דף הבית > חינוך > מספיק בקושי בתיכון ‘רמון’

מספיק בקושי בתיכון ‘רמון’

מחאת הורים לתלמידי 3 יח”ל מתמטיקה במכתב חריף להנהלת בית הספר, המועצה המקומית ומשרד החינוך

שנת הלימודים קרבה לסיומה ועמה גם מבחני הבגרות. הבגרות במתמטיקה צפויה ממש בימים הקרובים ב 20/5. גדרה מתגאה בשנים האחרונות על שיפור מתמיד באחוזי הזכאים לבגרות. אבל האם ציוני הבגרות הם מקור לגאווה יישובית גם כן?

השבוע נזעקו הוריהם של תלמידי 3 יח”ל מתמטיקה בבית ספר רמון לאחר שלמדו דרך ילדיהם שהחומר שנלמד בבית הספר מכסה רק כ2.5 נושאים מתוך ששת הנושאים מהם מורכבת הבחינה. במצב זה מרבית התלמידים צפויים לקבל ציונים נמוכים ביותר ואף להיכשל בבחינה. “המורה נכנס לכיתה ובלי בושה אומר לילדים שלפי מה שהספיקו ללמוד הציון המרבי שצפוי להם בבחינה הוא 52 ושלא יתרגשו אם יכשלו בבחינה כי היא מהווה רק חלק מהציון הבגרות הכולל.”

הבחינה האמורה, המכונה טופס 803 על פי הספרור של משרד החינוך, בנויה ממספר נושאים שונים כאשר כל נבחן נדרש לענות על 4 מתוך 6 השאלות בבחינה. בבית הספר בחרו מלכתחילה למקד את תכנית הלימודים כך שתכסה יכולת לענות רק על 4 שאלות מראש ללא אפשרות בחירה לנבחן, מצב שמציף את השאלה הקשה ‘האם בית הספר מלמד מתמטיקה או רק מכין את התלמיד למעבר בחינת הבגרות’. בפועל הספיקו ללמד הרבה פחות מכך.

ציון בבחינה האמורה מהווה 40% מהציון הסופי בבגרות במתמטיקה כך שמסתמן שבעקבות הלימוד החסר ציון הבגרות המרבי האפשרי לתלמידים בשלב זה הוא 80 בלבד. על פי ההורים התשובות שקיבלו מסגל ההוראה בבית הספר הן שמצב זה הוא מצב מקובל וכך היה גם בשנים קודמות.

הרכב הבחינה המדוברת (טופס “803”)

משהגיעה השמועה על כך להורי התלמידים כינסו פגישת הורים והתנהל שיח עם המורה ועם רכזת המתמטיקה. מהשיח האמור הבינו ההורים כי מלכתחילה היעדים שהוצבו לכיתה המדוברת הם נמוכים וכי ציון עובר נחשב הישג טוב בראיית בית הספר. לאחר שבדקו ההורים התגלה כי לא מדובר רק בכיתה אחת אלא בתופעה אחידה בכל השכבה ובכל הניגשים ל3 יחידות.

ההורים מוחים במיוחד על העובדה כי מעולם לא עודכנו על ידי סגל בית הספר על הכיסוי החסר של חומר הלימוד ועל האדישות המופגנת שמאפיינת את ההתייחסות לבעיה עד כה מצד כל הגורמים. “היו אסיפות הורים, יש קבוצת ווטסאפ, ויש עוד מגוון רחב של אמצעים ליצירת קשר עם ההורים.” כך נכתב בטיוטת המכתב “אבל מעולם לא נמסר למי מההורים כי ישנה בעיה, מעולם לא עלה הנושא שנמנע מילדינו האפשרות להגיע לציון 100. אנחנו לא שולחים את הילדים לבית הספר כדי לקבל חינוך לבינוניות.”

“הבחינה במתמטיקה היא בחינה קשה, זה הגיוני שלחלק מהכיתות יהיה קשה להגיע ברמה טובה בכל החומר הנלמד.” אומר לגדרה היום אחד ההורים המובילים את המחאה “בשנה שעברה היה מקרה דומה בבית ספר בעיר שכנה. ההנהלה כינסה את ההורים כ-4 חודשים לפני הבחינה ויחד הגיעו לפתרון. ההורים שילמו עבור שעות תגבור נוספות כ-20 ₪ לשעה בלבד ואילו בית הספר פתח את שעריו בשעות אחר הצהריים ואפילו הציב מאבטח כנדרש. בסוף כל התלמידים קיבלו בבחינה מעל 91. אם שם אפשר, אפשר גם בגדרה!”

מהנהגת ההורים הבית ספרית נמסר כי אינם מכירים את הסוגייה האמורה וכי ילמדו אותה בהתאם.

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים