דף הבית > חי מהשטח > משרד הזפת

משרד הזפת

אל תגעו בדגים. מחדל הזפת בחופי המדינה ממשיך לטלטל את המדינה. המחלקה להגנת הסביבה במשרד הבריאות פרסמה איסור על שיווק דגי הים התיכון עד להודעה חדשה

עשרה ימים מאז תחילת אסון הזפת בחופי המדינה וידיו של המשרד להגנת הסביבה בראשותה של השרה גמליאל מלאות בעבודה שחורה, מלאות בזפת.

אל תגעו בדגים

יותר משבוע לאחר תחילת הגעת הזפת לחופי המדינה, שבוע שבמהלכו הותר לדייגים ולמשווקי הדגים להמשיך לפעול ללא כל הגבלה למרות שמחופי המדינה הגיעו תמונות מזעזעות של בעלי חיים מכוסי זפת – משרדי הממשלה מתעוררים. משרד הבריאות מפרסם איסור שיווק דגים, המשרד להגנת הסביבה מפרסם מפת זיהום של חופי המדינה. כישלון בים התיכון.

“נוכח הזיהום הסביבתי בים התיכון, המתבטא בין היתר בכמויות הזפת המצויות בחופי הים התיכון בימים האחרונים, הוחלט על ידי משרד הבריאות , כי אין לשווק דגים ובעלי חיים ימיים שנידוגו בים התיכון החל מרגע זה ועד להודעה חדשה.”

בשל הצטברות מזהמים

את האיסור על שיווק דגים מפרסם משרד הבריאות לאחר שהמדענית הראשית במשרד הגנת הסביבה, תושבת גדרה נגה שור-קורנפלר דיווחה כי “ייתכן שתהיה הצטברות מזהמים במארג המזון ואנו נתחיל בהקדם במחקר ובניתוח ההשלכות במסגרת תוכנית הניטור הלאומי”.

אסון כלכלי נוסף

איסור השיווק התקבל בזעקה בקרב הדייגים שעוברים גם כך בשל הקורונה שנה כלכלית קשה. איגוד הדייגים: “ממיטים עלינו אסון כלכלי בנוסף לאסון הסביבתי”.

“לא הייתה בידנו כל התראה מוקדמת או זיהוי מוקדם מאף גורם” השרה להגנת הסביבה

הציבור הגיב מיד, המשרד להגנת הסביבה לקח את הזמן

תחילת הגעת הזפת לחופי המדינה ב 17/2. הציבור הרחב הגיב מיד ואלפי מתנדבים כבר פקדו את החופים עם כפפות ניילון ובכפות ידיהם החלו לנקות את החופים מעשרות הטונות של הזפת שפוזרו על פני כמעט כל חופי המדינה.

על רקע התגובה המהירה של הציבור בולטת מאוד התגובה האיטית של הרשויות. המשרד להגנת הסביבה, בראשותה של השרה גמליאל, פרסם רק אתמול, 25.2 הודעה על פינוי זפת על ידי הרשויות, שמונה ימים אחרי הגעת הזפת למדינה והרבה אחרי המועד בה פוזרה כ-50 ק”מ מחופי המדינה. המשרד פרסם כי פועל להעברת תקציב לחברה לשירותי איכות סביבה, לאיסוף ולפינוי של כ-1,200 טונות של זפת ופסולת מהחופים.

“מייד אחרי אישור הממשלה אתמול פעלנו באופן מיידי להעביר את כל התקציבים והאישורים כך שהחל מהבוקר הפינוי יתבצע, ונשיב את החופים נקיים ובטוחים לציבור”.

הציבור הגיב מיד. תמונה של צב ים מכוסה בזפת בידיו של פעיל עמותת אנשי הים התיכון

רוצים להתנדב? עמותות שונות העוסקות בניקוי החופים ישמחו לכל סיוע

אסור לשחות

ב 21/2, ארבעה ימים אחרי הגעת הזפת לחופי המדינה, פרסם המשרד לאיכות הסביבה איסור הגעה לחופים לצרכי רחצה.

“בשל זיהום הזפת, אין להגיע לחופים מראש הנקרה ועד לחופי המועצה המקומית חוף אשקלון, לפעילות רחצה, ספורט ונופש”

לא ידענו

הביקורת כלפי המשרד להגנת הסביבה מיהרה להצטבר כאשר התברר כי כתם הזפת זוהה עוד הרבה לפני הגעתו למדינה אך לא הדליק שום נורת אזהרה אצל מי שאמור להגן על הסביבה.

במשרד מנסים להתגונן כנגד הביקורת הזו בטענה “אף אחד לא אמר לנו” המזכירה את הטענה של הרשויות לסיבה שמנעה את סגירת נתב”ג בזמן.

“משרד להגנת הסביבה מבהיר כי לא הייתה בידיו כל התראה מוקדמת או זיהוי מוקדם מאף גורם בין-לאומי או ישראלי, טרם נחיתת הזפת בחופי ישראל ב-17 בפברואר”

נתפסו ללא תוכנית פעולה

עם הגעת הזפת למדינה התברר כי שנים ארוכות של אפשרות להכנה לאירוע מסוג זה בוזבזו והמשרד להגנת הסביבה נתפס לא ערוך להתמודדות עם אירוע מסדר גודל כה נרחב.

צעדי התגובה הראשונים, במקביל לכך שעמותות שונות כבר הפשילו שרוולים בחופים, כללו בחינת העברת תקציב לרשויות המדינה כדי להשאיר את הבעיה לטיפולן של 16 רשויות שונות לאורך חופי המדינה המושחרים. השרה גילה גמליאל הנחתה את מנכ”ל משרדה, גזבר גדרה לשעבר, דוד יהלומי לפְנות לחברי הקרן למניעת זיהום הים כדי לאשר סיוע תקציבי דחוף לרשויות המקומיות העוסקות בפעולות ניקוי הזפת מהחופים. לא ידוע האם תקציב שכזה אי פעם יועבר לרשויות.

רמזור אדום

במקביל, המשרד להגנת הסביבה פרסם את “רמזור החופים” של הים התיכון, הממפה את הזיהום ברחבי הארץ. הרמזור מתחלק לארבעה צבעים ברמות שונות. אדום משמעותו שטח מזוהם שעדיין לא התחילו בו פעולות הניקוי, או שהתחילו פעולות חלקיות לניקוי החול אך לא החוף הסלעי, כדוגמת ראש הנקרה. כתום הוא שטח מזוהם בשלבי ניקוי התחלתיים. בצהוב המצב קל ובירוק קל מאוד.

חופים אדומים, חופים ירוקים. מפת רמזור זיהום הזפת של המשרד להגנת הסביבה
איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

מרוץ גדרה החסימות

מפנים דרך לרצים

חסימות הכבישים והרחובות ביום שישי בבוקר לטובת מרוץ גדרה הרביעי מרוץ גדרה מתקרב. המועצה המקומית …

שינוי גודל גופנים