דף הבית > פוליטיקה > משל הקומה השלישית

משל הקומה השלישית

מליאת המועצה אישרה בשנית תקציב ציבורי לשיפוץ הקומה השלישית בבניין המועצה אחרי שהתקציב המקורי הוסט לשיפוץ לשכת ראש המועצה. שיטת ‘דג הזהב’, כתבה שנייה בסדרה

בישיבת המועצה שהתכנסה באחרונה אושר תקציב בסך 2.9 מיליון ש”ח לשיפוץ הקומה השלישית בבניית המועצה. אם נניח בצד את הלשכות וחדרי הדיונים שיבנו בחלק ניכר מהכסף, מדובר לכאורה במהלך מבורך אשר עשוי להטיב עם ציבור מקבל השירותים במועצה אשר נדרש בשנים האחרונות להצטופף לקבלת שירותי המועצה במשרדים מועטים וקטנים מידי.

אך האם אכן תקציב משמעותי זה יגיע לתועלת הציבור? הניסיון מלמד שלא בהכרח.

כלל #2 בשיטת דג הזהב: ‘הבא החלטה מתבקשת לאישור, ופעל לאחר קבלת התקציב כרצונך’

 

קומת רפאים ריקה ונטושה

בבניין מועצת גדרה, ברחוב פינס, 3 קומות אשר רק שתיים מהן בשימוש. הקומה השלישית נבנתה כבר לפני כ-20 שנה כקומת מעטפת בלבד ולא הושלמו בה מעולם חלוקה פנימית ופיתוח מלאים.

כבר ב 2009, לפני 10 שנים, מיד עם הבחרו של גמליאל לרשות בראשונה, פעל ראש המועצה לאישור תב”ר (תקציב בלתי רגיל) בסך 1.5 מיליון ₪ ל’השלמת הקומה השלישית’ שיועדה בין השאר לקלוט את הועדה לתכנון ובנייה על בסיס תכנית שהוכנה כבר ב 2004!!

במקום שיפוץ הקומה שאושרה לטובת שיפור השירות של המועצה הסיט ראש המועצה את סכומי כסף משמעותיים מתוך תקציב זה לשיפוץ לשכתו. כיום ראש המועצה מתרווח בלשכה מרווחת, ואילו הקומה השלישית נותרה עד היום קומת רפאים ריקה ונטושה.

הקומה הנטושה בבניין המועצה כפי שצולמה על ידי נציגי מבקר המדינה במרץ 2015

“מבקר המדינה רואה בחומרה”

מבקר המדינה אשר ערך ביקורת במועצה איתר את העבירה שבוצעה בכספי הציבור והעיר עליה בחומרה לראש המועצה וצוות הניהול הבכיר שלו. “משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את העובדה ששיפוץ לשכת ראש המועצה מומן מכספי התב”ר שנועד להשמיש את הקומה העליונה בבניין המועצה.” כך נכתב בדו”ח מיוחד שהופץ מטעם המבקר.

במאי 2015 מסר גזבר המועצה למבקר המדינה כי מתוך התב”ר המקורי נוצלו כ 800,000 ₪ לטובת שיפוץ הקומה השלישית לתכנון והכנת התשתיות בבניין לשיפוצה. על רקע טענות אלה תמוה עוד יותר אישור התב”ר החדש על סכום כה גבוה לשיפוץ הקומה בשנית.

את הדו”ח חתם אז מבקר המדינה באמירה חריפה ביותר: “משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את העובדה שראש המועצה פעל בניגוד להוראות החוק בכל הנוגע לניהול התב”רים של המועצה המקומית גדרה.” והמליץ למשרד הפנים להפעיל את נוהל החיוב האישי על מנת לחייב את ראש המועצה גמליאל להחזיר מכיסו לקופה הציבורית את הכספים אשר עשה בהם שימוש פסול בניגוד לחוק. ככל הידוע עד לימים אלו, משרד הפנים לא הפעיל את סמכותו בעניין וראש המועצה לא נדרש לשלם מכיסו על התנהלותו בפרשה.

“מבקר המדינה העיר לראש המועצה”. ציטוטים מדו”ח המבקר

הציבור שוכח ולכן הציבור משלם

אבל הזמן נוקף, בעלי התפקידים מתחלפים, כרכי הדו”חות נערמים על המדף ומעלים אבק ועולם כמנהגו נוהג. ראש המועצה, אשר התבסס על שיטת ‘דג הזהב’ זכה באמון הציבור בשלישית וכעת מצדיק את תקציב העתק הנדרש לשיפוץ הקומה גם בצורך בהכנת לשכות ראויות לסגניו.

הדוגמאות ליישום השיטה לא מתחילות ונגמרות בפרשת שיפוץ בניין המועצה. גם בסוגיית גן השעשועים בשכונת שפירא למשל, אשרה המועצה בשנית את התקציב עבור הקמת הגן למרות שתקציב בדיוק עבור הקמה זו כבר אושר בעבר והוסט לשימושים אחרים. ילדי שפירא עדיין ממתינים.

האם ישופץ הפעם הבניין או שמא יתגלגל הכסף לשימושים אחרים? ימים יגידו.

הכתבה הבאה בסדרה  תפורסם ביום ראשון הבא בערב.

לכתבה הקודמת בסדרת ‘שיטת דג הזהב’ – טשטוש החלטות

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים