דף הבית > חינוך > מסע בעקבות מלחמת העצמאות

מסע בעקבות מלחמת העצמאות

תלמידי כפר הנוער כנות קיימו מסע מאתגר לאורך  55 ק”מ במשך שלושה ימים עד לכותל המערבי. במהלך המסע צעדו התלמידים בשבילים ששימשו את הלוחמים במהלך מלחמת העצמאות. “זה היה מסע מחשמל ומחנך לערכי אהבת הארץ, שביליה ונופיה”, אמרו החניכים

לכל אורך מלחמת העצמאות של מדינת ישראל, החל מקבלת ההחלטה על תוכנית החלוקה בכ”ט בנובמבר 1947 ועד הסכמי שביתת הנשק שסיימו את המלחמה, באפריל 1949, התנהלה “המערכה על ירושלים”, העיר המבודדת שלימים הפכה לבירתה המאוחדת של מדינת ישראל החדשה. כשליש מהנופלים במלחמה הקשה ההיא נפלו בסביבותיה של ירושלים, תוך שהם מפלסים את הדרך אל העיר אליה נשאו עיניהם מיליוני יהודים ברחבי העולם במשך יותר מאלפיים שנות גלות.

בדרך בורמה

בדיוק באותם השבילים, בתאריך הסמלי כל כך – ה’ באייר תשפ”א, 73 שנים אחרי הכרזת העצמאות – סיימו תלמידי כפר הנוער כנות ליד גדרה מסע משמעותי ומאתגר בן שלושה ימים. המסע הייחודי, שמהווה פעילות שיא ונערך רק אחת לשנתיים, החל בצומת נחשון שבשפלה והסתיים בכותל המערבי. התלמידים עברו בדרך בורמה, דרך עוקפת ששימשה מעבר לכוחות צבא ישראלים במהלך מלחמת העצמאות, המשיכו בנתיב השיירות ובעמק הארזים, וחצו את ירושלים ברחוב יפו, שער יפו והרובע היהודי. משם, הגיעו אל נקודת הסיום המרגשת של המסע בכותל המערבי.

שחזרו את מסע לוחמי השחרור. כפר הנוער כנות

סולם מאמצים

עוד בטרם יצאו למסע בן 55 הקילומטרים, השתתפו התלמידים במסעות הכנה מקדימים של 10 ו-20 קילומטרים,  במטרה להתכונן פיזית ומנטאלית למסע המשמעותי בדרך לירושלים. ההכנה הייתה משתלמת: במהלך ימי המסע הוכיחו החניכים יכולת גבוהה, מוראל גבוה ועזרה הדדית איש לרעהו, מה שסייע להם להצליח לעמוד ביעדים שהציבו לעצמם בתחילת הדרך. לדברי המשתתפים, 21 חניכים במספר, היה זה מסע “מחשמל ומחנך לערכי אהבת הארץ, שביליה ונופיה”. המסע, שמתקיים כאמור אחת לשנתיים, מיועד לתלמידי שכבות י’-י”ב. השנה יצאו למסע עשרה תלמידים משכבה י’, עשרה משכבה י”א וחניך נוסף, תלמיד שכבה י”ב, שעבורו היה זה מסע מוכר, שכן הוא צעד באותם השבילים בדיוק לפני שנתיים.

“רק בגלל הרוח”

“לא בגלל הכוח, רק בגלל הרוח”, אמר אלי כהן, מנהל הפנימייה בכפר הנוער כנות. “חשוב שהצעירים יגלו שוב ושוב שאין גבול לרוח האנושית. כשם שהם מעולם לא חלמו שיקחו חלק במסע של 55 ק”מ, מכנות לירושלים. הנה כעת הם עשו, התגברו על קשיים, כאבים ופחדים, וסיימו את המסע בגבורה”, הוסיף. “אני גאה מאוד בתלמידים, שהוכיחו פעם נוספת שכל יעד שהם מציבים לעצמם – הם גם יכולים לכבוש”, סיכם רפ”ק דן שחם, מפקד המסלול ללימודי משטרה בכפר.

בדוק גם...

יירוטים בשמי גדרה

חיסול ממוקד – פטריות עשן בשמי גדרה

התקיפות נמשכות, מטחי רקטות נוספים לעבר האזור לאחר סיכול ממוקד נרחב ברצועת עזה לקראת השעה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים