דף הבית > חי מהשטח > נעשה את זה אחרת

נעשה את זה אחרת

חודש וחצי בתפקיד. ראיון לרגל יום העצמאות עם ראש המועצה סהר פינטו

נעשה את זה אחרת, נעשה את זה יחד. סהר פינטו מדבר על הכל.

שלום לראש המועצה, אתה כבר כחודש וחצי בתפקיד. איך ההרגשה?

שלום שלום. אכן. הימים רצים והתחושה היא כאילו אנחנו כבר חודשים ארוכים בהובלת היישוב המדהים שלנו אבל אכן רק כחודש וחצי מאחורינו, חודש וחצי של למידה תוך כדי תנועה, חודש וחצי בהן שום דבר לא עצר, ללא דקה אחת של חסד.

קשה לומר את זה אבל הציפייה של הציבור, למרות שאנחנו בימי מלחמה מהקשות ביותר שעברו על המדינה, היא שהיישוב יתפקד באופן מלא ללא שום הורדת קצב, ובצדק.

קח למשל את ההתקפה האיראנית על המדינה בליל ה 14/4, אף אחד לא מסוגל היה עד לאותו לילה לדמיין שהתקפה כל כך מאסיבית תתרחש. הלימודים בכל מסגרות הלימודים נעצרו מיד ועדיין, אחרי שפיקוד העורף התיר את חידוש הלימודים בהודעה שהתקבלה באישון לילה, חלק מגדול מהיישובים, כולל כאלה בהם הנהלת היישוב מובילה את היישוב שנים ארוכות ומכירה כל פרט במערכת החינוך, החליטו שלא לפתוח את המסגרות למחרת כי אין מספיק זמן להתארגן.

בגדרה החלטנו, דורית מחזיקת תיק החינוך ואני יחד עם כל המנהלות באגף החינוך לא לוותר. עבדנו אל תוך השעות הקטנות של הלילה לתאם את כלל הפרטים, הסעות, אבטחה, סגל חינוכי, תזונה, כל הפרטים והודענו בבוקר על פתיחת מערכת החינוך לרווחת כלל הילדים וההורים בגדרה. אני ממש גאה באנשי הצוות שלנו שהצליחו לעשות זאת. ברגעים כאלה בדיוק אנו עומדים למבחן, בשביל זה נבחרנו.

“נעשה את זה אחרת”. סהר פינטו במהלך נאומו בטקס יום השואה שנערך השבוע

אתה אומר חודש וחצי של למידה, מה למדת בתקופה זו שלא הכרת עוד לפני הכניסה לתפקיד?

הגענו מוכנים לתפקיד. הנהלת המועצה כוללת חברי מועצה מנוסים ומשופשפים מאוד בהובלה ציבורית ובניהול מערכות גדולות ומורכבות. למרות זאת הלמידה היא אינטנסיבית ביותר.

לא קיבלנו חפיפה מסודרת מההנהלה הקודמת שהתאמצה למחוק הרבה מהתיעודים והחומרים. אנחנו נחשפים יום אחרי יום לכל הפרטים של מה השאירה לנו ההנהלה הקודמת, למה שיש ובעיקר למה שאין.

קשה לתאר במילים את המצב התקציבי הקשה שקיבלנו לידנו. הגירעון של מועצת גדרה הוא עמוק מאוד, הרבה יותר משהכרנו לפני כן ולא במקרה. עשרות מילונים של גירעון בתקציב השנתי השוטף. היו כאן מי שניסו להסתיר את עומק הגירעון בדרכים רבות ולספר לנו כמה מאות מיליונים הובאו לגדרה. אנחנו עדיין מחפשים את הכסף.

הניסיון של קודמי להחביא את עומק הגירעון הביא אותו לפגוע עוד יותר במושבה ואפילו להעמיק עוד יותר את הגירעון. בסוף 2023 אפשר היה לפנות למשרד הפנים, להציג את הגירעון ולבקש מענק לצמצום הגירעון בכ-5 מיליוני שקלים. לא רצו כאן לחשוף את הבור אז לא פנו ואין דרך לבקש את המענק הזה היום. היום אנחנו במינוס של חמישה מיליון נוספים רק בגלל זה.

“מחדל שערורייתי”

כשמנסים להבין את המאזן הכולל מבינים שמה שהיה כאן לאורך שנים זה מחדל שערורייתי. עשרות מיליוני שקלים הלכו למקומות שלא תורמים מאומה לתושבי גדרה, המועצה לא הגישה את הדוחות שהיא מחוייבת להגיש כדי להסתיר את עומק הבור, עשרות מיליונים על חשבוננו התושבים הועברו בשיטות שונות ומשונות, לכאורה לגיטימיות, לגורמים המקורבים להנהלה הקודמת בלי בקרה מספקת ובלי דיווח כנדרש, שערורייה.

אבל אנחנו נתגבר גם על זה. נפגשתי עם מנכ”ל משרד הפנים לאיתור דרכים יצירתיות לסיוע של המדינה, אנחנו מקדמים שורה של צעדים להתייעלות, מתכננים לפרטים את תקציב השנתי לשנת 2024 שטרם אושר ואני משוכנע שבתוך זמן קצר נאזן את הניהול התקציבי של היישוב ונוכל לעבור לצמיחה.

כשמניחים את הכסף לרגע בצד מבינים שהמועצה המקומית זה בעיקר אנשים, אנחנו שמח בכל יום ויום להכיר מקרוב את האנשים, גם את התושבים שפונים אלי בבקשות לסיוע וגם בהצעות לסייע וגם את עובדי המועצה, עובדים שחלקם גם גרים כאן וכולנו מצופים לקום בבוקר כדי לעבוד למען רווחת התושבים כאן. קיבלנו מועצה שיש בה הרבה אנשים שרק רוצים לעשות ולתת מעצמם ומכשרונם למען הציבור לצד עובדים שקצת פחות. אנחנו נדע למנף את ההון האנושי המצוין שיש במועצה ולגייס לשורותיה שחקני חיזוק נוספים כדי לשפר עוד ועוד את השירות לציבור התושבים.

אתה מזכיר את חברי ההנהלה המנוסים לצידך, האם אין חברים מנוסים גם בקרב האופוזיציה? הקואליציה צפויה להתרחב?

צודק לחלוטין. הקמנו קואליציה שכרגע מונה שמונה מתוך חברי המועצה בלבד. למרות שיש בה רק שמונה היא מהקואליציות החזקות במדינה, חברי ההנהלה מאוחדים ומתואמים בינהם לא על בסיס קשר מקרי או תיאום פוליטי בלבד, חברי הקואליציה עבדו שנים בגדרה בהתנדבות למען הקהילה בגדרה והסנכרון בין כל החברים המנוסים בה, אלו שכבר היו חברי מועצה בעבר ואלו שזו היא הקדנציה הראשונה שלהם הוא סנכרון מלא ומבוסס.

עם זאת, כמובן שאפשר לחזק את הקואליציה בחברים נוספים ואף פניתי לחברים בסיעות האופוזיציה, גם בציונות הדתית, גם באומץ וגם בבונים עתיד בקריאה להצטרף לקואליצה. הרי בשונה מבעבר, אין באמת בסיס לטענות יסוד כנגד הקואליציה שבנינו. הנהלת המועצה עושה לילות כימים בעבודה למען גדרה ותושביה, עובדת במנהל תקין ובשקיפות מלאה למען התושבים וכך היא תמשיך להתנהל.

הצצה לשינוי ראינו כבר בישיבת המועצה הראשונה שקיימנו בחדר הדיונים שלנו. בשונה מדיונים עקרים ושטחיים למדי שאפיינו את דיוני המליאה בעבר, קיימנו דיון שקוף לציבור ושידרנו אותו בפייסבוק בשידור ישיר, קיימנו דיון שבו לכל אחד ואחת מחברי וחברות המועצה ניתנה הזכות המלאה לבטא את רעיונותיהם הצעותיהם וגם את דברי הביקורת שלהם. לכל טענה ניתנה תשובה אמיתית ומלאה ושום טענה לא נותרה באויר או נמרחה בתשובה שאינה תשובה ובהתאמה כל ההצבעות עברו עם הרבה יותר משמונה אצבעות.

ישיבת מליאה פה אחד

הרבה יותר משמונה אצבעות. חברי מליאת המועצה בישיבתם האחרונה

הזכרת שאתה מנהל יישוב תוך כדי לחימה, איך המלחמה משפיעה על הניהול השוטף של המועצה?

משפיעה מאוד.

אנחנו חלק מהמדינה, התושבים שלנו הם חלק מצה”ל בסדיר ומילואים, יש לנו פצועים המתמודדים עם פציעות קשות ויש לנו משפחות שהצטרפו השנה למשפחת השכול ולצידן משפחות שעדיין, יותר מ-200 ימים חרדות לשלומן של יקירהם אשר חטופים בידי ארגוני הטרור ברצועת עזה.

נפגשתי עם כל משפחות שיש להם קרובי משפחה חטופים ולמדתי שיש בגדרה חמש משפחות חטופים, משפחות ונקרט, צנגאוקר, מוזס, אלגרט ודנציג כל אחת מהן ממתינה בחרדה קיומית לשוב החטוף הפרטי שלה, כאשר כולנו יחד מצפים ומייחלים לשובם של כולם.

מיניתי את אבי גאון, מי שכבר משמש מאז פרוץ המלחמה כקצין מלווה לאחת מהמשפחות מטעם צה”ל, כמרכז הנושא ביישוב ואנחנו משלבים את החובה להעלאות את המודעות לחטופים ברצועת עזה בכל אירוע יישובי בו אנו מותירים כסאות ריקים לחטופי גדרה.

גם את אנשי המילואים שלנו אנחנו לא שוכחים לרגע. יש עשרות רבות של תושבים אשר משרתים במילואים עשרות רבות ואף מאות ימי מילואים מאז פרוץ המלחמה. גם בגרעין תנועת הגדרתים שלנו יש לוחמים המגנים עלינו יום יום, איתמר פישר שלנו הוא גם רב סרן במילואים בחטיבת הנח”ל ונכנס באחרונה למהלך תמרון נוסף ברפיח. מאחל מכאן הצלחה מלאה לכל המילואימניקים ולכל החיילים בכלל, שיבצעו את משימותיהם בהצלחה ובעיקר בבטחה. מחכים לכם בבית.

ובבית יש משפחות, חלקן הגדול עם ילדים קטנים, משפחות שבהן נאלצים ללמוד להסתדר ללא האב או ללא האם שלבשו מדים ולא נמצאים לתמוך בשגרת הבית. אנחנו מסייעים בכל דרך אפשרית למשפחות המילואים, חילקנו משלוחי מנות והשבוע אך קיימנו, בהובלת חברת המועצה שרה מדר, ערב ייחודי לנשות המילואים, ערב שבו קצת שיתפו, קצת צחקו ובעיקר הרגישו יחד.

כסאות לחטופים

לא שוכחים לרגע. כסאות שמורים לחטופים במהלך טקס יום השואה היישובי שנערך השבוע

נושא הביטחון הוא כמובן נושא מרכזי כיום. גדרה בראשותך ערוכה לתרחישי קיצון ביטחוניים?

לצערי תרחישי קיצון בטחוניים הפכו בימנו להיות השגרה. אנחנו במצב בטחוני חריג ביותר עם מלחמה כואבת ומתמשכת אשר גבתה וממשיכה לגבות מאיתנו במדינה ובתוך כך גם ממשפחת גדרה מחירים בלתי נתפסים. אין יום שבו אנו לא מייחלים לשוב החטופים ולהחלמתם המהירה והמלאה של כל הפצועים שלנו.

המועצה בראשותי מקפידה להתנהל בתיאום מלא עם רשויות הביטחון ועם פיקוד העורף במיוחד. אני ותומר אהרון, מחזיק תיק הביטחון במועצה, נמצאים בקשר רציף עם מפקד הנפה שלנו ועם מפקד משטרת יבנה, התחנה האחראית על שירותי השיטור אצלנו. יחד אנו מקיימים הערכות מצב על פי הצורך כדי להנחות את התושבים באופן המדויק והנכון ביותר לבטחונם ולהבטיח את הסדר הציבורי בעיתות רגיעה וחירום.

הערכת מצב יישובית

מצבי הקיצון הפכו לשגרת יומנו. סהר פינטו בראש שולחן הערכת המצב היישובית בחמ”ל היישובי

אתה מקפיד להבטיח שגדרה תהיה היישוב הנקי ביותר במדינה. האם זה אפשרי?

אין שום סיבה שלא.

אנחנו ימים ספורים אחרי חג הפסח שבו משפחות רבות ‘עשו פסח’ במובן הנקיון של המילה בחצרות, במחסנים ובבתים.

גם בגדרה, במרחב הציבורי שעליו אחראית המועצה, ‘עשינו פסח’. פינינו כמויות גזם ופסולת תקדימיות מכל הרחובות והשטחים הציבוריים בגדרה כדי שלכולנו יהיה יותר נקי ויותר ירוק בעיניים לאורך החג. אני מאמין שתושבי גדרה הרגישו בזה, ראו את המאמץ, ראו את הניקיון, נענו לכל קריאה על ערמת אשפה נוספת, ראו שהצוותים עבדו סביב השעון כדי לנקות את היישוב לחג.

כדי להיות היישוב הנקי ביותר במדינה אנחנו זקוקים לשיתוף פעולה מלא מכל הצדדים. סעיף הניקיון הוא מהגדולים בתקציב המועצה המקומית, יהיו לנו צוותי ניקיון מסורים ואכפתיים לניקוי ופינוי המרחבים הציבוריים אבל אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה של הציבור.

לא ייתכן שאפילו בימי החג, בצירים מרכזיים, מרשים לעצמם תושבים להוציא ערמות גזם ופסולת לרחובות שלא בימי הפינוי המוכרים לכולם. אנחנו עסוקים בהסברה אינטנסיבית בנושא ולא נהסס גם לקנוס את מי שלא יקפיד על פינוי אך ורק בימים המותרים.

עוד לא שמעתי על מי שזורק מסטיק על רצפת בית מרקחת. התפקיד שלנו הוא לנקות את המרחב הציבורי שלנו כאילו היה ‘בית מרקחת’, התפקיד של התושבים הוא להתייחס למרחב הציבורי בכבוד כאילו היה ‘בית מרקחת’ או לפחות כאילו היה החצר הקדמית של ביתם. יחד אין שום סיבה שגדרה לא תהיה היישוב הנקי ביותר במדינה.

ניקוי המושבה

נעשה את זה אחרת. מצחצחים את המושבה. סהר פינטו במהל מבצע הניקיון לפסח

אנו נמצאים בימים שהם בין זיכרון השואה לבין זיכרון חללי מערכות ישראל. איך ציינה המועצה את יום השואה?

מצוות זיכרון השואה אינה מצווה חד יומית בשנה. עלינו לזכור את שואת עמנו לאורך כל השנה ואנחנו עושים זאת במערכת החינוך היישובית ועוד נחזק זאת אף יותר, אנחנו עושים זאת בקהילת גדרה עם מסעות הזיכרון לפולין ששניים מהם מאז השקת המיזם התקיימו בהובלת דורית ומורן המילטון למרות הקשיים של שנות קורונה. גם את מסעות הזיכרון לפולין לתלמידים עלינו להחזיר לשגרת שנת הלימודים.

לקראת יום השואה השתתפתי במספר אירועי זיכרון בסלון שארחו תושבי גדרה, מפגשים שאין להם תחליף. שום סרט הוליוודי לא משתווה לערב שבו שומעים ממקור ראשון או מדור שני את סיפורי הגבורה היהודית שבזכותה המדינה שלנו עומדת על רגליה היום.

גם בטקס היישובי שקיימנו בערב יום השואה שמענו את הסיפורים בגוף ראשון. שישה תושבי גדרה נתנו לנו ‘טעימה’ משישה סיפורי גבורה שאותם הם מספרים ‘בגוף ראשון’ כדי לתת לקהל השומעים את היכולת המוגברת להזדהות עם הסיפור. שישה סיפורי גבורה כנגד שישה מיליונים של גיבורים שלא שרדו את מבצע ההשמדה השיטתי והאכזרי שבוצע בעמנו.

הרגע המרגש ביותר מבחינתי ביום השואה היה בפגישה אישית שקיימתי עם אסתר ויספיילר, בביתה. אסתר תושבת גדרה בת 91 שרדה את הזוועות בברגן בלזן והעמידה דורות של צאצאים שהם הם הניצחון האמיתי על רעיון ההשמדה הנאצי, מהמפגש עם אסתר יצאתי בהתרגשות גדולה ובתחושת גאווה, תקווה ואמונה.

פינטו עם אסתר וייספילר

“צאתי בהתרגשות גדולה ובתחושת גאווה, תקווה ואמונה.” סהר פינטו בביתה של אסתר ויספיילר

הודעתם שמתכונת חגיגות יום העצמאות תתקיים השנה במתכונת אחרת. בבית הספר רמון?

נכון.

מתוך הקושי שבו אנחנו נמצאים כמדינה קשה אולי לראות השנה את גודל הפלא שנקרא מדינת ישראל. רק 76 שנים עברו מאז הקימו כאן הורינו את המדינה שלנו ויש לנו המון על מה להתגאות במדינה שהקמנו. די לראות את הדרך הארוכה מאוד שעשינו ביחס למדינות אחרות באזור ובעולם שעשו דרך קצרה בהרבה כדי להזכר עד כמה יש לנו מקום לגאווה.

עם זאת, השנה השמחה בוודאי אינה מלאה. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שנציין ביום ראשון הקרוב ישתתפו משפחות רבות במדינה, וגם בגדרה לצערנו הרב, אשר הצטרפו השנה למשפחת השכול ואנחנו נחבק אותן חיבוק אמיתי, נעבור את זה יחד.

את החגיגות השנה נקיים באופן שממוקד בגאווה מקומית ויש לנו כאן בגדרה המון על מה להיות גאים בתושבים ובשכנים שלנו. במרכז הטקס שנקיים השנה במתחם בית הספר רמון, נקיים טקס הנפת דגלי ישראל, דגלים שיונפו בגאווה על ידי שמונה מבני ובנות גדרה המייצגים עשרות רבות נוספים שבהם גאוותנו. אני מזמין את כל התושבים להגיע לחלוק להם כבוד ולציין יחד את יום עצמאותנו.

מתכונת החגיגות תהיה שונה השנה, צנועה בהרבה מחגיגות בשנה רגילה. הכי קל היה לקיים את החגיגות באותה מתכונת של השנים הקודמות, אגפי המועצה כבר מורגלים בהפקה הזו, בשנים הקודמות הוקמה במה גדולה ושוגרו זיקוקים מרעישים. אנחנו נעשה את זה אחרת, אנחנו לא כאן לעשות את הדבר הקל אלא את הדבר הנכון עבור גדרה.

העתקנו את החגיגות ממתחם מכבי, שהוא גם שטח פרטי, מגרש עפר שאינו נוח לתנועה, למגרש החניה הסלול של בית הספר רמון והרחובות הסמוכים לו. במתכונת העדכנית לכולם תהיה יכולת להגיע ולהריע. להגיע ביתר קלות, כולל להורים עם עגלות תינוק ולהריע לאמנים המקומיים, הכשרוניים ביותר שלנו, לשירת ההמונים שקיימנו יחד עם אלפי תלמידי גדרה ושתוקרן בארוע ועוד הפתעות.

אני קורא לכל תושבי גדרה שלא להישאר בבתים, בואו לציין את יום העצמאות יחד כראוי לקהילה המאוחדת של גדרה.

יום העצמאות במושבה

מציינים עצמאות. כזת אירועי יום העצמאות של המועצה המקומית

חודש וחצי מאחוריך אבל כמעט 5 שנים לפניך, איך אתה רואה את גדרה בעוד 5 שנים מהיום?

גדרה בעוד 5 שנים מהיום תהיה יישוב אחר, יישוב שתושביו גאים הרבה יותר לגור בו. תושבי גדרה ירגישו בגדרה בטוחים, ידעו שהם מקבלים את השירות הטוב ביותר, יראו בעיניים שהם גרים ביישוב הנקי והירוק ביותר שיש באזור.

קהילת גדרה תשתלב בכל היבט של ניהול היישוב, השכל, היכולת והכישרון לא נמצאים רק בצוות שלי ואני קורא לכל תושב שרוצה לתרום מזמנו ויכולותיו לצאת מהמקלדת ולבוא ולהצטרף לעשייה לפיתוח היישוב.

בעוד 5 שנים כל קהילות גדרה, כל המגזרים וכל השכונות כולל שכונת גולדה שכבר החלה לראות את האור בקצה הפיתוח, ירגישו מחוברות ליישוב, קהילות מחוברות המקבלות את כל צרכם באופן הוגן, שקוף ושיוויוני.

לגדרה של עוד 5 שנים יהיו מקורות תקציבים שיאפשרו למועצת גדרה להיות מועצה איתנה תקציבית שתתנהל בשקיפות, תוך הקפדה מלאה על מנהל תקין, מקצועי ויעיל, מנהל שיאפשר למועצה לנהל את היישוב באיזון תקציבי ולהשקיע חזרה כל שקל מתקציב המועצה חזרה בתושבי המושבה.

איחולים לשנת העצמאות ה-77?

מעל הכל וקודם כל אני מאחל לגדרה ‘ושבו בנים לגבולם’. כולנו מאוחדים בתקווה שכל החטופים יחזרו במהרה למשפחותים ובהם גם תושבי גדרה ובני משפחות תושבי גדרה. כולנו אתכם.

אני מאחל לגדרה שנה של צמיחה ופריחה, שנדע להתגבר על הרגעים הקשים שעוד נכונו לנו במלחמה ולצמוח גם מזה.

למדתי באחרונה שבחיל הים נהוג לומר שכהגלים מתגברים, הגיבורים מתגלים. אני מאחל לכל תושבי גדרה ולכל בית ישראל שבימים קשים כאלה כאשר עדיין יש בנו כמה אחדים חלוקים, שהחלקים יתאחדו.

אני מאחל לכולנו להרגיש ולהאמין באמת ובתמים שאנחנו עם אחד ומאוחד, מאוחד מאחורי חייליו, מאוחד למען חטופיו, מאוחד בגאווה המקומית על בניו ובנותיו.

זכויות יוצרים
המספר האדום

בדוק גם...

כרוב WIN WIN WIN

כרוב חגיגי

שיתוף פעולה בין מיזם כרוב לבעלי עסקים בגדרה – וכולם מרוויחים כרוב חגיגי. לקראת חג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים