דף הבית > תרבות > ‘נער האופניים’ מגדרה – המלצת קריאה

‘נער האופניים’ מגדרה – המלצת קריאה

קראנו את ספרו החדש של הסופר אלי עמיר שעלילתו מתרחשת גם בגדרה. המלצה על ספר שהוא המסע של כולנו

אירועי שבוע הספר יחלו ב 12.6 ובספריית גדרה הכריזו על ‘חודש יוני מהספרים’ במהלכו יתקיימו פעילויות תרבות וספרות בספרייה.

אחד האירועים המרכזיים יהיה מפגש עם הסופר אלי עמיר אשר ייסוב סביב ספרו החדש ‘נער האופניים’, סיפור שחלק נכבד מעלילתו מתרחשת ב”כפר אוריאל” שבגדרה בעשור השני והשלישי למדינה.

הנער בקיבוץ, המשפחה בכפר העיוורים בגדרה

נורי חלסצ’י עולה עם משפחתו מעיראק ולאחר תקופה קצרה הוא נשלח לקיבוץ לבדו בעוד משפחתו משוכנת בכפר אוריאל – כפר העיוורים שבגדרה. מכאן מתחיל נורי את מסעו הפיזי והזהותי, מסע של מהגר צעיר בישראל של שנות ה-50 וה-60: מריחות השכונה והשוק של בגדאד לסוציאליזם של הקיבוץ, מהתפיסות של משפחת דודתו הירושלמית והמסורתית שנלחמה בשורות האצ”ל ועד לתפיסות של מפא”י שהוא חווה בעבודתו כשליח במשרד ראש הממשלה. נורי עושה את הכל כדי להיות ישראלי. במסע הגילוי האישי, פנים רבות לישראליות ונורי לומד וחוקר את כולן.

לקרוא את השורות של אלי עמיר, לנשום בין השורות את ההיסטוריה של גדרה

לאורך כל המסע משפחתו של נורי חולמת לעבור לירושלים. ועד שיצליח להעביר אותם, הם גרים בכפר אוריאל שבגדרה. בתיאורים רבים בספר אנו קוראים על החיים במחיצת שכנים עיוורים המנגנים באופן נפלא מדי ערב, על ניסיונות ההתערות של משפחתו במושבה גדרה, על ההתנשאות של ילדי ובוגרי המושבה למול ילדי העולים והעיוורים וגם על חוויות קטנות של קבלה  – המורה יהודה המתעקש להוציא את ילדי המשפחה לטיול השנתי, המורה לחקלאות העוזרת להם לטפח את הגינה ועוד.

סיפורו של כפר אוריאל – כפר העיוורים שהוקם בגדרה בשנות ה- 50 הוא סיפור מרתק שטרם סופר והונצח כראוי ולצערה של גדרה גם שימור צריפיו מוזנח.

בואו לשמוע את המקור

המפגש עם הסופר אלי אמיר לשיח על ספרו “נער האופניים” יתקיים בספריית גדרה ב-13/6/19 בשעה 20:00.

ספרים מומלצים נוספים שבהן מתוארת גדרה מזווית אישית:

‘צילה’ של יהודית קציר. רומן אוטוביוגרפי על אישה שהקימה שושלת מפוארת בישראל. חלק מהספר מתאר את קורות המשפחה בשבתה בגדרה בין השנים 1912-1919.

‘ים ביני לבינך’ מאת נורית גרץ על רחל המשוררת ובו מתוארים ימיה האחרונים של רחל ‘במבראת ביל”ו’ בגדרה בניהולו של ד”ר בן גפן.

 


בדוק גם...

כמה ארוחות אפשר להכין מכרובית אחת?

עשרות מתנדבים, בהם נוער אינטראקט, חברי תנועת הצופים וחברי תנועת הגדרתים נרתמו אתמול למיזם ‘כרובית’ …

שינוי גודל גופנים