דף הבית > קהילה > נעצר המלאך מגדרה

נעצר המלאך מגדרה

המאבק המשפטי בין משרד הבריאות לחולי הסרטן המבקשים תיקונים בחוק הקנאביס לקראת הכרעה

כיסוי תקשורתי נרחב ניתן באחרונה למאבק של חולי סרטן כנגד רפורמת משרד הבריאות בתחום הקנאביס. בחזית המאבק ניצב ניר יופטרו, המכונה ‘המלאך’, כינוי בו זכה מאחר והחליט להקדיש את חייו להפקת שמן קנאביס רפואי לאחר שאמו נפטרה לפני כשנתיים ממחלת הסרטן מבלי שעלה בידו לסייע לה להקל על כאביה.

מסתבר שאת השמן קנאביס המדובר מכין ניר בדירתו הקטנה שבגדרה. החולים מביאים לו את הקנאביס הרפואי שממנו הוא מכין את השמן, שמן המכונה שמן ריק סימפסון, ריכוז של שמן הקנאביס לכדי משחה בריכוז של 80-90% חומר פעיל. השמן הנקרא על שם הממציא של שיטת הרקיחה, השיטה שחולים רבים מאוד בארץ ובעולם טוענים שהיא הדרך היחידה שבעזרתה מצליחים להתמודד עם ייסורי מחלת הסרטן.

יופטרו שוכר דירת גג עם נוף מרהיב של המושבה בשכונת סטרומה. לפני כחודשיים נעצר בביתו תוך כדי שהוא רוקח שמן עבור חולים. השוטרים היו אדיבים מספיק כדי להמתין לסיום התהליך הממושך ורק אז לקחו אותו למעצר.

החולים אובדי עצות

ניר יופטרו מכין את שמן הקנאביס בהתנדבות, הוא אינו מבקש תמורה ואילו הם מקבלים תקווה. המשטרה שגילתה את מעשיו בדרך המקרה ומשרד הבריאות לא אוהבים את מעשיו ואילצו אותו להפסיק להכין את השמן המדובר. ניר נעצר מספר פעמים והסיפור הנוגע ללב של המאמצים, הנראים כה כנים, של ניר לסייע בהתנדבות לחולים זכו לסיקור נרחב בכתבות רבות בתקשורת הארצית, אבל אפילו ערב מחווה של המטופלים לניר, לא שחרר אותו עד כה משיני החוק היבש, החוק שקובע שרקיחת השמן היא פעולה אסורה.

אמנם רופאים רבים טוענים שאין הוכחות שהשמן אפקטיבי יותר מפלצבו אבל הרשת רוויה בעדויות סותרות והחולים הרבים שהיו מטופלים על ידי שמן הקנאביס שרקח ניר עומדים אובדי עצות נוכח מעצרו שאילץ אותו להפסיק. חלקם נרתם למאמצים הנרחבים לגיוס תרומות וסיוע משפטי לניר במאבקו לקבלת אישור חוקי של בית המשפט להמשך ‘מפעל חייו’.

המאבק המשפטי לקראת הכרעה

בקרוב יתקיים דיון חשוב ביותר בבג”צ בעתירה שהגישה עמותת הקנאביס הרפואי בישראל נגד הרפורמה שהחילה היחידה לקנאביס רפואי (היק”ר) של משרד הבריאות (רפורמת המדיקליזציה), רפורמה שנכנסה לתוקף לפני כחודש.

במסגרת הרפורמה כל המגדלים נדרשים לגדל קנאביס תחת תקני GAP (תקני חקלאות נאותה), כל המוצרים עוברים דרך 3 מפעלים מורשים בלבד ורק לאחר מכן נמכרים לבתי המרקחת.

ניר יופיטרו מדבר על אימו בכתבה ששודרה בערוץ 12

“נשים לזה סוף בבקשה”

בקריאה נרגשת של ניר לציבור החולים כתב “נוכחותם של המטופלים בדיון, שהרפורמה משפיעה עליהם רבות, חשובה מאוד. חשוב שבית המשפט יראה בעיניו את מי שהרפורמה הולכת לפגוע בו. כולם מוזמנים ומתבקשים להגיע לתמוך. הגיעו ונשים לזה סוף בבקשה.”

המדינה ביקשה בשבוע שעבר ארכה שנייה, של חודש נוסף, על מנת להגיש את תשובתה לעתירה מאחר ו”מדובר בסוגיה מורכבת”. לא ברור מתי יתקיים בסופו של דבר הדיון הנחשב בעיני החולים היסטורי והאם ההחלטות שיתקבלו בו יאפשרו או לא יאפשרו לניר לחזור לסייע לחולים.

ה’מלאכים בירוק’

על רקע פרשיית ניר יופטרו הוקמה לפני כ-3 חודשים עמותה, עמותת ‘המלאכים בירוק’ אשר מטרתה תמיכה ליווי וייעוץ למטופלי קנאביס רפואי בישראל, ייצוג למטופלי קנאביס רפואי מול גורמי הממסד, תמיכה במימוש הזכויות המגיעות למטופלי קנאביס רפואי והקמת בית חם לתמיכה במטופלי קנאביס רפואי.

העמותה עוסקת גם בגיוס תרומות לטובת המאבק המשפטי לאפשור חזרתו של ניר לרקיחת השמן המבוקש. המבקשים לסייע לניר במאבקו המשפטי יכולים לתרום לקמפיין הסיוע המשפטי לניר.

התמונות מתוך הכתבה של אילן לוקאץ’ ששודרה באולפן שישי בערוץ 12

 

 

 

בדוק גם...

יוזמת 5 פי 2 מגיעה לכנסת

על רקע הפערים הגדולים ששיקפו תוצאות מבחני פיזה הבינלאומיים אשר התפרסמו השבוע הגיעה יפעת ברנשטין, …

שינוי גודל גופנים