתה בהתאמה לשעה 19:00.

(בתמונת הכתבה: אברהמי ז”ל כפי שצולם עך ידי מוזיאון גדרה השנה בפינה לזכר אביו בתוך מויזאון גדרה והביל”ויים)

בדוק גם...

יירוטים בשמי גדרה

חיסול ממוקד – פטריות עשן בשמי גדרה

התקיפות נמשכות, מטחי רקטות נוספים לעבר האזור לאחר סיכול ממוקד נרחב ברצועת עזה לקראת השעה …

שינוי גודל גופנים