דף הבית > תשתיות > מה יעלה בגורלו של בית רחל

מה יעלה בגורלו של בית רחל

על הגלגולים הרבים והתכניות הרבות של מועצת גדרה למבנה ההיסטורי

מחר, יום רביעי 25.9 יתקיים יום הקולנוע הישראלי אבל בבית רחל, בית הקולנוע ההיסטורי של גדרה, לא יוקרנו סרטים. מאז שסגר את שעריו כבית קולנוע לפני עשרות בשנים נאלצים תושבי גדרה שוחרי הקולנוע לצפות בסרטים ביישובי הסביבה.

בישיבת מליאת המועצה האחרונה הוחלט להקים בבית רחל הנטוש בית תשושי נפש. ההחלטה היא הגלגול האחרון למבנה היסטורי במרכז המושבה שעבר גלגולים רבים ונמצא במרכז תכניות רבות שנותרו על הנייר.

יצאנו לבדוק את ההיסטוריה מרובת הגלגולים של המבנה, למה שימש לאורך השנים ומה התכניות העדכניות של המועצה לעתידות של ה’פיל הלבן’ בצפון המושבה.

מוקם כבית קולנוע פרטי בשנות ה-50

בית רחל הוא המבנה הציבורי הגדול ביותר והוא ממוקם במרכז המושבה ברחוב לילינבלום.

המבנה נבנה על ידי יזמים פרטיים, בני משפחת וואגר מתל אביב, אשר חתמו על חוזה עם המועצה המקומית לפיו המועצה תביא להחכרת השטח מקק”ל ואילו היזמים יעסיקו פועלים מקומיים בבניית המבנה ויתחייבו להפעיל בו בית קולנוע חדיש שיקרין סרטים איכותיים.

וכך אכן היה. לאורך כשני עשורים שימש המבנה כבית קולנוע, של המושבה ושל יישובי האזור וביסס את גדרה כמרכז תרבות אזורי. באולם הקולנוע המרכזי הותקנו כ-750 כסאות עץ.

בית רחל בשנות ה-50. ימי הזוהר של גדרה כמרכז תרבות אזורי

מתנ”ס של המועצה בשנות ה-70

בשנות ה-70 פסקה פעילותו של בית הקולנוע והמועצה רכשה את המבנה בשנת 1978 והפעילה אותו כמתנ”ס לפרק זמן.

ננטש

בעשורים האחרונים המבנה עומד נטוש ומוזנח כאשר במבנה פועל רק אולם קטן אחד המשמש כמרכז לאביזרי בית יד שנייה (מלב”י) בו תושבים מוסרים ציוד וביגוד משומש לחלוקה לנצרכים.

המועצה, בעליו של המבנה, משתמשת באולם המרכזי של המבנה בו פעל בית הקולנוע גם לטובת אחסנה. לפני מספר חודשים התגלה שבמבנה אוחסנו לאורך חודשים ארוכים מאות פחים כתומים אשר נרכשו לטובת קידום המחזור במושבה ואשר חולקו לבתי התושבים לפני כשנה.

‘פיל לבן’ נטוש בלב המושבה. בית רחל בתמונה מ 2008

האם יהפוך לבית תרבות?

בקיץ 2018, בעיצומה של מערכת בחירות פרסם ראש המועצה בשורה משמחת במיוחד לתושבי גדרה. בצמוד להדמיות מהודרות פורסם כי המבנה יעבור שיפוץ מאסיבי וייפתח בתוך שנתיים כבית התרבות של גדרה, אולם שבו תוכננו 600 מקומות ישיבה. בנתיים חלפו הבחירות והתכנית נגנזה.

הדמייה לצרכי בחירות בלבד? הדמיית בית רחל כבית תרבות מודרני ליישוב כפי שפורסמה על ידי ראש המועצה. 2018

האם יהפוך לבית יד לבנים?

לפני כחודשיים, ביחד עם יו”ר בית יד לבנים בצלאל ושדי, פרסם ראש המועצה כי המבנה משנה ייעוד והוא מייעד אותו לשמש כבית יד לבנים. לא ברור האם ומתי תמומש תכנית זו.

האם יהפוך למוסד לתשושי נפש?

בשבוע שעבר הגיעה התפנית האחרונה ומליאת המועצה אישרה את הצעתו של ראש המועצה להקים במבנה מוסד לתשושי נפש אשר יועד בתהליכי התכנון המקדמיים לקום בכתובת אחרת בשכונת נווה ציון.

אין לדעת מה יעלה בגורלו של בית רחל. אם לשפוט לפי מהירות השינויים בייעוד המבנה ובהעדר מקור תקציבי משמעותי לשיפוץ יסודי של המבנה סביר להניח שגם בתום קדנציה נוספת של מועצת גדרה ייערמו התכניות במגירה אך בשטח ימשיך המבנה הגדול להזכיר לתושבים הנוסטלגיים בלבד את ימי הזוהר של גדרה.

בית רחל כיום. אולם אחד בלבד מתפקד כמחסן למיון וחלוקת ציוד משומש לנזקקים.
זכויות יוצרים

בדוק גם...

ישיבת מליאה פה אחד

פה אחד

מליאת מועצת גדרה התכנסה לדיון בנושאים ותקציבים שונים שעל סדר יומה של המושבה. מרבית ההחלטות …

שינוי גודל גופנים