דף הבית > חי מהשטח > מי אתה אמנון מלמד?

מי אתה אמנון מלמד?

בין הנאשמים בפרשת הסחיטה במועצה – האיש שמאחורי קליטת בחורי הישיבה הליטאית בגדרה

יש שיקראו לו האיש החזק במועצת גדרה, יש שמכנים אותו ‘האיש של גמליאל למשימות מיוחדות’. לאחרונה מתווכים במושבה הכירו אותו כמי שהתקשר לחפש דיור לתלמידי הישיבה הליטאית ותמונתו האחרונה שהתפרסמה ברבים צולמה בתוך מבנה הישיבה ברחוב גמליאל. אמנון מלמד, ראש התרבות התורנית של מועצת גדרה, קווים לדמותו.

ראש לתרבות התורנית ביישוב

אמנון מלמד הוא דמות מוכרת מאוד בקרב השכונות הוותיקות בגדרה. עובד מועצה ותיק המשמש גם כראש התרבות התורנית בגדרה. מהשבוע שעבר אמנון מלמד הוא גם נאשם, לצד שלושה נוספים ובהם חבר המועצה ידעי, בתיק סחיטת חבר המועצה. מלמד נאשם בשני אישומים נפרדים, אישומי סחיטה באיומים ובהשמדת ראיה.

ראש התרבות התורנית גדרה. מתוך אתר משרד החינוך/אגף לתרבות יהודית

בתפקידו כראש התרבות התורנית אחראי על התמיכה של מועצת גדרה בכל אירועי התרבות בעלי זיקה דתית הנערכים ברחבי היישוב לאורך השנה.

איש אמון

האמון של גמליאל לא נסדק באיש אמונו מלמד, גם לא כאשר הורשע בפלילים. בשנת 2016 הורשע מלמד באשמת זיוף תעודות כשרות אשר אותן ניפק ללא כל הסמכה לנושא לבתי עסק באזור תמורת תשלום. מלמד נשלח לעבודות שירות ונידון למאסר על תנאי, אשר את תקופת התנאי שלו סיים רק באחרונה.

דפוסי מרמה. אחת הכתבות שהתפרסמו בעיתונות המקומית לאחר הרשעתו של מלמד בזיוף

למרות שהואשם והורשע בזיוף מונה מלמד גם לוועדה המיועדת לבחור את הרב הראשי של המושבה, רב אשר מינויו מתעכב מזה תקופה ממושכת מאוד.

לא נסדק. מלמד עם ראש המועצה

האמון של גמליאל במשפחת מלמד לא נעצר באב אמנון בלבד. לפני שבועות אחדים, בעיצומן של החקירות בפרשת הסחיטה של חבר המועצה, התבשרנו בגדרה כי בתו של מלמד מונתה על ידי גמליאל להיות מרכזת סניף הליכוד בגדרה, סניף אשר היו”ר שלו הוא כמובן יו”ר המועצה, יואל גמליאל בעצמו.

מעורבותו הפוליטית של אמנון מלמד אינה מסתיימת רק בראש המועצה. מלמד נחשב מקורב מאוד גם לחבר המועצה וסגן ראש המועצה לשעבר, ציון ידעי, שותפו הטבעי לאורך שנים של ראש המועצה ומי שהצליח לזכות במנדט ציבורי פעם נוספת בבחירות האחרונות והשתלב פעם נוספת בקואליציה של ראש המועצה. כאמור בכתב האישום אשר התפרסם באחרונה, היה זה מלמד שסייע בידו של ידעי בסחיטת חבר המועצה ובהעלמת הראיות.

איש מפתח

מבירור קצר לגבי עיסוקיו של אמנון מלמד, מסתבר שהאיש רב פעלים. מעבר לפעלתנותו, על פי כתב האישום בפרשת הסחיטה, ומעבר לתפקידיו הרשמיים במועצה ומעבר לעיסוקיו הפסולים כמשגיח כשרות האיש הוא גם דמות מפתח בפרשת הישיבה ברחוב גמליאל.

עם חשיפתה של פרשת הישיבה ברחוב גמליאל טען ראש המועצה כי אישור השימוש במבנה הציבורי, ניתן לבחורי הישיבה שלא על דעתו והורה לאנשיו לסגור את המבנה ולהחליף את המנעול. לאחר שפורסמה באתר כיכר השבת תמונתו של מלמד יחד עם האברכים במבנה הישיבה ברחוב גמליאל, נראה שלכאורה היה זה מלמד מי שנתן את המפתח לבחורי הישיבה.

קליטת אברכים במבנה ציבורי לא מאושר. מלמד בישיבה ברחוב גמליאל. מתוך אתר ‘כיכר השבת’

מאוחר יותר, סביב פגישתו של ראש המועצה עם התושבים שהתארגנו במאבק ציבורי נרחב כנגד שינוי הסטטוס קוו במושבה, העיד גמליאל כי נזף באותו גורם אשר אפשר את השימוש הבלתי מורשה במבנה.

“יש לך אולי דירה ל-15 בחורים?”

אך, כידוע בזאת לא חלפה פרשת הישיבה ממקומותינו, בחורי הישיבה המתגוררים ביישובים חרדיים ברחבי המדינה המשיכו להגיע לגדרה ללימודיהם בימות החול בכל שבוע. את לימודיהם העתיקו למבנה ציבורי אחר בגדרה. מקלט ציבורי ברחוב קק”ל. כאשר פגשנו אותם בפתח המקלט טענו בפנינו כי “מרחוב גמליאל סילקו אותנו, פה הבעל בית נתן לנו את המפתח”.

ניתן לתאר שהמעורבים בתכנון כניסת הישיבה הליטאית לגדרה לא תיארו לעצמם שההתנגדות הציבורית להתיישבות הבחורים בגדרה תהיה כה עזה. אבל ההתנגדות לא הרפתה את ידיו של אמנון מלמד אשר גם שבועות אחרי שנחשפה פרשת הישיבה ומאות תושבים החלו אוספים חתימות בעצומה ציבורית בנושא המשיך לחפש עבור הבחורים דירות מגורים במושבה, כך על פי עדויות של מתווכי נדל”ן ביישוב.

מלמד יסדר

לאור ממצאים אלו תמוה שראש המועצה, בשיחותיו עם מובילי המחאה כנגד שינוי הסטטוס קוו בגדרה טען שאין לו מידע על מקום המצאם של בחורי הישיבה ואף ביקש את התושבים לסייע לו לאתרם לאחר שלטענתו לא היה לו כל מידע על מקום הימצאם.

צפויים עוד ימים ארוכים עד שתתברר אשמתו או זכאותו של מלמד מהאישומים החמורים העומדים נגדו. מה שכבר ברור הוא שיש בגדרה גורמים הדואגים להסתיר מפני הציבור את מה שלא נוח להראות לו. העסקת עובד ציבור שהורשע במכירת תעודות כשרות מזויפות כ’ראש התרבות התורנית’, התנהלות לא ראויה לכאורה של חברי מועצה, תלונות במשטרה על סחיטה וקליטת אברכים להתארח במבני ציבור ללא אישור הם רק חלק מהעובדות אליהם נחשף הציבור באיחור מטריד, ובכל אלה מעורב איש מפתח אחד, איש אמונו של ראש המועצה, מר אמנון מלמד.

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

בית החולים קפלן

עליה במאושפזי הקורונה

בבית החולים קפלן מודאגים מהעלייה העקבית בהיקף חולי הקורונה המאושפזים במחלקה הייעודית מאושפזי קורונה בקפלן …

שינוי גודל גופנים