דף הבית > תשתיות > נכנסים למרתף?

נכנסים למרתף?

יצאנו לבדוק מה המשמעות של שלטי ההתרעה של הועדה לתכנון והבניה שנתלו לפני מספר שבועות בכל רחבי המושבה

גדרה משופעת בבתים פרטיים, בתים פרטיים רבים נוספים נמצאים בבנייה ובהליכי תכנון. בחלק גדול מהבתים קיימים מרתפים או קומות קרקע אשר בחלקם נעשה בהם שימוש להשכרה כיחידות דיור נפרדות.

למרות התופעה הנפוצה, עד היום כל יחידת דיור שכזו הושכרה בניגוד לחוק או באישור חריג של הוועדה לתכנון ובנייה היישובית. התושבים שרצו להסדיר את יחידת הדיור כיחידה עצמאית כחוק נדרשו לקבל אישור פרטני ומיוחד מהוועדה להתקנת מטבחון, שירותים והסדרת כניסה נפרדת ליחידת הדיור.

רפורמת משרד האוצר

לפני כשנתיים בוצע שינוי רגולטורי במדינה בעניין יחידות הדיור עת שר האוצר כחלון הוביל רפורמה בנושא והעביר חוק, שעבר ללא מתנגדים כלל, המחייב את הוועדות המקומיות לאשר לעד 20% מכלל הבתים צמודי הקרקע, להוסיף יח”ד אחת להשכרה ששטחה לפחות 45 מ”ר. ההיגיון מאחורי ההקלה בנושא יחידות דיור הוא כמובן הרחבת היצע הדירות הקטנות להשכרה, צעד שאמור היה להוריד את הביקושים לדירות רגילות ולהיות גורם נוסף הדוחק את מחירי הדירות מטה.

ללא קשר ישיר לחוק האמור ועל רקע ריבוי הבקשות שהגיעו בחודשים האחרונים בנושא הסדרת יחידות הדיור לוועדה לתכנון והבניה בגדרה פרסמה הוועדה לציבור את כוונתה לשנות את ההגבלות על הבניה במרתפים.

בכל רחבי המושבה נתלו שלטים, המחויבים על פי חוק לפני ביצוע שינוי שכזה, עליהם חתום דני דורון, יו”ר הועדה היוצא. בשלטים פורסמו הפרטים של התכנית שנועדה “להסדיר ולקבוע הוראות אחידות בנושא מרתפים במגרשים ביעוד מגורים בכל תחום השיפוט גדרה”.

השינויים ביחס להוראות החוק כיום:

  • תותר בניית חדר שירותים בגודל 3 מ”ר
  • תותר בניית מטבחון (כיור מחוץ לחדר השירותים)
  • גובה קומת המרתף יותר עד לגובה 2.40 מטר במקום 2.20 המותרים כיום
  • המרתף יהיה חייב בחיבור לשטח העיקרי של הבית במדרגות פנימיות
  • יותרו מדרגות חיצוניות ובלבד שאינן בחזית המבנה

ההודעה לציבור

למרות שסך כל השינויים מצביע על היכולת של כל מרתף הנבנה בכללי תכנית המתאר המעודכנת לשמש כיחידת דיור עצמאית, מבהירה התכנית החדשה שלא כלול בשינויים האישור להשתמש במרתף כיחידת דיור. לא ברורה הסיבה לעניין.

היטל השבחה

לכאורה אין סיבה כלשהי למי מהציבור להתנגד לתכנית, אך עם זאת ייתכן והשינוי בתכנית המתאר ייחשב כהשבחה לכל בית שיש בו פוטנציאל להוספת מרתף. במקרה כזה יחויבו בעלי הבתים לשלם למועצה היטל השבחה במעמד מכירת הבית.

הפרסום מפנה את תשומת לב הציבור לזכותו להגיש התנגדות לתכנית. התנגדות שכזו ניתן להגיש בתוך 60 יום מפרסומה בציבור, קרי, עד לתחילת החודש הבא בלבד.

בדוק גם...

יירוטים בשמי גדרה

חיסול ממוקד – פטריות עשן בשמי גדרה

התקיפות נמשכות, מטחי רקטות נוספים לעבר האזור לאחר סיכול ממוקד נרחב ברצועת עזה לקראת השעה …

שינוי גודל גופנים