דף הבית > איכות הסביבה > משנים את תרבות הלכלוך

משנים את תרבות הלכלוך

הקרן לחינוך גדרה יוזמת מהלך שינוי תרבותי דרך הילדים

גדרה מלוכלכת. כך מרגישים תושבים רבים כאשר הם נעים ברחובות המושבה. תלונות בנושא ותמונות אינספור מועלות לרשת החברתית, הטענות הולכות ומצטברות אך הלכלוך מצטבר לא פחות. הקרן לחינוך גדרה החליטה לעשות מעשה ויוזמת מהלך להפעלת תכניות חינוכיות במוסדות החינוך במושבה כדי לשנות את התרבות דרך הילדים.

שינוי תרבות דרך הילדים – זה עובד!

המאבק להצלת פרחי הבר החל כבר בשנות ה-50, מאבק ציבורי הושק וחוקים נחקקו אך היה זה רק כאשר הובילו את השינוי דרך הילדים שהתחולל המהפך: “בראש הצבא עמדו המורים והגננות, שקלטו את המסר, העבירו אותו לילדים ודרכם אל ההורים. היו אלה אותם מורים וגננות אשר זמן קצר לפני כן היו יוצאים עם הילדים אל השדות ומעודדים אותם לקטוף”.

לא רק את הפרחים הציל מהלך חינוכי שהובל דרך הילדים אלא גם חיי אדם רבים כאשר שינתה החברה את תרבות חגירת חגורות הבטיחות, הרבה דרך הילדים שחינכו את הוריהם לחגור.

לשנות תרבות מושרשת זה אתגר משמעותי מאוד. אמרה ידועה בקרב לימוד ניהול ומנהיגות היא ש’תרבות ארגונית אוכלת מנהיגות לארוחת בוקר’. אך הקושי הזה אינו מרתיע כאמור את פנינה הלוי מהקרן לחינוך גדרה אשר מתכננת להוביל שינוי תרבותי דרך הילדים בקרב תושבי המושבה. “הגרוטאות והגזם מושלך כאן חופשי לרחובות בכל פינה, בכל יום ובכל שעה, גדרה נכשלה ונכשלת בשמירה על הניקיון. ביבנה אין אנשים אחרים מאשר גדרה” כתבה הלוי בפוסט מפורט שפרסמה באחרונה בנושא “אבל שם ראש העיר וההנהגה התמודדו ומתמודדים. שילוט, פרסום, גיוס מתנדבים ואכיפה. הרחובות שם נקיים תמיד.”

מלכלכים הרבה, מנקים מעט

הלוי אינה היחידה שמלינה על תרבות הלכלוך במרחב הציבורי בגדרה, אם במהלך שנת הבחירות המצב היה סביר, כיום הלכלוך מצטבר, ותושבים רבים מתלוננים על הנושא. באחרונה אף יצאו מספר תושבים ביוזמה לניקוי המרחב הציבורי בעצמם במקום הרשות שלא עושה את עבודתה לטענתם.

“ננקה בעצמנו”. לכלוך ברחובות גדרה לפני שבועות ספורים

באחרונה התלוננו גם בקבוצת קח-תן גדרה, קבוצה המקדמת מסירת מוצרי יד שניה ללא עלות גם כדי לצמצם את כמות הפסולת, שהתרבות הקלוקלת בתחום אף מקשה על התנהלות תהליכי מסירת המוצרים. מוצרים אשר מונחים בפינות הרחוב לאיסוף מתואם, נפתחים, מפוזרים ונשברים.

גם בפנינת הנוף הנדירה במושבה על גבעת קטרה, בה הוקם מצפה קורל לזכרה של קורל קינן ז”ל, לא מכבדים המשתמשים את המקום והגבעה היפה שראוי שתצבע בצבעי אדמה וצמחייה בלבד, נצבעת חדשות לבקרים בצבעי שקיות פלסטיק ושאר מיני אשפה ופסולת.

אין כבוד למקום. ‘מצפה קורל’ ביותר מידי צבעים

פרס כספי לכל בית ספר

בהעדר פתרון אחר, החליטה הלוי, החברה בקרן לחינוך גדרה, לעשות מעשה. “הקרן תעניק פרס כספי מכובד לכל בית ספר שיעביר תכנית חינוכית בנדון.” פרסמה באחרונה. עם זאת מבירור שערכנו עם הלוי בימים האחרונים, לא ברור מי יהיה בית הספר הראשון שירים את הכפפה. הלוי מתכוונת לפעול בתיאום מלא עם אגף החינוך במועצה ואף מתוכננת להיפגש עם מנהלת מחלקת החינוך ומקווה לשיתוף פעולה.

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים