דף הבית > תרבות > מלקם יסגד בהל – חג סיגד שמח !

מלקם יסגד בהל – חג סיגד שמח !

50 ימים לאחר יום הכיפורים, בכ”ט בחשוון, חוגגת הקהילה האתיופית את חג הסיגד הייחודי לה.

מוזמנים להצטרף בקליק לקבוצה ולהיות תמיד הראשונים לדעת!

לחג במקורו באתיופיה מספר רב של מנהגים ורבדים, אך במרכזו עומד טיפוס להר המשקיף לירושלים ירוסאלם. טיפוס זה מסמל את חידוש הברית עם אלוהים, ואת הכמיהה לגאולה הרוחנית המסומלת על ידי העיר הקדושה. במשך שנים חלמו אנשי ביתא ישראל לעשות את המסע ולהגיע לישראל, לציון לירוסאלם.

חג הסיגד הינו חג רשמי של מדינת ישראל ועבור הציבור הישראלי הוא הזמנה להכיר ולהוקיר את הקהילה, את המסע המורכב שעשו לארץ ישראל ואת המסורת היהודית המעניינת, העשירה והמאתגרת שהשתמרה באפריקה במשך מאות ושבה לארץ ישראל.

באתיופיה עוצב הסיגד במידה רבה בדומה למעמד הר סיני. לחג עצמו קדמו ימים רבים של הכנה, בבוקר היום עצמו נהוג לטבול, ללבוש לבן ולצום. בני העדה היו מתקבצים למרגלות הר הסמוך לכפר ועולים מעלה בשיירה כאשר הם נושאים את ה”אורית” ספר התורה הכתוב בגעז שפת הקודש של הקהילה.

חלק מהעולים סחבו על הראש או על הגב אבנים גדולות לסמל את הכניעה בפני אלוהים או את החטאים אשר סוחב האדם. במעלה ההר התקיימו תפילות וקריאה פומבית בתורה.

מעמד זה סימל עבור בני העדה את חידוש הברית עם אלוהים ואת ההבטחה לשוב לירוסאלם, הארץ המובטחת בה, כך האמינו עוד עומד בית המקדש על כנו.

גרעין קהילתי גדרה, קהילת יוב”ל ומכבי צעיר מזמינים את התושבים לפעילות קהילתית לכל המשפחה בגדרה במסגרת חגיגות חג הסגד המתקיימות ברחבי הארץ.

הפעילות שתתקיים ביום שני, 29.10 בין השעות 17:00-19:00 בגינה החקלאית הקהילתית, תשלב טקס קצר המסביר לקהל על משמעות החג וחיתוך הלחם החגיגי (דאבו), תחנות מידע ופעילות, דוכני מזון וספרים ועוד. ההשתתפות חופשית ומוזמנים להגיע בלבוש לבן להפנינג צבעוני במיוחד !

חווית ריחות וטעמים – טקס הבונה (קפה אתיופי) להריח, לטעום, להעשיר את הידע וליהנות מהרגע.
קליעת סלים בשיטה מסורתית – צפייה והתנסות בקליעת סלים מגוונים בשיטת הקליעה מאתיופיה.
סדנת חימר – יצירה בחימר רטוב, יצירות ככל העולה על הדימיון, מתאימה לבני שנתיים ועד 120.
ריקודים ושירים אתיופים.

בדוק גם...

בישורת האחרונה

שבועיים לבחירות לכנסת ה-24 ויומיים לפרסום תוצאות משאל הבחירות הגדול. קמפיין הבחירות בגדרה מתעורר מעט …

שינוי גודל גופנים