מושבה בשביתה

המועצה המקומית הודיעה רשמית על הצטרפות לשביתת הרשויות המקומיות המתוכננת ביום חמישי הקרוב

כפי שפרסמנו כאן לראשונה במהלך סוף השבוע האחרון, המאבק בין הרשויות המקומיות למדינה עולה שלב.

מושבה לא מאוזנת

בשעות האחרונות הודיעה רשמית המועצה המקומית על הצטרפותה לשביתת המרכז לשלטון מקומי המתוכננת ליום חמישי. אם לא תקרה הפתעה גדולה ותקציבי הרשויות המקומיות המעוכבים בשל חוסר תפקוד משרדי ממשלת המעבר, השירותים המוניציפאליים היומיומיים של תושבי גדרה עתידיים להפגע קשות.

על פי פרסום המועצה הבעיה המקומית היא בשל קיצוץ של 15 מיליון שקלים במענקי האיזון למושבה. זאת למרות שההחלטה על השינוי העיקרי במענקי האיזון למושבה התקבלה כבר לפני 3 שנים עם קביעת גדרה כמדורגת באשכול 7 ולא באשכול 6 כפי שדורגה עד לשנת 2016. השימוש בנימוק צמצום מענקי האיזון נשמע גם כסיבה להעלאת הארנונה החריגה הצפויה בעוד פחות מחודשיים.

שורה ארוכה של שירותים לא יינתנו

במסגרת השביתה:

  • לא תהיה קבלת קהל ומענה טלפוני.
  • לא יינתנו שירותי עזר למערכת החינוך: מזכירות, שרתים, אבות בית, קב”טי מוסדות חינוך, סייעות גני ילדים.
  • לא יתקיימו הסעות בחינוך הרגיל.
  • לא יינתנו שירותי רווחה.
  • לא יינתנו שירותים פסיכולוגיים.
  • לא יינתן שירות בוועדות לתכנון ובניה לרבות מתן טפסי

בשל התלות של מסגרות הגיל הרך בסגל הסיוע של המועצה צפויים להיות הגנים סגורים ביום השביתה.

יודגש כי בחינוך המיוחד יינתנו השירותים כרגיל וכי שרות פינוי האשפה והגזם המבוצע על ידי קבלן חיצוני ולא על ידי עובדי הרשות לא צפוי להפגע.

לא ידוע על מנגנון פיצוי כלשהו לתושבים, במיוחד ההורים לילדים צעירים, הצפויים להפגע מהשביתה. בתוך כך התכנית התפרסם אמש כי גדרה נמצאת בקדמת רשימת היישובים בארץ בכל הקשור לתכניות להעלאת שיעור ארנונה חריג – 4% נוספים מעבר להעלאת הארנונה הגורף על פי מדדי משרד הפנים בשיעור 2.58%.

מבקשים הבנה

נימוק המועצה לפגיעה בשרותים לתושבים: “חשוב לציין כי השבתת השירותים נעשית בשל העיכובים בהעברת תקציבים ממשרדי הממשלה לפעילות השוטפת של המועצה ובשל הקיצוצים הנכפים על הרשויות המקומיות, הפוגעים אנושות בתקציבי הרשות בעיקר ברווחה ובחינוך, וביכולת לתפקד ולהעניק שירותים לתושבים.”

המועצה פנתה לתושבים בבקשה להבנה של הצעד עליו החליטה אך נראה שהתמשכות הואקום הפוליטי ברמה המדינית לאורך תקופה כה ממושכת מתחילה לתת את אותותיה גם בחצר המקומית כאן בביתנו. הרשויות המקומיות, אשר עד כה היו המוסד השלטוני היחיד שמתפקד בתוך הכאוס השלטוני במדינה, מתחילות להרים ידיים והנפגעים הצפויים – התושבים.

לוקח את המדינה לשביתה. יו”ר המרכז לשלטון מקומי ביבס

בדוק גם...

דייר נעדר

הציבור מתבקש בסיוע לאיתור נעדר – דייר ממעון מוריה עזרת הציבור נדרשת בחיפוש אחר נעדר …

שינוי גודל גופנים