דף הבית > קהילה > מלקם יסגד בהל – חוגגים סגד בגדרה

מלקם יסגד בהל – חוגגים סגד בגדרה

כבכל שנה יצוין חג הסגד במספר ארועים במושבה

50 ימים לאחר יום הכיפורים, בכ”ט בחשוון, חוגגת הקהילה האתיופית את חג הסיגד.

מקור החג באתיופיה במספר רב של מנהגים ורבדים, אך במרכזו עומד טיפוס להר המשקיף לירושלים – ירוסאלם. טיפוס זה מסמל את חידוש הברית עם אלוהים, ואת הכמיהה לגאולה הרוחנית המסומלת על ידי העיר הקדושה. במשך שנים חלמו אנשי ביתא ישראל לעשות את המסע ולהגיע לישראל, לציון לירוסאלם.

חג ישראלי רשמי

חג הסיגד הינו חג רשמי של מדינת ישראל ועבור הציבור הישראלי הוא הזמנה להכיר ולהוקיר את הקהילה, את המסע המורכב שעשו לארץ ישראל ואת המסורת היהודית המעניינת, העשירה והמאתגרת שהשתמרה באפריקה במשך מאות ושבה לארץ ישראל.

באתיופיה עוצב הסיגד במידה רבה בדומה למעמד הר סיני. לחג עצמו קדמו ימים רבים של הכנה, בבוקר היום עצמו נהוג לטבול, ללבוש לבן ולצום. בני העדה היו מתקבצים למרגלות הר הסמוך לכפר ועולים מעלה בשיירה כאשר הם נושאים את ה”אורית” ספר התורה הכתוב בגעז שפת הקודש של הקהילה.

החג יצוין השבוע בגדרה במספר ארועים:

ביום שלישי בערב מזמינות אתכם מובילות מיזם ‘מתגלה’ לחגיגת סיגד בגינה הקהילתית. המפגש, אשר נדחה בשבוע בל ההסלמה בשבוע שעבר יתקיים בשעה 20:00.

עוד קודם לכך יכונס, במרכז הרוחני בשפירא, טקס הסיגד היישובי המסורתי שילווה במופע מוזיקלי ותערוכה. הטקס ייערך במעמד קסים ונבחרי ציבור אם כי ראש המועצה וחבר המועצה אסף דרבה, נציג קהילת יוצאי אתיופיה במועצה, צפויים להיעדר בשל שהותם בחו”ל בשליחות היישוב.

במידה מסוימת ניתן לראות את המבצע הניקיון של תל קטרה, אשר נערך בתחילת השבוע, כביטוי המקומי של הטיפוס על ההר המשקיף אל ירושלים, הביטוי הכי בסיסי של חג הסיגד המקורי.

בספרייה היישובית תערך הרצאתה של יובי תשומה כץ, יזמית קהילתית תושבת גדרה אשר עלתה בילדותה מאתיופיה. בסיפורה המרתק, יובי צפויה לתאר את המסע ‘מאתיופיה לישראל וחזרה’.

גם עמותת חברים בטבע תציין את החג ומזמינה את ציבור התושבים לחגיגה בגינה הקהילתית.

מלקם יסגד בהל גדרה – חג סיגד שמח גדרה!

בדוק גם...

בישורת האחרונה

שבועיים לבחירות לכנסת ה-24 ויומיים לפרסום תוצאות משאל הבחירות הגדול. קמפיין הבחירות בגדרה מתעורר מעט …

שינוי גודל גופנים