דף הבית > קהילה > נוער > מחאת הצופים

מחאת הצופים

תנועת הצופים שגרה מכתב ערעור חריף למועצת גדרה בדרישה לתקן את חלוקת כספי התמיכות בתנועות הנוער. המחאה נדחתה ברובה וחלוקת התמיכות אושרה במליאת המועצה בהצבעת רוב

ראשי שבט שחר, שבט הצופים בגדרה, ניהלו בימים האחרונים מאבק תקיף כנגד כוונת מועצת גדרה לצמצם באופן דרסטי את היקף התמיכה הכספית בתנועה ביחס להיקף בשנה קודמת וגם ביחס לנתח היחסי של התנועה במושבה.

במכתב חריף ששיגרו ראשי התנועה להנהלת המועצה, לחברי וועדת התמיכות ולחבי מליאת המועצה טענו ראשי התנועה לטעויות בחישוב היקף החניכים, לחוסר הוגנות ולהתעלמות מוחלטת מפעילות התנועה בשלוחת שבט שחר בשכונת שפירא ולהתעלמות משילוב חניכים בעלי צרכים מיוחדים בפעילות התנועה.

כפי שפרסמנו לפני ימים אחדים הוועדה לחלוקת כספי התמיכות לשנת 2019 סיימה את עבודתה לפני כשבוע והגישה את המלצותיה לחלוקת 150,000 ₪ כספי התמיכה בתנועות הנוער לאישור מליאת המועצה שהתכנסה אמש להצבעה על חלוקת תקציב התמיכות.

הוועדה, אשר קיבלה לידיה תבחינים מוגדרים והיקף כספי לחלוקה מצומצם משמעותית ביחס להיקף שחולק ב 2018, התבססה בעבודתה על בקשות התנועות השונות אשר התבקשו והגישו בין השאר את רשימות החניכים מתוקפות בחתימת עורך דין.

על פי טענות הצופים, למרות העבודה המסודרת לכאורה, נפלו פגמים משמעותיים בעבודת הוועדה. הוועדה טעתה בחישוב מספר החניכים הפעילים בתנועת הצופים ושקללה 292 חניכים במקום 349, שקללה את היקף החניכים פעם נוספת גם בחישוב היקף התרומה לקהילה והתעלמה מפעילות בשכונת שפירא ובשילוב חניכי צמי”ד (חניכים בעלי צרכים מיוחדים). “לא סביר שתנועת הצופים, שהינה התנועה השנייה בגודלה ביישוב, תקבל תקציב תמיכות שעומד על  18% מכלל תקציב התמיכות בעוד תנועות קטנות ממנה בהרבה, מקבלות סכום כמעט זהה לחלוטין.” כתבו ראשי השבט במכתבם.

על רקע מחאת הצופים בחנו במועצת גדרה את החלוקה בשנית והגישו להצבעת המליאה חלוקה מתוקנת המעלה את הסכום המיועד לתנועת הצופים בכ-250 שקלים בלבד. תיקון אשר משקף לטענת הצופים טעויות חישוב נוספות והתקבל מצד ראשי השבט בעלבון.

21 שקלים לכל חניך

מהתיקון שפרסמה המועצה מתברר נתון מטריד מאוד בפני עצמו. הסכום שהועלה בתמיכה בתנועת הצופים משקף, על פי מכתב התיקון, תיקון טעות סופר בהיקף החניכים בגובה 12 חניכים שהתווספו לרשימות חניכי הצופים.

המשמעות של סכום התיקון אל מול היקף השינוי בחניכים חושף את היקף התמיכה השנתי שמתכננת המועצה להעניק לכל חניך בתנועת הנוער – 21.4 שקלים בלבד.

מאבק על פירורים

המאבק שקידמה תנועת הצופים יצא מנקודת המוצא של מסגרת התמיכה הכוללת בתנועות והתמקד בהוגנות החלטת החלוקה. עם זאת ברור לכל תנועות הנוער שהיקף התמיכה הכולל אינו מספק את פעילותן ומכביד עוד יותר על ההורים הנדרשים לממן באופן מלא את פעילות התנועה.

מעיון השוואתי בין חלוקת התמיכות לשנת 2019 לבין חלוקת התמיכות לשנת 2018 בולטת העובדה שתנועת הצופים ב 2019 תקבל בדיעבד פחות תמיכה (כ 27.5K ₪ בלבד) ביחס לתנועת הנוער ‘שלבים’ אשר קיבלה ב-2018 תמיכה בהיקף של למעלה מ-33K ₪ ואשר פעילותה במושבה לא מוכרת בציבור הרחב. תנועת ‘שלבים’ לא תקבל כל תמיכה מכספי המועצה לשנת 2019.

במהלך ישיבת המליאה הציעה סיעת הגדרתים להרחיב את התקציב המחולק על בסיס חיסכון הצפוי בתקציב המועצה לאור הפסקת תשלום שכר לסגן ראש המועצה רווח אשר הודיע כי הוא מוותר על שכרו. גם הצעה זו הוכשלה. חלוקת התמיכות המזערית אושרה ובהצבעת רוב.

 

תמיכה הולכת ופוחתת. קישור לכתבת גדרה היום על היקף התמיכות המקוריות

 

היקף החניכים בעלייה, תמיכת המועצה בירידה

היקף החניכים בתנועות הנוער בשנים האחרונות נמצא בעלייה מתמדת וכולל יותר מ 1700 חניכים ברחבי המושבה. חניכים רבים ממשיכים להתנדבות במסגרת שנת שירות, עוד ועוד תנועות נוער מרחיבות את פעולתן במושבה. למרות כל זאת ולמרות שתקציב המועצה הכולל גדל משמעותית בשל הרחבת הגבייה במיסי ארנונה, היקף התמיכה של המועצה בתנועות הנוער הולך ויורד.

אי אפשר להבין

“אי אפשר להבין את התנהלות המועצה שלנו” אומר לנו אחד ההורים לחניכים בתנועות הנוער ביישוב “תקציב המועצה גדל משנה לשנה והתמיכה בתנועות קטנה. משהו כאן לא סביר באופן קיצוני.”

 

איך לא ידעתי הצטרפות לקבוצת העדכונים

בדוק גם...

קירשנר מדבר

הרשות להעלאת מחירי הירקות והפירות

כתבת חדשות 13 חושפת את הכוחות שמאחורי המאבק המשפטי לסגירת משק קירשנר אמש שודרה כתבת …

שינוי גודל גופנים